Şaka değil gerçek! El Salvador Bitcoin yasasını onayladı! Ülkeyi yakından tanıyalım

el salvador
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Küçük Latin Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi haline getiren yasayı meclisten büyük çoğunlukla geçirdi. Yasa 90 gün içerisinde etkin hale gelecek.  


El Salvador Bitcoin yasasını geçirdi! Ülkeyi yakından tanıyalım

Güney Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirecek olan yasa tasarısını mecliste onayladı. 90 gün içerisinde yasa yürürlüğe girecek ve Bitcoin El Salvador’un resmi para birimi haline gelecek.

El Salvador’un Başkanı Nayip Bukele, resmi twitter adresinde hazırlanmış olan Bitcoin yasa taslağını dünya kamuoyuna duyurdu. Aşağıda Başkan Bukele’nin paylaşımını görüyoruz.

Başkan Bukele, tüm Bitcoin maksimalistleri gibi twitter profil resmini de değiştirdi. Artık Bukele de gözlerinden ışık saçıyor. Aşağıda Başkan Bukele’nin profilini görüyoruz.

el salvador bitcoin Şaka değil gerçek! El Salvador Bitcoin yasasını onayladı! Ülkeyi yakından tanıyalımEl Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi yapması oldukça radikal bir karar. Nisan ayında 60 bin dolar üstünde hareket eden BTC, yazının kaleme alındığı saatte %50 daha az değerli. Yani Bitcoin %50’nin üzerinden değer kaybetmiş durumda. Bitcoin geçmişte daha da kötüsünü de yaşadı ve fiyatlarda %50’nin üzerinde dalgalanmalar gerçekleşti. Bu dalgalanma Bitcoin’i risk sever yatırımcılar için iyi bir yatırım aracı haline getiriyor. Ancak benzer iyimserliği değer değişim aracı olarak düşünemiyoruz.

Aşırı dalgalı seyreden Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmak oldukça riskli ve ekonomik rasyonaliteden uzak bir kavram olsa gerek. Bitcoin fiyatlarında yaşanan her şok ve düzeltme Bitcoin’i para birimi olarak kullanan ülkede devalüasyon krizi anlamına gelecektir.

Lütfen Bkz: Ünlü model Paris Hilton hangi projeye yatırım yaptı!

El Salvador’un Bitcoin’den önce kendi para birimi zaten yoktu! Evet yanlış duymadınız. El Salvador para birimi olarak ABD dolarını kullanıyor. Ülkede Bitcoin ile beraber ABD doları da para birimi olarak kullanılacak. Böylece toplum Bitcoin’de dalgalanmaları ikili para birimi ile minimize etmiş olacak.

El Salvador hakkında!

El Salvador, diğer Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi politik anlamda oldukça riskli bir ülke konumunda. Başkanlık resmi twitter adresinden paylaşılan aşağıdaki tweet ülkenin içerisinde bulunduğu politik durumu özetliyor.

Ülkedeki uyuşturucu kartelleri ve çeteler ülkede ciddi politik kaos oluşturuyor.

El Salvador için temel ekonomik göstergelere göz atalım!

Nüfus: 6.5 milyon

Dil: İspanyolca

Din: %50 Katolik, %36 Protestan

GSYİH: 56.6 milyar dolar

Kişi Başına GSYİH: 8776 dolar

Ülke 3 BTC’ye resmi oturum izni verecek.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Şaka değil gerçek! El Salvador Bitcoin yasasını onayladı! Ülkeyi yakından tanıyalım
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.