okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-0.37%
Bitcoin
66.769,84 USDT
eth
ETH
-0.17%
Ethereum
3.086,63 USDT
bch
BCH
-0.37%
Bitcoin Cash
464,76 USDT
xrp
XRP
-0.25%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
-0.36%
Litecoin
83,84 USDT
bnb
BNB
-0.24%
Binance Coin
579,51 USDT
sol
SOL
-0.33%
Solana
168,87 USDT
avax
AVAX
0.34%
Avalanche
36,55 USDT
ada
ADA
-0.49%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
-0.34%
Poladot
7,17 USDT
doge
DOGE
-0.72%
Doge Coin
0,15 USDT
shib
SHIB
-0.77%
Shiba Inu
0,00 USDT

Dogecoin tarihe geçti yok böyle bir çılgınlık!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dogecoin an itibari ile %500 değer kazanmış durumda. Bir şaka olarak başlayan bu proje bu seviyeye nasıl geldi? Bir kaç ay önceki fiyatı ve şimdiki fiyat arasında nasıl bu kadar büyük fark var?


Dogecoin durmuyor!

Dogecoin, anında, eğlenceli ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi oluşturmaya karar veren yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilmişti. Doge’nin logosu Shiba Inu köpeğinin yüzüne sahip. 6 Aralık 2013’te tanıtıldı ve hızla kendi topluluğunu geliştirerek 28 Ocak 2021’de 5.382.875.000 ABD Doları piyasa değerine ulaştı.

dogecoin Dogecoin tarihe geçti yok böyle bir çılgınlık!

DogeCoin, şu sıralar Elon Musk twitleri nedeniyle fazlasıyla gündem olan bir kripto para. Esasen piyasaya ilk girişi bir şakadan ibaret olan Doge bu Perşembe tüm varoluş sürecinin mihenk taşı olabilecek şekilde fiyatı 45 centin üzerine çıkardı. Kripto para ilk kez bu seviyede bir fiyata şahit oluyor. Şaka olarak başlayan Dogecoinin piyasa değeri ise 50 milyar doların üstünde şu an.

Binlerce alıcı, on binlerce çevrimiçi poster ve dünyanın en zengin adamı Elon Musk  ile piyasasın gündemine oturan yarı ironik bir hareketin doruk noktasına gelmesine şahit olduk.

 Tıpkı Wall Street Bets Reddit topluluğunun GameStop hisselerini hisse başına 1.000 dolara kadar pompalaması gibi (hedefin altında 52 haftanın en düşük seviyesi olan 3.77 dolardan 483 dolara  dramatik bir artış olmuştu ), kripto para toplulukları DogeCoin’i 10 sente çıkarma fikrine kapıldılar. Şimdi ise hedefe ulaşılması bir yana geçildi bile.

Çok değil üç Aydan biraz fazla, Ocak ayının başlarında Dogecoin tokeni bir sentten daha azdı. Ocak’ın sonunda ise , hem GameStop hem Dogecoin hareketi ivme kazanınca Dogecoin değeri 7.5 sente ulaştı. Daha sonra yeniden 2.5 senti gördü. Son bir kaç aydır üç ile yedi sent arasında gidip geliyordu. Pazar günü fiyat yükselmeye başladı ve 6 sentten 10 sente kadar çıktı. Bu seviye tam bir dönüm noktası oldu. Dogecoin 10 sentten 20 sente çıktı ve tabi bunun en büyük nedeni yüksek profilli destekçisi Elon Musk. Musk’ın Dogecoini destekler twitleri fiyatı anında yükseltti. Son 24 saatte atılan twit söyle:

Kripto paralara aşine olan bir kimse mutlaka, Bitcoin ve Ethereum’u biliyordur. Bunlar en büyük iki kripto para birimi ancak bunların altında “altcoin”  olarak adlandırılan daha küçük değerlerde coinlerin olduğu bir piyasa var.  Bunlar kripto para dünyasının kuruşluk hisse senetleri gibiler. Birçoğu, üzerine inşa edildikleri  Ethereum blok zincirinin avantajlarına sahip olmayı veya bu yönlerini iyileştirmeyi hedefliyor ya da iddia ediyor. Diğerleri, sırf komik oldukları için popülaritesi artan ve düşen magazinsel coinler.

2013 yılında oluşturulan DogeCoin, bu tür ilk coin oldu. Bir şaka olarak başlayan proje nerelere geldi. Benzer şekilde aklın almadığı başka coinler de var. Mesela Meme adında bir coin, geçen Ağustos ayında 1 dolardan başlatıldı ve şimdi 2.000 doların  üzerinde işlem görüyor. Her ne kadar bu şekilde değer kazanmış olsalar da altcoinlerde çok dikkatli olmak gerekiyor. Sağlam projesi olmayanlar nereye kadar gider bilinmez.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.