1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dünyanın ilk merkezsiz arama motoru için tarih açıklandı

Dünyanın ilk merkezsiz arama motoru için tarih açıklandı

Dünyanın ilk merkezsiz arama motoru için tarih açıklandı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın ilk merkezsiz arama motoru Cyber, İspanya’daki blockchain konferansı sırasında faaliyete geçirilecek. Olayın ayrıntıları ve söz konusu merkezsiz arama motorunun nasıl çalıştığına bakalım.


Dünyanın ilk merkezsiz arama motoru için tarih açıklandı

Web3 için dünyanın ilk merkezsiz arama motoru olarak adlandırılan içerik tabanlı arama motoru, Cyber protokolü üzerinde inşa edildi. Ayrıca yeni tür bir web entegrasyonu olarak çalışacak şekilde tasarlandı. Ağ için ilk faaliyet bugün başlıyor. Ancak resmi açılış töreni Lizbon’da Cosmoverse blockchain konferansı sırasında yapılacak.

Google gibi merkezi arama motorlarından farklı bir yapıya sahip bu yeni tür arama motoru. Merkezsiz arama motoru Cyber, içerik bağlantılarının p2p türü yapı içinde sunuyor.

Bu yaklaşım, geleneksel arama motorlarını arama sonuçları üzerindeki güçlerinden mahrum edecek.

İlgili – DeFi haberleri ve son gelişmeler

Web3’te opak arama indeksi algoritmalarına yer kalmayacak. İçerik değişiklikleri, sansür veya bunlara bağlı güvenlik açıkları hakkında bilgi toplayan web tarayıcılarına gerek olmayacak. Aynı zamanda potansiyel gizlilik kaybı da yaşanmayacak.

merkezsiz Dünyanın ilk merkezsiz arama motoru için tarih açıklandı

Cyber projesi ekibi yaptıkları iş ile ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Web3 mimarisi, bağlantıları farklı bir şekilde algılıyor. Cyber aynı zamanda web arama alanını işgal eden birkaç büyük şirketin haksız egemenliğine karşı bir tepki. Merkezsiz arama motorunun kullanıcıları, içeriği karma bir şekilde arayabilecektir. Bir kullanıcı içeriği bulduktan ve indirildikten sonra, kullanıcı içeriği dağıtan başka bir düğüm haline geliyor. Bütün bunlar Torrent ağlarının çalışma şekline benziyor.”

Bu merkezsiz arama motorunda içerik, Cyberlink ile yapılan işlem aracılığıyla Cyber protokolün bilgi grafiğine kaydedilir. Sunucuları birbirine bağlayan “hyperlink”lerin aksine, “cyberlink” bağlantılar veriler arasındaki bağlantılar olarak görev yapar.

Merkezsiz arama motoru Cyber, bugün başlayan ve yarın da devam edecek Cosmoverse Konferansı 2021 (Cosmos Community Conference – 5-6 Kasım 2021) sırasında resmen çalışmaya başlayacak.

İlgili – DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

Kaynak