1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Dai token (DAI) nedir, geleceği nasıl? Güncel DAI token haber, gündem ve gelişmeler

Dai token (DAI) nedir, geleceği nasıl? Güncel DAI token haber, gündem ve gelişmeler

Dai token (DAI) nedir, geleceği nasıl? Güncel DAI token haber, gündem ve gelişmeler
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dai token nedir, geleceği nasıl? DAI tokene ilişkin tüm gelişmelere ve teknik verilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dai token (DAI) nedir, geleceği nasıl? Güncel DAI token haber, gündem ve gelişmeler

Dai (DAI), Ethereum ağında çalışan ve değeri ABD dolarına bağlı olna bir stabilcoindir. DAI’nin değeri merkezi olmayan yönetim topluluğu olan MakerDAO tarafından düzenlenmektedir.

MakerDAO, 2015 yılında Rune Christensen tarafından kuruldu. Christensen, aynı zamandan MakerDAO’nun CEO’sudur. DAI stablecoin’in temelini oluşturan mimari olan Maker Protocol ise, Aralık 2017’de piyasaya sürüldü. DAI stabilcoin, diğer stabil coinlere göre farklı bir yapıdadır. En önemli farklılığı tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmasıdır. DAI, bağımsızdır. Verilmesi, akıllı sözleşmeler- blok zincirinde depolanan ve değişmez olan programlar tarafından yönetilir. Hiçbir kişi veya yasal makam, Dai tokenlerine veya adreslerine müdahale edebilecek fiziksel bir yeteneğe sahip değildir. Önemli bir diğer farklılık ise tek bir itibari para birimine veya kripto para birimine karşı teminat verilen çoğu stabil coinden farklı olarak teminat olarak farklı kripto para birimleri kullanabilir.

Dai tokenleri nasıl çalışır?

DAI bir ERC-20 tokenidir. Hem merkezi borsalardan hem de merkezi olmayan borsalardan (DEX’ler) satın alınabilir. Bugün itibariyle 400’den fazla DeFi uygulaması Dai’yi sistemine entegre etmiş durumda.  Dai, merkezi olmayan borsalar (Uniswap) gibi çeşitli DeFi projeleri için likidite sağlamaktır.

Dai’nin avantajları

Minimum Hesap Yok: Dünya çapında birçok kişi, ir banka hesabı açmaya hak kazanmak için gereken minimum varlık miktarına sahip değildir, ancak DAI’yi kullanmak için bir minimum varlık miktarı gerekmiyor.

İstikrarlı Değer: DAI, ciddi ekonomik istikrarsızlığın olduğu yerlerde yaşayanlar için alternatif istikrarlı bir para birimi ve finansal katılım araçları sağlayabilir.

Hızlı ve Ucuz: Uluslararası banka havale ücretlerinin yüksek olması ve işlemlerin uzun sürmesi karşısında DAI, hızlı ve düşük işlem ücretlerine sahiptir.

Dai token (DAI) teknik verileri

Toplam DAI arzında bir üst sınır yoktur. Aralık 2021 itibari ile dolaşımda 9,776,046,852 DAI token bulunmaktadır. DAI’nin toplam piyasa değeri yazının kaleme alındığı anda Coinmarketcap verilerine göre 9,344,866,177 milyar dolardır. Bu değer ile token piyasanın en değerli 15. varlığıdır.

DAI token nasıl alınıp satılır?

Dai tokenlerini birçok platformdan alıp satabilirsiniz. Uniswap, Compound, Coinbaese Pro, Binance, OKEx, HitBTC bunlardan bazıları.

Kaynak

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.