1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. El Salvador’da Bitcoin için şok dava!

El Salvador’da Bitcoin için şok dava!

El Salvador’da Bitcoin için şok dava!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

El Salvador’da bir kaç ay sonra yürürlüğe girmesi beklenen Bitcoin yasasına karşı şok bir dava açıldı. Detaylar haberimizde.

El Salvador’da Bitcoin için şok dava

Haziran ayının başında düzenlenen Miami 2021 Bitcoin konferansı kripto piyasasını heyecanlandıran bir kararın duyurulmasına ev sahipliği yapmıştı. Dünyada ilk defa bir ülke Bitcoin’i yasal para birimi haline getireceğini açıkladı.

Orta Amerika Ülkesi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, konferansta Bitcoin için bir yasa teklifi vereceklerini ilan etmiş ve birkaç gün sonra yasa tasarısını meclise getirmişti. Yasa El Salvador meclisinde 62 oyla kabul edildi.

Ancak El Salvador’da muhalefet partisi iktidar ile Bitcoin konusunda aynı görüşte değil. El Salvador’un muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı, yakın zamanda ülkede Bitcoin’i yasal para haline getiren yeni yasanın iptali için karşı dava açtı.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi (FMNL) genel başkan yardımcısı Jamie Guevara, Bitcoin mevzuatının anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Guavera bir grup vatandaş tarafından da destekleniyor.

Oscar Artero isimli bir vatandaş yasa hakkınd şunları söyledi:

“Bitcoin Yasası’nın çıkardığı kararnameye hukuka aykırı, dayanağı olmayan bir kararname olduğu gerekçesiyle, böyle bir yasanın bu ülkeye vereceği zararı dikkate almadan hazırlandığı için anayasaya aykırılık davası açıyorum. Bitcoin Yasası insanların ceplerini yağmalamak içindir. Vergiden muaf olan ticarete bizi zorlamak istiyorlar.”

Yerel bir haber kaynağına göre, yeni Bitcoin yasasına katılmayanlar sadece Guevara ve destekçileri değil. Salvador Ticaret Odası yaptığı ankette Salvadorluların %80’inin kripto para birimiyle ödeme yapmak istemediğini bulduğunu belirtti.

Devlet Başkanı Nayib Bukele ise daha önce yaptığı açıklamalarda önlerine çıkacak olan engelleri aşmaya kararlı olduklarını belirtmişti.

Kaynak