fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. El Salvador’un Bitcoin yönetmeliği ortaya çıktı; Bitcoin nasıl resmi para olacak?

El Salvador’un Bitcoin yönetmeliği ortaya çıktı; Bitcoin nasıl resmi para olacak?

El Salvador’un Bitcoin yönetmeliği ortaya çıktı; Bitcoin nasıl resmi para olacak?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador Merkez Bankası, bankaların Bitcoin işlemleri için gerekli iki yeni düzenlemeyi yürürlüğe koydu.

El Salvador’un Bitcoin düzenlemesi ortaya çıktı; Bitcoin nasıl resmi para olacak?

El Salvador merkez bankası Banco Central de Reserva (BCR), bankaların Bitcoin’i nasıl ele alması gerektiğine dair taslak düzenlemeler yayınladı.

17 Ağustos’ta bankalara ve finans kurumlarına müşterilerine Bitcoin ile ilgili hizmetleri nasıl sunacaklarını bildiren iki belge yayınlandı.

Belgelerden ilki “Bitcoin ve Dolar için Dijital Cüzdan Platformunun Çalışma Yetkisi Kılavuzu” ismiyle yayımlandı. Belge, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanımlıyor.

İkinci belge ise, “Bitcoin Yasasının Uygulanmasını Kolaylaştıracak Teknik Standartlar” başlığını taşıyor. İkinci belge daha fazla ayrıntı ile sürecin nasıl yürütüleceğine ışık tutuyor.

 

el salvador bitcoin

Yeni yayımlanan yönetmeliklere göre, finansal kuruluşların, dijital cüzdan hizmeti sunmak için merkez bankasına başvurmaları gerekiyor.

Başvuruların, sunulan ürünün türünü, hedef pazar ayrıntılarını, risk değerlendirmelerini, müşterilere yönelik ücretleri, müşteriler için eğitim hükümlerini ve şikayet prosedürlerini içermesi gerekiyor.

Konuyla ilgili uzmanlardan DAvid Gerard, yeni yönetmeliklerle ilgili şunları söylüyor;

[Yeni yönetmelik] Merkez Bankası’nın dijital cüzdan yöneticileri tarafından kullanılan elektronik platforma, gerçekleştirilen işlemlerle ilgili tüm bilgilere ve müşterilerin talep ettiği bilgilere gerçek zamanlı olarak erişmesine izin vermesini zorunlu hale getiriyor.

Bankalar ve şirketler tarafından tutulan tüm Bitcoin, kısmi bir rezervin aksine tam olarak desteklenmelidir. Dolar merkez bankasında tutulacak, BTC ise hizmetleri ihale edilebilecek bir emanetçide tutulacak.

İkinci belgenin 29. Maddesi, bankanın veya finans kuruluşunun müşterilerine Bitcoin’in volatiliteli olduğunu, işlemlerin geri alınamayacağını ve özel anahtarlarını kaybederlerse BTC’yi de kaybedecekleri konusunda uyarmalarını zorunlu hale getiriyor.

Yönetmeliklerde, Bitcoin’i fiat’a veya tam tersine dönüştürmek için muhasebe standartları veya standart hükümet döviz kurları için herhangi bir hüküm yok.

 

Canlı BTC fiyatı: $ 42,676.00

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.