1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İsrail basını Bitcoin ve kripto paraları güvenlik sorunu olarak sunuyor

İsrail basını Bitcoin ve kripto paraları güvenlik sorunu olarak sunuyor

İsrail basını Bitcoin ve kripto paraları güvenlik sorunu olarak sunuyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İsrail basını son günlerde Bitcoin ve kripto paralara yönelik anti-propaganda yapıyor. İsrail basını iddialarını güvenlik politikaları ile ilişkilendiriyor.


İsrail basını Bitcoin ve kripto paraları güvenlik sorunu olarak sunuyor

İsrail’de güvenlik sorunlarını bahane olarak kullanan Netanyahu yönetimi, 12 yıl boyunca mazlum Filistin Halkına karşı saldırganca politikalar uyguladı. 12 yılın ardından İsrail’in muhafazakar partisi Likud ve Netanyahu iktidarı kaybetti. Karşı blok, seçimlerin ardından yönetimi ele aldı.

Seçimlerin hemen öncesinde Likud Parti yönetimindeki İsrail ordusunun Gazze hattına yönettiği saldırılar, İsrail’in güvenlik kaygısından ziyade seçimlere yönelik bir hamle olarak görüldü. Sadece Likud Parti seçimi kazansın diye onlarca bebek ve çocuk acımasız bombardıman altında hayatlarını kaybetti.

Yeni gelen yönetimin de görevlendirmenin hemen ardından Gazze’ye saldırı düzenlemesi, Filistin ve bölge barışı için umutlarımızın düşmesine neden oluyor.

Son günlerde İsrail Basını Bitcoin ve kripto paralar hakkında ciddi bir anti-propaganda yürütüyor. Kripto paralar üzerinden Hamas ve Boko Haram gibi örgütlerin fon topladıklarını iddia ediyor.

İddialara göre Hamas QR kodu teknolojisi üzerinden dünya geneli Bitcoin ve kripto paralar üzerinden yardım topluyor. İsrail merkezli Haaretz’in son günlerde bu konuda bir gündem oluşturmaya çalıştığı dikkat çekti.

Lütfen Bkz: El Salvador’un Bitcoin hamlesinin makro ekonomik getirileri

Geçtiğimiz günlerde ABD’de etkili olan siber saldırılarda ABD’nin doğu yakasında faaliyetlerini gösteren Colonial Pipeline enerji şirketi olumsuz etkilenmişti. Şirket faaliyetlerine bir süreliğine ara vermek zorunda kaldı. Bu nedenle yer yer ABD’de ciddi enerji kısıtları yaşandı.

Colonial Pipeline’in bilgisayar sistemine sızan hackerlar, şirketin sistemlerini işlemez hale getirdi. Sistemi tekrardan çalışır hale getirmek isteyen hackerlar, şirketten 2 milyon doların üstünde Bitcoin talep ettiler. FBI’ın siber suçlarla sorumlu ofisi fidye olarak verilen Bitcoin’lerin izini sürerek Bitcoin’leri kurtarabildi.

Yani Haaretz’in iddiaları doğru bile olsa Bitcoin üzerinden yapılan yardımlar takip edilebilir ve engellenebilir. Yani Bitcoin hakkındaki iddialar sadece propaganda dan ibaret kalıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.