1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Devlet kripto paralara el koyabilir mi? Emin misiniz?

Devlet kripto paralara el koyabilir mi? Emin misiniz?

Devlet kripto paralara el koyabilir mi? Emin misiniz?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Şu günlerde tartışılan ve ilgi uyandırdığı kadar kripto para dünyasına içten içe koru salan bir konu da var. Acaba devletler kripto paralara el koyabilir mi?

Devlet kripto paralara el koyabilir mi?

Risk sermaye şirketi Collaborative Fund’ın ortaklarından Morgan Housel, aslında hükumetlerin insanların dijital varlıklarını kontrol edebileceklerini söyledi.

Morgan Housel, Morgan Creek Digital firması kurucu ortağı Anthoney Pompliano  ile yayımladığı podcastte, konuyla ilgili kripto lehine öne sürülen argümanların anlamlı olmadığını ifade etti.  “Devletin kripto paraya dokunamayacağı fikri…, pek ala dokunabilir.”  Housel kripto para endüstrisinin kendi varlıklarını, kanunun uzun kolları karşısında “dokunulmaz” olarak görmesinin pek akıllıca olmayacağı görüşünde. Housel, bu görüşünü desteklemek için yüz yıl önce yapılan bir uygulamayı örnek gösteriyor.

1933’te, Büyük Buhran’ın ortasında Başkan Franklin D. Roosevelt Amerikan hükumetine vatandaşın elindeki kıymetli metallere el koyma yetkisi verdi.  Halktan ellerindeki altınları nakite dönüştürmeleri talep edildi.

Bir Mises İnstituet makalesinde konuyla ilgili olarak geçen; “Bunu depresyon sırasında para arzını kontrol etmek için yaptılar” argümanına karşın Housel, günümüzde değerli metaller açısından bunun olacağını zannetmediğini ancak kripto para ilgili soru işaretlerinin devam ettiğini ifade ediyor.

Morgan Housel podcastin devamında şöyle diyor:

 “Devlet yarın yeni bir düzenleme yapar ve kripton varsa hapse girersin der…  Elbette bunun fiyatlar üzerinde etkisi olacaktır… Devletin kelepçesi ve silahı var, bununla istediklerini yapabilirler.”

Housel, teorik konuştuğunun ve bir öngörüde bulunmadığının da altını çiziyor.

Ancak unutulmaması gereken, Housel’in bir anti-kripto olmadığı. Housel hiç kripto parasının olmadığını ve konuyla ilgili çok az bilgiye sahip olduğunu itiraf ediyor. Housel podcastin sonunda kripto para için “ Elbette büyüleyici” diyor ve “2010’da büyük bir balon olarak görülen bir şey ana akım bir varlığa dönüştü” diye de ekliyor.

Devlet kripto paralara el koyabilir mi? Bu soruya evet demeden önce, özellikle Kovid-19 ile birlikte, Paul Tudor Jones gibi geleneksel finansal aktörlerinin kripto dünyasına girdiğini ve kripto paranın ana akım varlık sınıfı haline geldiğini hatırdan çıkarmamak gerekir.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

Kaynak

Daha fazlası için tıklayın.