1. Home
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Dünyada kaç milyon kripto para kullanıcısı var?

Dünyada kaç milyon kripto para kullanıcısı var?

Dünyada kaç milyon kripto para kullanıcısı var?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası 2021 yılında yeni rekorlar kırdı. Özellikle lider Bitcoin’in fiyatı bu yıl 65,000 dolara yaklaşarak yeni bir zirve yaptı. Son aylarda fiyatta yaşanan düşüşlere rağmen, yeni rapor Haziran’da kripto kullanıcısı sayısının arttığını gösteriyor.


Dünyada kaç milyon kripto para kullanıcısı var?

“Kripto kullanıcıları ölçümü: On-chain veriler kullanılarak piyasa büyüklüğünü ölçme, Temmuz 2021” başlıklı yeni raporda, Ocak, Şubat ve Nisan aylarının kripto paralar için olağanüstü güçlü bir dönem olduğuna dikkat çekiliyor. Raporda ayrıca, “Verilerde özellikle Bitcoin ve Ethereum kullanıcılarına dikkat ettiğimizde birkaç ilginç şey göze çarpıyor.” deniliyor. Şöyle açıklanıyor:

“Ocak’tan Nisan’a kadar büyümeye Bitcoin öncülük etti. Çünkü PayPal, Microstrategy, Visa ve Mastercard gibi ağır sıklet kurumsallardan kriptoya destek gelmişti. Benzer şekilde Ethereum da Mayıs ve Haziran’da önemli ölçüde büyüdü. Çünkü kurumsallar bu sefer bu coini favori belirledi.”

Rapor, bir dizi borsa ve kripto platformunun kullanıcı verileri analiz edilerek hazırlandı. Bu borsa ve platformlar şöyle: Crypto.com, Binance, Bitfinex, Bittrex, BitMax, Bithumb, Bitstamp, Gemini, Huobi, Kraken, KuCoin, OKEx, Liquid, BitFlyer, Gate.io, Zaif, Poloniex, UPbit, BitMEX, Deribit, FTX, itBit, HitBTC ve Bybit.

İlgili – Binance bu ülkelerde kripto vadeliler ve türevler hizmetlerini durduruyor

Dünyada kripto kullanıcısı sayısı Haziran’da 221 milyona çıktı

Crypto.com’un söz konusu raporuna göre, Haziran 2021’de dünyadaki kripto para kullanıcısı sayısı 221 milyona yükseldi.

Dünyada Bitcoin sahiplerinin sayısı ise 114 milyon. Haziran itibariyle Ethereum kullanan kişi sayısı ise toplam 23 milyon.

Rapor ayrıca Mayıs 2020’de dünyada kripto kullanıcısı sayısının 66 milyon olduğu bilgisini de veriyor. Yine 2020’nin ikinci yarısında kripto benimsenmesinin hızlandığına da dikkat çekiliyor. Bu artışın birkaç sebebi var. Ağustos’ta DeFi’nin yükselişi, Kasım’da PayPal’ın ABD kullanıcıları için kripto alımları getirmesi ve Aralık’ta da kurumsal benimsenme.

Rapor şöyle devam ediyor:

“İlginçtir ki kripto nüfusunun 100 milyondan 200 milyona çıkması sadece 4 ay sürdü. Bu verileri takip etmeye başladığımızdan bu yana 65 milyondan 100 milyona çıkış 9 ay sürmüştü. Kripto kullanıcılarının kıyaslamasını yaptığımızda ise Bitcoin ve Ethereum’un piyasa paylarını kaybettiğini görüyoruz. Mayıs’ta yeni Proof-of-Stake protokoller ve meme tokenler büyük potansiyel sergiledi. Özellikle de Bitcoin madenciliği tartışma konusu oldu.”

Rapora göre 2021’de kripto benimsenmesi daha da hızlanıyor. Özellikle El Salvador gibi ülkelerin Bitcoin’i resmi olarak kabul etmesi ile.

Kaynak