BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. “Dogecoin ve Bitcoin’de short pozisyon açmak neden tehlikeli?”
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

“Dogecoin ve Bitcoin’de short pozisyon açmak neden tehlikeli?”

“Dogecoin ve Bitcoin’de short pozisyon açmak neden tehlikeli?”
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü Bitcoin boğasından, Dogecoin ve Bitcoin’de short işlem açmanın neden tehlikeli olduğuna dair çarpıcı açıklamalar geldi!

Neden DOGE ve Bitcoin’de short pozisyon açılmaz?

İki gündür devam eden düşüşlerde büyük kripto para birimleri inanılmaz bir çöküşe maruz kalırken; piyasayı genel olarak büyük bir korku sardı. Ancak Galaxy Digital CEO’su ünlü Bitcoin boğası Mike Novogratz, orta ve uzun vadede hala iyimser.

CNBC’ye verdiği yeni bir röportajda Novogratz, özellikle de Dogecoin ve Bitcoin’de short işlem açmanın tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden bahsetti.

Ünlü CEO, 30 günlük grafikte %300 civarında artış kaydeden DOGE’yi, GameStop (GME) hisselerine yeni bir ivme kazandıran harekete bel bağlayanlar tarafından hodl edilen bir varlık olarak görüyor.

Subreddit r/Wallstreetbets liderliğinde gerçekleştirilen GME’nin istikrarlı rallisi, Wall Street’in bazı büyük oyuncularını da pump hareketine çekti. Novogratz, DOGE’nin de benzer bir heyecandan güç aldığına ve bu coşkudan beslendiğine inanıyor. Galaxy Digital CEO’su şunları söyledi:

 

“Dogecoin, GameStop’un izinden gidiyor. Burada, çok genç yatırımcıların, internet espirileri (memes) üzerine yaratılan bu para ve bu fikir etrafında toplandığı çılgınlık derecesine varan bir tür heyecan var. GameStop hisselerinin değerini korumaya devam etmesi beni şok ediyor… Fakat bu açıdan bakıldığında Dogecoin daha da tuhaf.”

Novogratz sözlerine, bankalar ve diğer kuruluşlar tarafından, krediden alınacak tutarı ölçmek için kullanılan %0 faiz oranının DOGE veya Gamestop çılgınlığı için bir katalizör görevi gördüğünü ekliyor. Dolayısıyla yatırımcıların çaresizce daha fazla getiri sağlayabilecek varlıklara yöneldiğini söylüyor. 

Novogratz, Dogecoin arzının büyük bir kısmının tek bir kişinin elinde olmasını büyük bir dezavantaj olarak görüyor. Bununla birlikte ünlü CEO, şahsi olarak satın almayacağını ifade etse de DOGE’nin potansiyel kazançlar sunma potansiyelini kabul ediyor:

“DOGE hakkında yanılmışım. İnsanlara defalarca uzun sürmeyeceğini söyledim… Ama bu aynı enerji. DOGE topluluğu, birçok kez zincirlerini kırdı. GameStop’da da pes etmiyorlar, hala Dogecoin’den de vazgeçmiyorlar. Bu nedenle DOGE’de short pozisyon almak çok tehlikeli, çünkü uzun sürmeyecek.”

Coinbase etkisi ve Bitcoin fiyat volatilitesi

Novogratz, son 12 yıldır Bitcoin’in bir değer deposu gibi hareket ettiğini söyledi. BTC’nin fiyatı, bir konsolidasyon aşamasında ve yaklaşık 50.000$, 55.000$ ve bu seviyenin üstündeki bir aralıkta hareket edebilir. Novogratz bunun, BTC tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacak ivmeyi kazanana kadar devam edeceğini düşünüyor.

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada Bitcoin, 50.600 dolar civarında işlem görüyor.)

"Neden Dogecoin ve Bitcoin'de short pozisyon açılmaz?"

Kripto piyasası hala bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirildiği için, Bitcoin’in performansındaki yüksek volatilite de esasen bir şekilde DOGE’ye bağlı.

Bu arada, geçen hafta Nasdaq’ta Coinbase (COIN) piyasaya sürülürken, bu yatırımcıların çoğu kaldıraçlı işlem açtı ve likide oldu. Novogratz bu konuya ilişkin ise şunları söyledi:

“Kaldıraç aşırı bir boyuta vardı, insanlar heyecanlandı. Cuma gecesi müthiş bir volatilite gördük ve alıcılar tarafından açılan bir milyon kaldıraçlı işlem likide oldu. Pozisyonlarını kapatmak zorunda kaldılar  ve bu, sistemden yaklaşık 8-9 milyar dolarlık piyasa değerini götürdü. Uzun vadede, bu iyi bir şey (…).”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.