1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Dünyanın ilk Bitcoin Şehri’ne ne dersiniz?

Dünyanın ilk Bitcoin Şehri’ne ne dersiniz?

Dünyanın ilk Bitcoin Şehri’ne ne dersiniz?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin severler için sürpriz bir açıklama geldi. Buna göre bu ülke dünyanın ilk ‘Bitcoin Şehri’ni kuruyor.


El Salvador’dan dünyanın ilk ‘Bitcoin Şehri’ ve 10 milyar dolarlık BTC bonoları duyurusu

Latin Amerika ülkesi El Salvador, dünyanın ilk “Bitcoin Şehri” kurma planlarını duyurdu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 20 Kasım’da düzenlenen bir olayda ilgili duyuruyu yaptı.

Duyuruya göre “Bitcoin Şehri”nin finansmanı ilk başlarda Bitcoin bonoları ile sağlanacak. Söz konusu şehrin ülkenin doğusunda yapılması planlanıyor. Ayrıca enerji kaynağını da bir yanardağdan alacak. Bunlara ek olarak şehirde katma değer vergisinden (KDV) başka hiçbir vergi uygulanmayacak.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin şehrinden bahsetmişken Bitcoin maksimalisti Max Keiser’den de bahsetmek gerekiyor. Çünkü Haziran 2021’de böyle bir şehri ilk teklif eden o olmuştu. Daha o zaman yaptığı açıklamada, Bitcoin bonolarının El Salvador’un IMF borçlarından kurtulmasına yardımcı olabileceğini söylemişti.

BITCOIN MAXIMALIST (@maxkeiser) Twitter üzerinden olayı şöyle duyurdu:

“Bunu da yaptı. Nayib Bukele, bu geceki Bitcoin Haftası organizasyonunda 1 milyar dolarlık ‘Yanardağ Bonoları”nı duyurdu.

Max Keiser’e göre, El Salvador’un kurtuluşu bu Bitcoin ‘Yanardağ Bonoları’nda.”

İlgili – Güncel Bitcoin – BTC fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

https://twitter.com/maxkeiser/status/1462283083919540233?s=20

Bitcoin bonoları

Elimizde olan ayrıntılara göre, El Salvador, 1 milyar dolar değerinde ABD Doları cinsinden tokenize edilmiş 10 yıllık bonolar (tahviller) çıkarmayı planlıyor. Bukele ise şöyle diyor:

“Fonlamayı 2022 yılında başlatacağız ve bonolar da 2022 yılında çıkarılacak.”

Bu bonoların çıkarılması için Bukele piyasanın iki devinden bahsetti. Bunlar Blockstream ve Bitfinex. Bukele’den sonra açıklamalarda bulunan Blockstream baş strateji yetkilisi Samson Mow ise söz konusu bonoların Liquid ağı üzerinde yüzde 6.5’lik getiri sağlayacağını bildirdi.

İlginç bir şekilde, bu “yanardağ tahvilleri” olarak alandırılan bonoların yarısı Bitcoin’e dönüştürülecek ve geri kalan yarısı ise altyapı ve jeotermal enerjiyle çalışan Bitcoin madencilik tesisinin geliştirilmesi için kullanılacak.

Mow, Bitcoin’lerin burada 5 yıl kilitli kalacağını ve bu süre sonunda hükümetin BTC satarak yatırımcılara ek ödeme yağacağını bildirdi. Blockstream modeline göre, 10 yılın sonunda yıllık getiri yüzde 150 civarında olacak. Özellikle de Bitcoin’in bu kadar ilgi görmesi göz önüne alındığında.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: