1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. “Size ders olsun” diyen hacker DeFi platformunu 3. defa soydu

“Size ders olsun” diyen hacker DeFi platformunu 3. defa soydu

“Size ders olsun” diyen hacker DeFi platformunu 3. defa soydu
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cross-chain merkezsiz finans (DeFi) platformu Thorchain, bir ay içinde 3 defa soyuldu. Hacker bu sefer “sadece bir ders vermek istediğini” belirterek, çok daha fazla kripto para çalabileceğini vurguladı. Yine de milyonlarca dolarlık kayıp var.


“Bu da size ders olsun” diyen hacker, Thorchain’den 8 milyon çaldı

Cross-chain swap platformu Thorchain bir ayda üçüncü defa siber saldırıya uğradı. Bu sefer 8 milyon dolarlık kayıp var. Ancak bu sefer hacker bir ders vermek istediğini açık bir şekilde gösterdi. Çünkü çok daha büyük bir parayla kayıplara karışabilirdi.

Thorchain’in bu üç saldırıda toplam kaybı 13 milyon dolara ulaştı. Yaklaşık 100 milyon dolarlık bir fonu yöneten platform, farklı blockchainler arasında token değiş tokuşu yapabilecek şekilde tasarlandı.

Bu saldırıda hacker 8 milyon dolar çaldı. Ağa çeşitli fonlar yatırıyormuş gibi sistemi kandırarak, aslında hiçbir şey yatırmadan geri ödeme almayı başarmış. Öyle görünüyor ki bu DeFi protokolünün açıkları bitmek bilmiyor. Hacker de giderken bir not bıraktır ve saldırıda çok daha fazla zarar verebileceğini de belirtmekten çekinmedi. Yani bir tür Thorchain’e ders vermek istediğini belirtiyor.

Hacker yaptığı işleme eklediği bir notta, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve BNB de dahil çok daha falza coin çalma imkanı olduğunu belirtiyor. Hacke ayrıca protokolde çok sayıda kritik sorun olduğuna da dikkat çekerek, “en az zarar vererek ders vermek istediğini” belirtiyor. Hacker notta şöyle diyor:

“9 haneli değerleri kontrol eden kodlarda acele davranmayın.”

Thorchain ise “çok karmaşık” bir saldırı yaşadıklarını ve hackerin de bilerek çok sınırlı bir etki yaptığını kabul ediyor. Ayrıca hackerin çalınan fonlar için yüzde 10 oranında ödül talep ettiğini ve hazinenin de çalınan fonları karşılayacak parası olduğunu belirtiyor. Ayrıca şimdi “yavaşlama zamanı” olduğu da belirtiliyor.

Thorchain, ağı duraklatarak kodları gözden geçireceklerini belirtiyor. Ardından, ödemeler geri getirecek (bu, ödülün ödenmesini de içerebilir). Ağın güvenliği konusunda herkes tatmin olunca ise protokol yeniden çalışmaya başlayacak. Bu süreç için ise net bir tarih açıklanmadı.

Daha önce Thorchain, Haziran sonunda 140,000 dolar ve ardından da 2 hafta önce 5 milyon dolarlık saldırı yaşamıştı.

İlgili – Yeni DeFi hack saldırısında bir ilk – Node ve likidite sağlayıcıları kazançlı çıktı

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: