Ethereum, ETH yakmaya başladı: Bu daha başlangıç!

Ethereum ağında 1 haftada rekor coin burn!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatlarındaki geri çekilmeye önleyecek önemli teknik açılımlar ve programlar üst üste geliyor. Ethereum, yüklü miktarda ETH coin yakmayı başardı!


Ethereum, ETH yakmaya başladı!

PoS’yi (Proof of Staking) Bitcoin halving’inden sonra kripto para piyasalarını bekleyen en önemli aksiyon olarak tanımlamış olsak hata yapmış olmayız. Bilindiği üzere Bitcoin blockchain’inde her 4 yılda bir halving denilen bir süreç yaşanıyor. Bu sayede Bitcoin arzı her 4 yılda bir yarı yarıya düşürülüyor. Bu sayede Bitcoin gittikçe kıt ve nadir bir varlık halini alıyor.

PoS sisteminde ise ikinci büyük kripto para, blockchain’ini PoW sisteminden PoS sistemine taşıyor. PoS sisteminde madenciler, madencilik faaliyetleri için Ethereum staking sistemine node başına en az 32 ETH depozito etmeleri gerekiyor. Böylece piyasadan yüklü miktarda Ethereum çekilmiş olacak. PoS sistemine giderken Ethereum ağında birçok güncelleme yaşanıyor. Bu güncellemelerde yüklü miktarda Ethereum gas ücretleri yakılıyor. Bu sayede piyasaya sürülmesi beklenen ETH’ler arz edilmeden imha edilmiş oluyor.

Lütfen Bkz: Kanada yeni bir El Salvador yolunda! Kanada’da neler oluyor?

Tarihte bazı ülkeler, enflasyon ile mücadele için yüklü miktarda kendi para birimlerini yaktıklarına şahit olduk. Günümüzde ise bu tür aksiyonları kripto para piyasalarında görüyoruz.

Ethereum, PoS sistemine geçiş sürecinde en son 24 Haziran’da (dün) Londra Hard fork’u (güncelleme) gerçekleştirdi. Londra Hard Fork, merakla beklenen EIP-1559 fazının önemli bir aşaması idi. Bu sayede Ethereum işletim ücretlerini hesaplayan mekanizma güncellenmiş oldu. Planlanan bir sonraki güncelleme ise 30 Haziran’da Goerli ismi altında gerçekleşecek. 7 Temmuz’da ise Rinkeby testnet’i başlatılacak.

EIP-1559 mekanizması sayesinde Ethereum arzı kontrol altına alınıp daraltılacak ve haliyle bir deflasyon söz konusu. Buradaki deflasyon kavramını olumsuz anlamamalı: Ethereum’un arzında düşüş yaşanacak!

Dünkü güncellemelerin etkisi ile şu ana kadar 88,483 Ethereum token (yaklaşık 177 milyon dolar) yakıldı. Piyasadan 88K Ethereum çekilerek imha oldu.

Bu süreci devamında Ethereum fiyatlarında tekrardan yukarı yönlü bir trend değişimi bekleniyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum, ETH yakmaya başladı: Bu daha başlangıç!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.