1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dolandırıcılar ve hackerler kripto dünyasında cirit atıyor!… 

Dolandırıcılar ve hackerler kripto dünyasında cirit atıyor!… 

Dolandırıcılar ve hackerler kripto dünyasında cirit atıyor!… 
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dolandırıcılar ve hackerler kripto dünyasında,aman dikkat! Dolandırıcılar cüzdanlara girmek ve NFT’lerini ve diğer koinleri boşaltmak için genelde iki yöntem kullanıyor.

 

NFT pazarının patlaması, scammers ve hacker sürülerini çekiyor

 

Hızla büyüyen NFT pazarı dikkat çekmeye devam ederken, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar sektörde yeni bir tehlike olarak görünüyor.

 

Tarihsel olarak, sahtekarlar, ele geçirebilecekleri herhangi bir güvenlik açığı veya dolandırıcılık aracı kullanarak kripto endüstrisinden yararlanmaya çalışıyorlardı. Daha popüler vakalar arasında popüler figürleri taklit eden sahte hediyeler, kripto yatırım dolandırıcılıkları, yem olarak havadan jeton atma ve daha fazlası yer alıyor.

 

Şimdi, yatırımcıların dijital sanatlara binlerce dolar akıttığını gören, NFT’lerle ilgili yenilikler yutturmacası  ile, sahtekarlar ve dolandırıcılar bu pazarı hedefliyor. Bu girişimlerin bazılarının o kadar profesyonel olduğunu belirtmekte fayda var ki sektör uzmanları bile bunlara kurban gidiyor.

 

Daha yaygın olarak, dolandırıcılar cüzdanlara girmek ve NFT’lerini ve diğer koinleri boşaltmak için genelde iki yöntem kullanır.

Dolandırıcılar ve hackerler kripto dünyasında

Sahte Destek Personeli

 

Kullanıcıları sömürmek için görünüşte işe yarayan bir yöntem, önde gelen NFT pazarı OpenSea adına destek personeli gibi davranmaktır. NFT’lerin cüzdanda neden görünmediği gibi birkaç yaygın soru da dahil olmak üzere NFT’lerle ilgili bir dizi nüans ve sorun olduğundan, bu teknik birçok insan üzerinde, özellikle de nooblar üzerinde kullanılıyor.

 

Kullanıcılar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında, NFT tartışmalarının ve konuşmalarının merkezi olarak bilinen Discord aracılığıyla yardım talep etme eğilimindedirler. Kafası karışan kullanıcı, OpenSea topluluğunda sorunlarını dile getirebilir ve şirketin destek ekibinin yanıt vermesini bekliyor ve tuzağa düşmüş oluyor.

 

Ancak, bir dolandırıcı, destek personeli olduğunu iddia ederek, doğrudan mesaj yoluyla kullanıcıya ulaşır. Ardından dolandırıcı, ETH’den NFT’lere kadar her şeyi çekmek için kullanıcının cüzdanının kontrolünü ele geçirmeye çalışır.

 

Bu sorun, Authentic AI’nın yaratıcı yönetmeni Jeff Nicholas’ın başına geldi.

 

“Her şeyi transfer ettiler. Tüm maymunlar, köpekler, kedi, airdroplar, tüm ETH.  Birkaç NFT, bazı jetonlar kaldı. Onlar da diğer hesabımdalar, bu yüzden içeri girip elimden geldiğince kurtarmaya çalışıyorum, her şey bitmeden başka bir cüzdana aktarıyorum.” diye tweet attı.

 

Dolandırıcılar ve hackerler kripto dünyasında sahte siteler kuruyor

 

Yeni başlayanlar için, bir NFT’nin basılması ve yaratılması süreçlerine kafa yormak kafa karıştırıcı olabilir. Resmi kurumlar genellikle bir NFT’nin veya bir NFT grubunun ne zaman başlatılacağına ilişkin belirli bir tarih ve saati duyurur. O zaman geldiğinde, web sitesi, kullanıcıların NFT’lerini basmak için tıklamaları gereken bir “para basma ” düğmesi görüntüler.

 

Bununla birlikte, genellikle popüler bir NFT setinin piyasaya sürülmesi planlandığında meydana gelen yüksek ağ tıkanıklığı zamanlarında işler oldukça kafa karıştırıcı hale gelir. Kullanıcılar, dolandırıcıların yararlanmaya çalıştığı durumu tartışmak için Discord’da toplanır.

 

Resmi görünümlü bir hesaba sahip bir dolandırıcı, darphanenin yanlış gittiğini ve bir NFT almak için kullanıcıların sabit bir cüzdan adresine jeton göndermesi gerektiğini bildirebilir. Dolandırıcılar, kullanıcıları sahte NFT’lere para harcamaları için kandırmaya çalışarak sahte web sitelerine bağlantılar da yayınlayabilir.

 

Bu yöntem, önde gelen bir kripto araştırma firması Messari’de araştırma analisti olan Chase Devans üzerinde bile kullanılarak başarılı olundu. “Daha önce rekt aldım. Shitcoins, 19 Mayıs kaskadları, adını siz koyun. Cüzdanımı geliştiriyor ve temellere dayalı olarak SOL üzerinde sağlam bir yığın oluşturuyordum. Her şey bir anda gitti, puf, ”diye tweetledi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: