1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. DeFi protokolüne dev hacker saldırısı: Fiyat yüzde 50 düştü
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

DeFi protokolüne dev hacker saldırısı: Fiyat yüzde 50 düştü

DeFi protokolüne dev hacker saldırısı: Fiyat yüzde 50 düştü
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz finans (DeFi) protokolüne yapılan yeni hacker saldırısında, 25 milyon dolarlık kayıp var. Protokolün kripto parası ise yüzde 50 değer kaybetti.


25 milyon dolarlık kayıp ve Popsicle Finance (ICE) fiyatı yüzde 50 düştü

Likidite sağlayıcılar için çok chainli getiri optimizasyon platformu Popsicle Finance (ICE), hacker kurbanı olan son DeFi projesi oldu. Hackerler projeden 25 milyon dolar gibi dev bir miktarı sömürmeyi başardı. Bunun için ödül borç mekanizmasındaki bir açığı kullandılar.

İyi bilinen protokol açığını bulma avcısı Mudit Gupta ise olayın ödül borç mekanizmasındaki bir kod hatasından kaynaklandığını belirtiyor.

Sonuçta hackerler de bu açığı kullanarak Popsicle Finance’ten 25 milyon dolar değerinde token çaldılar.

Gupta ise bu sorunun yeni olmadığını ve diğer protokollerde de birden fazla defa hackerler tarafından istismar edildiğini belirtiyor. Aynı açığı Haziran ayında bildirdiğini de belirtiyor. Şöyle diyor:

“Aynı kod hatasını WildCredit’e Haziran ayında bildirmiştim. Bu kod hatası nerdeyse ona yakın diğer protokolde şimdiye kadar istismar edildi. Denetleyiciler ve akıllı sözleşme geliştiricileri artık ekosisteme ayak uydurmayı bilmeli. Bu kod artık ürünlerde olmamalı.”

Popsicle Finance ise ağa yapılan bu siber saldırıyı kabul ederek, yalnız Fragola sözleşmesine girildiğini söylüyor. Protokol, diğer tüm sözleşmelerin güvende olduğu konusunda kullanıcılara teminat veriyor. Ayrıca traderlere ETH/AXS, ETH/SLP, ETH/LINK pariteleri ve EURt Pool’daki herhangi bir pariteden tüm paralarını çekmelerini tavsiye ediyor.

İlgili – “Size ders olsun” diyen hacker DeFi platformunu 3. defa soydu

ICE fiyatı yüzde 50 düştü

Bu saldırı protokolün yerel tokeni ICE fiyatına hemen yüzde 50 düşüş etkisi yaptı. ICE fiyatı 2.31 dolardan gün içinde 0.931 dolara büyük bir dalış yaptı. Ardından ise 1.15 dolara toparlandı.

DeFi protokollerinin popüler olması ve sık sık yeni projelerin çıkması saldırılara davetiye çıkarıyor. Birçok proje doğru düzgün denetim yapılmadan faaliyete başlıyor ki sonuçta onlarca milyon dolarlık kayıplar yaşanıyor.

İlgili – Yeni DeFi hack saldırısında bir ilk – Node ve likidite sağlayıcıları kazançlı çıktı

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.