Dikkat! Bitcoin değil, Britcoin

Dikkat! Bitcoin değil, Britcoin geliyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para basını yeni bir parayı konuluyor: Britcoin. Bir harf fazlalık sizi şaşırtmasın. Bu Bitcoin (BTC) değil. Ama öyle görünüyor ki birçok ülkede kullanılma potansiyeline sahip yeni bir CBDC.


Şimdi de Britcoin geliyor

Merkez bankası destekli dijital paralar bu hafta daha fazla gündem oldu. Çünkü İngiltere merkez bankası “Bank of England” ve Hazine, potansiyel dijital İngiliz sterlinini araştıracak bir ekibin işe başlayacağını duyurdu.

Bu duyuru üzerine ise İngiliz basını bu kripto paraya “Britcoin” ismini taktı. İngiltere merkez bankası ise bu kripto paranın hem tüketiciler seviyesinde hem de işletmeler düzeyinde kullanılabileceğini duyurdu.

Hem İngiltere merkez bankası hem de Hazine, şu an böyle bir kripto para çıkarma fikri üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Henüz “Britcoin” çıkarma konusunda kesin bir karar olmadığı da vurgulanıyor.

Merkez bankalarının üzerinde çalıştıkları kripto paralar için çoğunlukla CBDC kısaltması kullanılıyor. Bu merkez bankası dijital paraları, piyasada fırtınalar estiren Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi merkezsiz dijital paraların başarısı görülerek geliştiriliyor.

Hollanda bankası ING, ulusal düzeyde dijital para çıkarma tartışmalarının Bitcoin ile ortaya çıktığını ancak bunların Facebook’un 2019’da kendi dijital parasını çıkaracağını duyurana kadar sadece akademik düzeyde kaldığını açıklamıştı.

ING’nin dijital finans ve düzenlemelerden sorumlu baş ekonomisti Teunis Brosens, Facebook’un muazzam kullanıcı kitlesi potansiyeli ile çıkaracağı özel stabilcoinin merkez bankalarının karşısına aninden büyük bir tehdit olarak çıktığını belirtiyor.

Merkez bankası dijital parası (CBDC) nedir ve nasıl çalışır?

Diğer kripto paralar gibi, CBDC de bir sanal para birimi. Bu para türü de nakit parayı temsil eden elektronik kayıtlar ve dijital tokenler kullanıyor. Bu paralar ülkelerin para konusunda otorite olan merkez bankaları tarafından çıkarılıyor ve yönetiliyor. İlgiltere’de de bu banka “Bank of England”.

İlgili: CBDC birimi kuran merkez bankalarına bir yenisi daha eklendi, bu seferki başka!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dikkat! Bitcoin değil, Britcoin
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.