1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. El Salvador hükümetinden vatandaşlara ücretsiz Bitcoin

El Salvador hükümetinden vatandaşlara ücretsiz Bitcoin

El Salvador hükümetinden vatandaşlara ücretsiz Bitcoin
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador hükümeti, her bir yetişkin vatandaş için 30 dolar değerinde Bitcoin airdrop yapacağını duyurdu. El Salvador, BTC’yi yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke.


El Salvador hükümetinden vatandaşlara Bitcoin airdrop

El Salvador’un Bitcoin gündemi ve sürprizleri bitmiyor. Kısa süre önce bu ülkede Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edildi. Dünyada bir ilk olması açısından gündemde önemli bir yere sahip. El Salvador şimdi de her bir yetişkin vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin vereceğini duyurdu. Açıklamayı Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Cuma günü canlı olarak yaptığı konuşmasında söyledi.

Bukele aynı zamanda hem Android hem de iOS cihazlarda çalışan “Chivo” ismi verilen bir Bitcoin cüzdanını da tanıttı. “Chivo”, İspanyolca’da “havalı” (cool) için kullanılan argo bir terim.

El Salvadorlular, bu Bitcoin cüzdanına kayıt yaparak hediye Bitcoin’lerini alabilirler. Kayıt için ise telefon numarası ve El Salvador kimlik numarası gerekiyor.

Bukele, bu Bitcoin airdrop ile insanları kripto para kullanmaya teşvik edebileceğine inanıyor. El Salvador Cumhurbaşkanı, ulusal televizyondaki konuşmasında uygulamanın nasıl kullanılacağını adım adım anlatan bir rehber de hazırladıklarını da söyledi.

El Salvador hükümetinden vatandaşlara ücretsiz Bitcoin

Bukele 30 dolarlık Bitcoin airdrop’ı anlatığı canlı yayın Kaynak: @alexmorrisut

Vatandaşlar uygulama üzerinden Bitcoin’leri hemen ABD dolarına çevirebilirler. Chivo aynı zamanda vatandaşların cep telefonu internet kotasını da kullanmayacak. Yani vatandaşların cep telefonu internetine de ihtiyacı yok. Bukele şöyle diyor:

“Bu cüzdan, cep telefonu bağlantısı olan her yerde çalışacak ve uygulamanın çalışması için mobil veri bağlantısı da gerekmiyor.”

Uygulamayı kullananlar, QR kodu aracılığıyla ödemeler yapabilir ve para gönderebilir. Ayrıca Bitcoin alma ve satma işlemi de gerçekleştirme özelliği var.

Bitcoin Eylül’de yasal para birimi oluyor

Bukele aynı zamanda El Salvador’un Bitcoin yasasının da Eylül ayında yürürlüğe gireceğini bildirdi. Söz konusu yasa oyların çoğunu alarak 9 Haziran’da kabul edilmişti. Chivo da Eylül’de Google Play ve App Store’da olacak.

İlgili – Şaka değil gerçek! El Salvador Bitcoin yasasını onayladı! Ülkeyi yakından tanıyalım

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: