1. Home
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Dogecoin neden düştü? Hani, 8 Mayıs büyük gündü?

Dogecoin neden düştü? Hani, 8 Mayıs büyük gündü?

Dogecoin neden düştü? Hani, 8 Mayıs büyük gündü?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Haftalar süren spekülasyon ve aşırı volatilitenin ardından, herkes 8 Mayıs’ta Dogecoin (DOGE)’nin yeni zirveler görmesini bekliyordu. Ancak DOGE, %30’dan fazla değer kaybetti. Peki Dogecoin neden düştü?

Dogecoin neden düştü?

Birçok trader Dogecoin’in, Elon Musk’ın Saturday Night Live (SNL)’e katılacağı tarih olan 8 Mayıs’ta yeni zirveler görmesini bekliyordu. Nitekim Tesla CEO’sunun Twitter’da, programa sunucu olarak katılacağını açıklamasının ardından, Dogecoin’in fiyatı sadece geçen hafta neredeyse %100 arttı.

https://www.youtube.com/watch?v=fCF8I_X1qKI

Dogecoin’in en büyük destekçisi Tesla CEO’sunun, 1975’ten beri devam eden ABD’nin en ünlü komedi show programı Saturday Night Live (SNL)’ın, 8 Mayıs’ta yayınlanacak bölümüne konuk sunucu olarak katılacağını duyurması DOGE severler arasında coşku yarattı. Çünkü Musk, tweetinde DOGE’ye de yer vermişti.

https://twitter.com/elonmusk/status/1387290679794089986?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1387290679794089986%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fbitcoinist.com%2Fwhat-elon-musks-snl-appearance-could-mean-for-bitcoin-dogecoin%2F

Bunlar olurken, Set Labs’ın Ürün Pazarlama Müdürü, ETH Hub Kurucu Ortağı ve aynı zamanda “Into the Ether” programının sunucusu Anthony Sassano, insanların bir kez daha, Dogecoin almak için Bitcoin ve Ethereum’larını satmaya başladığını iddia etti.

Cuma günü Dogecoin, yıllık %14.000 gibi astronomik bir artışla 0.71 dolara yükselerek en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak programın ardından birçok kişi hayal kırıklığına uğradı. Kripto para birimi bir saatten kısa bir sürede yaklaşık %30 değer kaybederken, Doge fiyatı 0,69 dolardan 0,47 dolara düştü

Dogecoin neden düştü? Hani, 8 Mayıs büyük gündü?

Bu keskin düşüş, Dogecoin’in piyasa değerinin 27 milyar dolar kaybetmesine neden oldu. Ayrıca ByBt’ye göre, DOGE vadeli işlemler piyasasında, son 24 saatte 303 milyon dolar buhar oldu.

Daha geniş bir perspektiften bakmak gerekirse, en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, son 24 saat içinde toplam 350 milyon dolarlık likidasyon görürken; bu rakam neredeyse DOGE’nin tek başına gördüğü tasfiyelere eşitti.

Dogecoin’e kıyasla, en büyük iki kripto paranın toplam 1.52 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ve 120 milyar dolarlık günlük işlem hacmine sahip olduğunu göz önünde tutacak olursak, bu rakamlar gerçekten de inanılmaz. 

Peki Dogecoin neden düştü?

Kuşkusuz Elon Musk, Dogecoin’in en büyük savunucularından biri oldu. Dahası Mark Cuban gibi bir milyarder yatırımcı ve girişimci bile Dogecoin’den bahsetti. Ve Dogecoin’in piyasaya bir şaka parası olarak girmesine rağmen, artık gerçek bir dijital para birimi olduğunu söyleyerek, açıkça DOGE’yi desteklediğini gösterdi.

Dogecoin neden düştü?

DOGE topluluğu programda Musk’ın kripto para birimi ile ilgili açıklamalar yapacağını ve bu açıklamalardan sonra Dogecoin’in fırlayacağını tahmin etti. Ancak Dogecoin Elon Musk’ın yayında olduğu sıralarda yaklaşık %25 değer kaybetti.

Elon Musk’ın DOGE’yi milyonlarca insana tanıtacağını ve böylece DOGE’ye yönelik ilginin artacağını düşünen kripto topluluğu programın başlamasıyla birlikte hayal kırıklığına uğradı.

Birçok yatırımcı, program başlarken DOGE satın aldı. Esasen Musk programda bir çok kez DOGE’den bahsetti. Ancak geriye dönüp bakıldığında, bu referanslar bile kriptonun fiyatını yükseltemedi.

Muhtemelen bunun sebebi programdaki Doge ile ilgili konuşmaların çok fazla olmaması ve yatırımcıları tatmin etmemesiydi.

https://twitter.com/AskRobinhood/status/1391247108078915588?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1391247108078915588%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fbitcoinist.com%2Fdogecoin-plummets-30-from-highs-following-elon-musks-snl-appearance%2F

Bir başka önemli neden ise Robinhood’ın kesintiye uğraması. Borsa tarafında yapılan açıklamaya göre, bu kesinti kullanıcıların yaklaşık bir saat boyunca alım satım işlemlerini gerçekleştirememelerine neden oldu.

İlginç bir şekilde; Robinhood 9:52 PM PST’de alım satım hizmetlerine devam ettiğini açıkladıktan sonra, Dogecoin’in fiyatı 10 dakika içinde %7 daha düştü.

Kaynak