1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Trump bu eyaleti kazansaydı başkan olurdu ama Bitcoin kazanıyor!

Trump bu eyaleti kazansaydı başkan olurdu ama Bitcoin kazanıyor!

Trump bu eyaleti kazansaydı başkan olurdu ama Bitcoin kazanıyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Eski Demokrat Partili Başkan Barack Obama’nın seçim bölgesi olan Illinois’den bahsediyoruz. ABD’nin en büyük eyaletleri arasında yer alan Illinois de Bitcoin, Bitcoin madenciliği ve kripto paralara kucak açıyor.


Bitcoin Illinois’ye çıkarma yapıyor’

Illinois ve eyaletinin en büyük şehri Chicago, kripto para merkezi olmaya hazırlanıyor. Yani Kuzey bölgesinin en büyük eyaleti de kervana katıldı ve Bitcoin piyasalarına yönelik liberal politikalara hazırlanıyor.

Şimdi coğrafyanın başka bir bölgesine göz atalım: Çin’de Bitcoin ve kripto para borsaları ve ticareti uzun süredir yasak. Ancak Bitcoin madenciliğine Çin yönetimi, izin veriyordu. Bu sayede Çin, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzlarını kurdu. Çin’de Bitcoin madenciliği o kadar büyüdü ki Bitcoin hash oranlarının %60-%70 oranı Çin merkezli yaratılıyordu. Ancak sürpriz biçimde Çin yönetimi, madencilik faaliyetlerini de yasakladıkları duyurdu. Bu gelişmenin ardından Çinli madenciler teker teker kepenk indiriyor. Çinli madenciler piyasadan ayrılırken ellerindeki Bitcoin’lerini likidite ediyorlar. Bu süreçte Bitcoin fiyatlarından ciddi dalgalanmalar yaşanıyor.

Lütfen Bkz: İsrail basını Bitcoin ve kripto paraları güvenlik sorunu olarak sunuyor

Çin’deki yasakçı politikaların aksine ABD’de ise tam tersi bir trend gözleniyor. Eyaletler arasında bir yarış başladı ve eyalet meclisleri Bitcoin ve kripto para şirketleri lehine oldukça liberal politikalar geliştiriyor. İlk önce Wyoming ve Nebraska gibi küçük eyaletler Bitcoin’e kucak açtı. İkinci dalgada ise Texas, Florida ve şimdi de Illinois benzer rekabetin içine girdi.

Çinli madenciler sektörü terk ederken ABD’de Bitcoin madencilik havuzları kurulmaya başladı. Bir nevi Çin’den ABD’ye büyük bir göç yaşanıyor.

Eyaletlerdeki politik dağılım da dikkate değer. Zira Texas, Cumhuriyetçilerin merkezi konumundayken Illinois ise Demokratların kalesi durumunda. Her iki eyaletin de Bitcoin ve kripto para lehine açılımları ABD Senatosunun da Bitcoin ve kripto paralar konusunda ilerleyen günlerde daha liberal politikalar benimseyebileceğini gösteriyor.

Kaynak