1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. “DeFi Bankaları” finans dünyasını temelden değiştirebilir mi?

“DeFi Bankaları” finans dünyasını temelden değiştirebilir mi?

“DeFi Bankaları” finans dünyasını temelden değiştirebilir mi?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İnovasyon sorunlu mevcut geleneksel bankalar, son teknoloji DeFi protokolleri ile birleşirse ne olur?

“DeFi Bankaları” finans dünyasını temelden değiştirebilir mi?

Mevcut bankacılık sektörü ne yazık ki günümüzün teknoloji seviyesini yansıtmaktan çok uzak. Günlerce süren sınır-ötesi para transferleri, yersiz yere reddedilen kredi talepleri, aracılara ödenen yüklü miktarda ücretler.

Bazı uzmanlar, merkezsiz finans protokollerinin, bankaların doğasında var olan kusurları ortadan kaldıran bir sistemle geldiği görüşünde. Kripto dünyasının bu özgün köşesi, DeFi’nin büyük bir potansiyele sahip olduğu açık.

Bununla birlikte DeFi alının da kendine özgü sorunlarının olduğu bir gerçek. Öncelikle DeFi protokollerinin pek çoğu son derece karmaşık ve zor erişebilir durumda. Böylelikle sistemi kullanabilecek milyonlarca insan dışarda kalıyor. DeFi protokollerinde değil geleneksel bankacılık sistemiyle uyum, başka blockchainlerle birlikte çalışılabilirlik durumu dahi mümkün değil. Bazı protokol ekipleri global anlamda hizmet verecek kalitede değil. Son olarak ise önemli miktardaki DeFi projesi, adlarının tam aksine, merkezsiz olmaktan bir hayli uzaklar. DeFi protokollerini kullanmayı becerebilen kullanıcılar için de sorunlar bitmiyor. Aşırı teminatlandırılmış krediler, düşük likidite seviyeleri DeFi’nin kırılgan yapısını oluşturuyor.

 

DeFi ve Bankacılık birleşebilirse

DeFi alanı ve geleneksel bankaların birleşmesi ortaya son derece komplike bir sistem çıkarabilir. Yeni sistem, bankaların ihtiyaç duyduğu modern hizmet paketleri ve teknoloji desteğini sunarken, DeFi protokolleri de global anlamda kullanıcıların alışık olduğu ara yüzlere erişim sağlayarak gelişebilir. Her iki dünyanın bir araya gelmesi, DeFi’yi global anlamda kullanıma açabilecek potansiyele sahip olacaktır.

Lisanslı bir banka ile ortaklık kuran DeFi platformları, hem fiat para birimlerini hem de USD, GBP, EUR, CAD, CHF ve ETH, Wrapped Bitcoin ve stablecoin gibi dijital varlıkları destekleyebilir. Ücretler önemli ölçüde azaltılabilir ve fiat’tan kriptoya daha sorunsuz bir artış, benimseme için çok ihtiyaç duyulan bir destek görevi görür.

Yatırımcılar, kullanıcılar, hem banka hesaplarını hem de dijital yatırımlarını tek bir uygulamada takip edebilirler. Bütün yatırımlarını kapsayan tek bir debit ya da kredi kartı kullanabilirler.

 

Hayaller gerçeğe dönüşür mü?

DeFi ve bankaların birleşmesi gibi iddialı bir düşünceyi hayata geçirmeyi amaçlayan bir proje var; EQIFI.

2019’da başlayan kurulum sürecinde EQIFI için, farklı iş ortaklıkları yoluyla, 10 milyon dolardan fazla para toplanmış durumda.

EQIFI, 2021 yılı ikinci çeyreğinde, bankacılık platformuyla entegre olarak, güvenlik denetimlerinden geçecek. EQIFI, sabit ve değişken faizli krediler, faiz swap ve getiri toplayıcı işlemleri ile DeFi ve bankacılık sektörünü bir araya getirmeye çalışacak.

 EQIFI’nın “DeFi Bankası” hayalini ne ölçüde hayata geçirebileceği bilinmez, önünde bir hayli uzun bir yol var. Ancak bu konseptin geleceğin dünyasında önemli bir unsur olacağına hiç şüphe yok.

İlgili: Uniswap haber, gelişme gündem

Kaynak

Etiketler: