1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. El Salvador’dan yeni bir Bitcoin hamlesi!

El Salvador’dan yeni bir Bitcoin hamlesi!

El Salvador’dan yeni bir Bitcoin hamlesi!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Slavador, artan borçlara çare arıyor. Çözümü yine Bitcoin’d arayan ülke 10 yıllık Bitcoin tahvilleri çıkarmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde.

El Salvador’dan yeni bir Bitcoin hamlesi!

Geçtiğimiz yıl dünyada Bitcoin için tarihin en önemli olaylarından biri geçekleşti. Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirdi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, dünyadan gelen tüm tepkilere rağmen resmi adımı attı ve 7 Eylül 2021’den bu yana El Salvador Bitcoin’i kullanıyor.

Ülke genelinde çok yaygın bir kullanım oranına ulaşıldı. Chivo adı verilen cüzdan aracılığı ile ülkede banka hesabı olmayan milyonlarca vatandaş Bitcoin kullanmaya başladı. Günlük hayat içerisinde en küçük dükkanlarda dahi Bitcoin ile alışveriş yapılabiliyor. Zincir mağazalarda turistler, çeşitli borsalar aracılığı ile diğer kripto paralarla da ödeme yapabiliyor.

İlgili: El Salvador’da Bitcoin kullanımı hangi seviyede?

Ülkede Bitcoin kullanımı giderek yaygınlaşırken El Salvador’dan yeni bir hamle geliyor. Ülkedeki aktif yanardağlardan elde edilen enerji ile Bitcoin madenciliği yapıldığı biliniyor. Salvador, “yanardağ tahvilleri” adını verdiği 10 yıllık Bitcoin tahvillerinin ihracını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, yaptığı açıklama ile Bitcoin destekli tahvili piyasaya sürmek için doğru zamanı belirlemeye çalıştıklarını açıkladı.

“Bazı detayları gözden geçiriyoruz. Neredeyse hepsi hazır. Aynı zamanda bir zamanlama meselesi. O kadar basit değil tabiki. Bu, 15-20 Mart arasının uygun bir zaman olduğunu olduğunu düşünüyoruz.”

Salvador, Tahvil ihracı ile milyar dolarlık bir yatırım çekeceğine inanıyor. Ancak Ukrayna’da başlayan savaşın planları bir süre daha geciktirebileceği de gelen haberler arasında.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Bitcoin, tüm gelişmelerin arasında bugün yukarı yönlü bir hareket yaşadı. Lider kripto para birimi yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 39,700 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içerisinde %2 değer kazanan BTC, gün içerisinde 42,000 dolara kadar yaklaştı.

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

bitcoin El Salvador’dan yeni bir Bitcoin hamlesi!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.