1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. DEFI bankasız bankacılık hizmeti verebilir mi?

DEFI bankasız bankacılık hizmeti verebilir mi?

DEFI bankasız bankacılık hizmeti verebilir mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkeziyetsiz Finans uygulamaları DEFI birçok bankacılık hizmetini sunuyor. Tam anlamıyla DEFI bankasız bankacılık hizmeti verebilir mi?


DEFI bankasız bankacılık hizmetleri

Bankalar temelde fona ihtiyacı olanlarla fon fazlası olanları bir araya getiren platform ya da piyasa işlevini görüyor. DEFI platformları da özünde kripto parası fazlası olanla kripto para ihtiyacı olanları bir araya getirmeye çalışıyor. Eğer kripto paralar fiat paraların alternatifi oluyorsa DEFI platformları da pek ala bankalara alternatif oluyor.

DEFI kullanıcıları bu platformda şunları yapabiliyor:

  • Kripto para üzerinden mevduatlarını değerlendirip staking (faiz geliridiyebiliriz) alabiliyor.
  • Para transferinde bulunabiliyor (Havale ve ETF).
  • Kripto paralarını farklı kripto paralara çevirebiliyor (Döviz işlemleri).
  • DEFİ wallet’larında kripto paralarını saklayabiliyorlar (Mevduat hesapları).
  • Kripto para borç verebiliyorlar (Kredi işlemleri)
  • Online ticaret platformlarında alış veriş yapabiliyorlar (POS işlemleri)
  • Tüm bu işlemleri cep telefonlarına indirdikleri aplikasyonlar sayesinde yönetebiliyorlar.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Yukarıdaki maddeleri daha da genişlete biliriz. Yukarıdaki maddeleri değerlendirdiğimizde DEFI’nin şimdiden bir banka haline geldiğini görüyoruz.

Bankacılık hizmetinden yoksun milyarlarca insanın DEFI sayesinde bankacılık hizmetinden yararlanabileceğini unutmamak gerekiyor. Her bir akıllı cep telefonu sahibi potansiyel bir DEFI kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Dünya geneli akıllı cep telefonu sahibi olan kişi sayısının banka hesabı olan kişi sayısından fazla olduğunu belirtmekte yarar var.

Bitcoin uzmanı Andreas Antonopoulos, DEFI’nın bankacılık hizmeti almak isteyenler için aracıları ortadan kaldırdığını söyledi. Ancak bu teknolojinin daha emekleme aşamasında olduğunu ve DEFI’nin bankaların yerini alması için en az 10 yıla ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Lütfen Bkz: Güncel Chainlink teknik analizi, Chainlink fiyat grafiği ve Link/USD paritesi

Antonopoulos, negatif faiz politikalarının ise kripto paralar ve DEFI platformları lehine bir makro ekonomik ortam hazırladığı vurguluyor.

DEFI platformlarında ise Ethereum’un hakimiye söz konusu. DEFI platformlarında depozito edile ETH miktarı 1 milyar dolara ulaşmış durumda.

ethereum defiKaynak