Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
57.994,44 USDT
eth
ETH
0.05%
Ethereum
3.135,47 USDT
bch
BCH
1.66%
Bitcoin Cash
374,82 USDT
xrp
XRP
7.37%
Ripple
0,51 USDT
ltc
LTC
1.62%
Litecoin
70,37 USDT
bnb
BNB
0.32%
Binance Coin
535,49 USDT
sol
SOL
-0.41%
Solana
138,89 USDT
avax
AVAX
-0.11%
Avalanche
25,93 USDT
ada
ADA
1.01%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
1.91%
Poladot
6,22 USDT
doge
DOGE
1.2%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
1.96%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Coin Haberleri
  3. Dogecoin nedir? DOGE/USD yorum, geleceği ve madenciliği

Dogecoin nedir? DOGE/USD yorum, geleceği ve madenciliği

Dogecoin ağında dev hareketlilik! Yılın başından bu yana...
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dogecoin coin nedir? DOGE coin yorumları nasıl? DOGE coin geleceği ve fiyat tahminleri umut vadediyor mu? DOGE coin ile ilgili gelişmeler bu yazımızda.


Dogecoin yorum

 

DOGE/USD – 1 DOGE kaç dolar? Canlı DOGE coin fiyatı

DOGE/TRY – 1 DOGE kaç TL?

Dogecoin (DOGE) fiyat tahminlerine geçmeden önce kısaca bu kripto para projesinin ne olduğuna ve sektörde hangi özellikleri ile öne çıktığına bakalım.

Dogecoin (DOGE) nedir?

Dogecoin (DOGE) 2013 yılında popüler bir İnternet şakası (meme) “doge” ilham alınarak çıkarılan bir kripto para. Söz konusu meme’de Shiba Inu cinsi köpek yer alıyordu ki Dogecoin de logo olarak bu köpeği kullanıyor.

Açık kaynak bir kripto para olan DOGE, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından kuruldu. Bu kripto para Aralık 2013’te Litecoin’den fork yapılarak çıkarılmıştı. Dogecoin’in kurucuları başta olayı bir eğlence amaçlı yapsalar da bir meme coin türü kripto paraların doğmasına yol açtılar. O zamandan bu yana bir dizi köpek temalı meme coin çıktı.

Dogecoin, Bitcoin’in teknik altyapısını kullanır ve açık kaynaklı bir proje. Ancak Dogecoin, Bitcoin’den farklı olarak, daha hızlı blok oluşturma süreleri ve daha büyük bir maksimum arz sunar. Dogecoin, 2014 yılında piyasaya sürüldüğünde özellikle şaka amaçlı bir kripto para birimi olarak görülse de, zamanla büyük bir topluluk ve takipçi kitlesi kazandı.

DOGE şu an piyasa değerine göre en büyük 10 coin arasında yer alıyor. Adının sık sık Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk ile de anılması da bu coine büyük ilgi oluşturuyor. Musk, zaman zaman sosyal medyada en favori coininin DOGE olduğunu da açıklamıştı.

İlgili – Bitcoin (BTC/USD) Yorum: Fiyat, Grafik ve Geleceği

Elon Musk’ın DOGE açıklamaları ve son dakika haberleri

Elon Musk, Dogecoin ile ilgili olarak sık sık olumlu açıklamalar yapıyor. Musk, Dogecoin’in “popüler kültürün bir parçası” olduğunu ve “çok eğlenceli” olduğunu söylemişti. Ayrıca, Dogecoin’in “düşük maliyetli ve hızlı” bir ödeme yöntemi olduğunu ve “geleneksel para birimlerinden daha iyi” olduğunu savunmuştu.

Musk, Dogecoin’e olan desteğini çeşitli şekillerde göstermişti. Örneğin, Musk’ın SpaceX şirketi, Dogecoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı. Ayrıca, Musk’ın Tesla şirketi, DOGE-1 isimli bir uyduyu Ay’a fırlatmayı planlıyor.

altcoin

Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili açıklamaları, kripto paranın fiyatını önemli ölçüde etkiliyor. Musk’ın olumlu açıklamaları, Dogecoin fiyatının artmasına neden oluyor.

Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili son açıklaması, DOGE-1 uydusunun Ay’a fırlatılacağı tarih olan 15-20 Kasım’ı duyurması olmuştu. Musk’ın bu açıklamanın ardından Dogecoin fiyatı yükselişe geçmişti.

Dogecoin grafiği ve DOGE yorum

2013 yılında çıkarıldığında kimse bir şaka olan Dogecoin’in milyarlarca dolarlık (Haziran 2023 itibariyle 10 milyar doların üzerinde) bir kripto para olacağını düşünemezdi. Ancak son birkaç yıldaki düşüşlere rağmen DOGE’un toplam piyasa değeri dikkat çeken boyutlarda.

Dogecoin özellikle 2021 yılında dikkat çeken yükselişler kaydetti. Aşağıdaki DOGE fiyat grafiği, bu meme coinin ilk defa Şubat 2021’de dikkat çeken bir sıçrama yaptığını gösteriyor. Tabii Mayıs 2021’de dev bir ralli kaydetti ki söz konusu dönemde birkaç cent’ten 10x’den fazla bir değer artışı yaşadı ve tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) gördü.

  • Dogecoin ATH değeri: 0.7376 dolar (8 Mayıs 2021)

dogecoin Dogecoin nedir? DOGE/USD yorum, geleceği ve madenciliği

Dogecoin fiyat grafiğine Elliot Dalga analizi ile baktığımızda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Buna göre fiyat düzeltmeye yani ABC formasyonuna devam ediyor. Öncesinde ise beş dalgalı bir yükseliş hareketi yapmıştı. Mart ayındaki yerel zirveden sonra başlayan düzeltme ile daha fazla gerileme beklenebilir. Düşebileceği seviyeler grafikte Fib düzeltme çizgileri ile gösterildi. Ancak şimdi 0.618 Fib çizgisinin üzerinde destel oluşturma çabası var.

dogecoin Dogecoin nedir? DOGE/USD yorum, geleceği ve madenciliği

Bu desteği koruyabilirse daha fazla yükselme girişimi görebiliriz.

bkz:Bitcoin (BTC/USD) Yorum: Fiyat, Grafik ve Geleceği

Dogecoin nedir? DOGE coin madenciliği nasıl yapılır?

Dogecoin, Bitcoin veya Ethereum gibi bir kripto para birimidir. Dogecoin başlangıçta en azından kısmen kripto meraklıları için hafif bir şaka olarak yaratılmıştı ve adını da bir zamanlar popüler olan bir fenomenden almıştı. Bu olağandışı başlangıç hikayesine rağmen, 2021’de popülaritesi artmaya başladı. İnternet ortamında özellikle bahşiş ödemelerin kullanılıyor.

Yazılım mühendisleri Billy Marcus ve Jackson Palmer, 2013’ün sonlarında Dogecoin’i yarattı. Palmer, bir Shiba Inu köpeğini tanımlamak için kasıtlı olarak yanlış yazılmış “doge” kelimesini içeren, o zamanlar popüler olan bir meme kullanarak kripto para biriminin logosunu markalaştırdı.

Bitwave CEO’su Pat White, “Doge, Bitcoin’de gerçekten eğlenmek amaçlı başladı” dedi. İlk günlerinde, bir meraklı topluluğu, Dogecoin’in profilini yükseltmek için tanıtım gösterileri düzenledi, örneğin Jamaikalı Bobsleigh takımını 2014 Olimpiyatlarına göndermek için fon topladı veya bir NASCAR sürücüsüne sponsor oldu. 2021’in başlarında, Dogecoin Reddit’in WallStreetBets mesaj panosunda (Ocak ayında GameStop olayının arkasındaki ana kışkırtıcı olan) kült statüsü kazandı ve meraklılarına değerini “aya” taşıma sözü verdi.

Bugün Dogecoin şaka değil gerçek bir kripto para, değerinde müthiş artışlar yaşandı ve 2021’de %5.000’den fazla kazandı. Güçlendiricileri arasında Dogecoin’i en sevdiği kripto para birimi olarak adlandıran Tesla CEO’su Elon Musk var. Musk ayrıca Dogecoin’i “halkın kriptosu” olarak adlandırdı ve aya fiziksel bir Dogecoin tokeni yerleştirme sözü

Dogecoin nasıl çalışır?

Dogecoin, Bitcoin ve Ethereum’a benzer şekilde blockchain teknolojisi üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. Blockchain, merkezi olmayan bir dijital para birimi kullanılarak yapılan tüm işlemleri saklayan dağıtılmış, güvenli bir dijital defterdir.

Tüm sahipler, kripto para birimindeki tüm yeni işlemlerle sık sık güncellenen Dogecoin blok zinciri defterinin aynı bir kopyasını taşır. Diğer kripto para birimleri gibi, Dogecoin’in blok zinciri ağı da tüm işlemleri güvende tutmak için kriptografi kullanır.

Madenciler olarak adlandırılan kişiler, işlemleri işlemek ve bunları “iş kanıtı” sistemi olarak adlandırılan Dogecoin blok zincirine kaydetmek için karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için bilgisayarları kullanır. İşlemleri işlemek ve blok zinciri defterini desteklemek karşılığında madenciler, daha sonra açık piyasada tutabilecekleri veya satabilecekleri ek Dogecoin kazanırlar.

Dogecoin ödemeler ve satın almalar için kullanılabilir, ancak çok etkili bir değer saklama aracı değildir. Bunun başlıca nedeni, madencilik yoluyla oluşturulabilecek Dogecoin sayısında ömür boyu bir sınır olmamasıdır; bu, kripto para biriminin tasarım gereği oldukça enflasyonist olduğu anlamına gelir.

Blockchain, her gün milyonlarca yeni Dogecoin oluşturarak madencileri çalışmaları için ödüllendiriyor ve bu da Dogecoin’deki spekülatif fiyat artışlarının zaman içinde ayakta kalmasını çok zorlaştırıyor. Dogecoin’un en popüler kullanımlarından biri, harika içerikler yaratan veya paylaşan  internet kullanıcılarını bir çeşit bahşişlendirme. Bunu internetin her yerinde kullanılabilecek , gerçek  bir değeri olan ve çok şey ifade eden  bir “beğenme” ya da “oylama” olarak düşünün.

Daha önce hiç Dogecoin ( DOGE coin )  madenciliği yapmadıysanız, donanımınızı test etmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

Dogecoins’i CPU’nuzla birlikte kullanmak isterseniz, “Mine Dogecoins with CPU” klasöründeki “MineWithCPU.bat” dosyasına çift tıklayın. Eğer donanımınız bunun üstesinden gelebilirse, bilgisayarınız Doge Scryptpool madencilik havuzunda kurulmuş olan  bir test çalışanı için Dogecoins madenciliğine başlayacak.

Bir pay almadan önce bu işlem birkaç dakika sürebilir. CPU’larınızla Dogecoins madenciliği  yapmak çok etkili değil, ancak bu dosyayı çalıştırarak nasıl çalıştığını deneyimleyebilirsiniz. Eğer grafik kartınız AMD (Ati) tarafından üretildiyse, Dogecoins’i GPU’yla kullanmak isterseniz, “MineWithAMDGPU.bat” dosyasının içinde olan “Mine Dogecoins with GPU / AMD” dosyasına çift tıklayın. Kartınız Nvidia tarafından yapılmışsa, “Mine Dogecoins with GPU / Nvidia”.dosyasının içinde bulunan “MineWithNvidiaGPU.bat” dosyasına çift tıklayın.

Donanımınız bunu halledebilirse ve dahil edilmiş olan madenci, bilgisayarınızda bulunan grafik kartını doğru bir şekilde tanırsa, Doge Scryptpool’daki madencilik havuzunda kurulmuş olan başka bir test çalışanı için DOGE coin madenciliğine başlayacak.

Bir pay almadan önce birkaç dakika sürebilir. GPU’nuz ile Dogecoin madenciliği yapmak günümüzde kullanılabilecek bir yöntem. Aynı anda Dogecoin’e ayarlanmış birkaç grafik kartı olan insanlar var, bu yüzden tek bir GPU ile önemli miktarda Dogecoin elde etmek sizi birkaç gününüzü alabilir.

Bununla birlikte, ilgili dosyayı çalıştırarak GPU madenciliğinin nasıl çalıştığını deneyebilirsiniz. Artık donanımınızı test ettiniz ve Dogecoin’leri doğru bir şekilde ürettiğinizi biliyorsunuz, bir maden havuzuna katılabilir ve “MineWithCPU.bat” ve “MineWith(AMD / Nvidia) GPU.bat.” dosyalarını yazarsanız görebileceğiniz gibi işçilerin adını ve Scryptpools’un URL’sini değiştirebillirsiniz. Bunun yerine kendi seçtiğiniz havuzunuzda  ve URL’sinde oluşturduğunuz işçilerin isimlerini yazınız böylelikle Dogecoin’i kendiniz için kullanabilirsiniz (bu URL: bir madencilik havuzunda bir hesap oluşturduğunuzda port bilgileri size verilir).

Dogecoin  madenciliği

Dogecoin fiyatları oldukça dalgalı hareket eden spekülatif bir yatırım aracı. Bazen rasyonel bir gerekçe olmaksızın fiyatlarında ciddi değer artışları ya da düşüşleri yaşanabiliyor. Dogecoin, ancak aşırı risk sever yatırımcıların tercih ettikleri bir kripto para.Dogecoin madencilik havuzuna nasıl katılacağınızı bilmiyorsanız, bu biraz sizin için zor olabilir. Dogecoins solo üretmek istiyorsanız (ÇOK iyi donanımınız varsa üretme ihtimaliniz kuvvetli ), aşağıdaki adımları izleyin:

Bu pakette verilen “dogecoin.conf” dosyasını Dogecoin çalışma dizinine kopyalayın (büyük olasılıkla “C: \ Users \ YOURNAME \ AppData \ Roaming \ Dogecoin”). Şimdi Dogecoin’i (büyük olasılıkla “C: \ Program Files (x86) \ Dogecoin \”) açtığınız dizine gidin ve dogecoin-qt.exe dosyasını çalıştırın. Ağ ile tamamen senkronize olana kadar bekleyin.

“Mine Dogecoins with CPU” klasöründen “SoloMineWithCPU.bat” dosyasını, “SoloMineWith (AMD / Nvidia) GPU.bat dosyası” klasöründen “GPU ile Mine Dogecoins / (AMD / Nvidia)” dosyasını  veya her ikisini de çalıştırın . Bilgisayar kaynaklarınız Dogecoins madenine başlayacak. Tam bir blok bulana kadar   çok fazla zaman alabilir. Ya da belki de çok şanslısınız ve bir dakika içinde bir tane bulursunuz. Bunu tahmin etmek  imkansız!

 

Not 1: CPU madenciliği için sağlanan madencilik, Pooler’s CPUminer 2.3.2, AMD GPU madenciliği için ise  CGMiner 3.7.2 ve Nvidia GPU madenciliği için de CudaMiner-2013-11-15. Donanımınıza daha iyi uyabilecek ve madencilik hızınızı artırabilecek diğer madenciler de var.

Not 2: Bazı antivirüs programları tüm kripto para madencilerini kötü amaçlı yazılım olarak algılar. Tabii ki değiller! Sorun şu ki, bazı kötü insanlar onları diğer yasal yazılım paketlerinin içine dahil ettiler, böylece diğer bilgisayarlarda, bilgisayar sahiplerinin bilgisi olmadan kullanacaklardı. Ortaya çıkarıldıklarında , virüsten koruma şirketleri onları zararlı yazılım olarak etiketledi

Aşağıdaki grafikte Dogecoin fiyatlarındaki ömür boyu değişimi görüyoruz. Doge yazının kaleme alındığı saatte 0,060-0,063 cent aralığında dalgalanıyor. Dogecoin  8 milyar dolar toplam değer ile CoinMarketCap’te 10’uncu sırada yer alıyor

Dogecoin geleceği ve fiyat tahmini 2023 – 2025 – 2030

Uzun vadeli Dogecoin fiyat tahmini ve gelecek beklentileri için farklı kripto analiz şirketleri ve platformlarının verilerine bakalım. DOGE fiyatı için şu an en çok merak edilen soru 0.10 dolar kritik seviyesini geri alıp alamayacağı.

Dogecoin fiyat tahminine göre DOGE 2024 yılında 0.10 doların üzerinde işlem görecek. 2030 yılında ise 0.12-0.13 dolar bandına ulaşmasını bekliyor.  İşte, Gelecek yıllarda DOGE fiyat beklentilerini gösteren tablo:

Yıl Yıl ortası Yıl sonu Tahmin,%
2024 $0.1044 $0.1134 +44%
2025 $0.1055 $0.1104 +41%
2026 $0.0989 $0.1116 +42%
2027 $0.1010 $0.1062 +35%
2028 $0.1158 $0.1132 +44%
2029 $0.1217 $0.1286 +64%
2030 $0.1263 $0.1339 +71%
2031 $0.1414 $0.1489 +90%
2032 $0.1563 $0.1637 +108%
2033 $0.1711 $0.1784 +127%
2034 $0.1802 $0.1873 +139%
2035 $0.1943 $0.1873 +139%

 

Dogecoin fiyat tahmini 2024

2024 için uzmanların tahminleri genel olarak DOGE fiyatının 0.15 ile 0.20 dolar arasında olması yönünde.

Dogecoin fiyat tahmini 2025

2025 için uzmanların tahminleri daha da iyimserdir. Bazı analistler, DOGE fiyatının 0.30 ile 0.40 dolar arasında olabileceğini tahmin ediyor.

Dogecoin fiyat tahmini 2030

2030 için uzmanların tahminleri çok daha değişken. Bazı analistler, DOGE fiyatının 1 ila 5 dolar arasında olabileceğini tahmin ediyor. Diğer analistler, DOGE fiyatının 0.50 ile 1 dolar arasında olacağını öngörüyor.

 

Bir de farklı kripto para analiz şirketi ve kripto fiyat tahmini platformlarının analizlerine bakalım. İşte, farklı sitelerin Dogecoin (DOGE) fiyat tahminleri:

  • CoinCodex:  Uzun vadede ise DOGE fiyatının 2026’ya kadar 0,142768 ila 0,742952 doları bulabileceğini öngörüyor.
  • Changelly: Changelly, uzun vadede, yani 2028’e kadar 0,48 dolara ulaşabileceğini açıklıyor.
  • DigitalCoinPrice: Bu site, DOGE’un  2024 sonunda 0,22 dolar ve 2025 sonunda 0,32 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor. Uzun vadede ise DOGE’un 2030’da 0,94 dolar ve 2031’de 1,30 dolara ulaşmasını bekliyor.
  • Wallet Investor: DOGE’un 2024 sonunda 0,20 dolara ulaşabileceğini tahmin eden Wallet Investo, aynı zamanda DOGE’un Nisan 2024’e kadar 0,014 dolara düşebileceğini konusunda da yatırımcıları uyarıyor.

 

Bunların sadece birer tahmin olduğunu unutmayın. DOGE’un gerçek fiyatı daha yüksek veya daha düşük olabilir. DOGE’nin fiyatını etkileyecek faktörler arasında genel kripto para piyasası, işletmeler ve tüketiciler tarafından Dogecoin’in benimsenmesi ve fiyatı etkileyebilecek herhangi bir önemli haber bulunur.

Ayrıca, kripto paraların volatiliteli bir varlık olduğunu unutmak önemli. DOGE’un fiyatı kısa vadede önemli ölçüde dalgalanabilir. Bu nedenle, herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız büyük önem taşıyor.

Dogecoin coin haberleri

Dogecoin coin 3.8 milyon takipçiye sahip X’de en canlı topluluğu olan kripto  paralardan biri. Resmi DOGE X hesabın üzerinde yeni bir gelişme paylaşıldı ve şöyle deniliyor:

“Astrobotic, ULA’nın Vulcan Centaur Roketini kullanarak 23 Aralık 2023’te fiziksel bir Dogecoin’i DHL Moonbox aracılığıyla aya göndermeyi planlıyor. Topluluğumuz tarafından 2015 yılında finanse edilen bu görev, kolektif çabayı somutlaştırıyor!”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.