1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Kanada yeni bir El Salvador yolunda! Kanada’da neler oluyor?

Kanada yeni bir El Salvador yolunda! Kanada’da neler oluyor?

Kanada yeni bir El Salvador yolunda! Kanada’da neler oluyor?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

NAFTA ve G7 gibi büyük ekonomik birliklerin üyesi olan Kanada’da son günlerde ciddi Bitcoin ve kripto para açılımları yaşanıyor. Ülke yeni bir El Salvador olur mu?


Kanada yeni bir El Salvador yolunda! Kanada’da neler oluyor?

Çin’in Bitcoin madenciliği yasaklamasının ardından Bitcoin’in merkezi, Uzak Doğu Asya’dan Kuzey Amerika’ya kayıyor. Son günlerde ABD’de yerel yönetimler bazında dikkate değer açılımlar yaşanıyor. Eyaletler Bitcoin ve kripto para merkezi olmak için kıyasıya rekabet ediyor. Miami Belediye Başkanı şehri Bitcoin’in başkenti ilan etti. Texas, Florida, Wyoming, Nebraska ve son olarak Illinois yoğun biçimde açılım üstüne açılım gerçekleştiriyor.

Lütfen Bkz: Trump bu eyaleti kazansaydı başkan olurdu ama Bitcoin kazanıyor!

Yine de NAFTA bölgesinde Bitcoin ve kripto paralar konusunda en liberal politikalara Kanada sahip. NAFTA bölgesinin ilk ETF’sini Kanada menkul kıymetler borsası piyasaya sürdü. SEC hala ABD’deki Bitcoin ETF başvurularını değerlendirirken Toronto Borsası Ethereum ETF’leri bile piyasaya sürdü.

Yine yakın zamanda Kanada’nın popüler basketbol takımı CEBL, kripto para borsası Bitbuy ile anlaştı ve oyuncularına ödemelerini kripto para üzerinden yapabileceğini açıkladı.

Kanada’daki diğer önemli açılım ise Kanada Merkez Bankası çevresinde yaşanıyor. Kanada, kendi dijital kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Kanada Merkez Bankasının eski başkanlarından Timoty Lane, dijital Kanada doları için daha çevreci alternatifler üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Zengin doğal kaynakları sayesinde Kanada, ciddi bir enerji deposu bir ülke konumunda. Ülke, birçok rakibine nazaran elektriği daha ucuza mâl ediyor. Ucuz elektrik ve iklim avantajı Kanada’yı iyi bir madencilik merkezi haline getirebilir. Hali hazırda Çin’den kaçan sermayeden Kanada da ciddi pay alıyor olmalı.

Kaynak