1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin’in tek kurbanı Bitcoin değil, Ethereum madenciliğine büyük darbe

Çin’in tek kurbanı Bitcoin değil, Ethereum madenciliğine büyük darbe

Çin’in tek kurbanı Bitcoin değil, Ethereum madenciliğine büyük darbe
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin’in kripto madenciliğine karşı almış olduğu tavır yalnız Bitcoin’i etkilemiyor. Son veriler, Çin anakarasında Ethereum madenciliğinin de büyük yara aldığını gösteriyor.

Çin’in tek kurbanı Bitcoin değil, Ethereum madenciliğine büyük darbe

Ethereum’un hash oranı, Mayıs ortasında elde ettiği en yüksek seviyesinden bu yana %25’ten fazla düşüş gösterdi. ETH madenciliğinde yaşanan bu duruma, Çin’in kripto madenciliğine karşı almış olduğu tutum ve madencilerin ülkeyi terk etmeye çalışmasının yol açtığı açık.

Bitinfocharts verilerine göre, Ethereum ağ hash oranı 20 Mayıs’ta 585.5 TH/s (saniyede terahash) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Takip eden haftalarda ise oran, 434.3 TH/s ile üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sadece altı haftadaki %26’lık düşüş, Ethereum’un tarihindeki en keskin düşüşlerden biri oldu. Bu süreçte hash oranı 10 günde %17 düştü. Glassnode’dan alınan veriler bu durumun, Ethereum’un tarihindeki 10 günlük bir sürede yaşadığı en kötü düşüş olduğunu gösteriyor.

Bilindiği gibi 2018’de yaşanan büyük ayı sezonunda, Ethereum hash oranları %57 düşmüş ancak bu düşüş bir kaç aylık bir sürece yayılmıştı.

 

Ethereum Madencileri zor dönemden geçiyor

Ağ bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olan Hashrate, ETH fiyatı ile bir şekilde ilişkilidir. Varlık değer kazandıkça madencilik daha karlı hale gelir, madencilik kaynaklarını ağa çeker ve hash oranını artırır.

Bitcoin madencilik firması Compass Mining’in yazı işleri müdürü William Foxley, GPU tabanlı Ethereum madenciliğinin yasaklanmasının, BTC madenciliği için gerekli büyük ölçekli ASIC (uygulamaya özel entegre devreler) göze alındığında, daha zor olduğuna inanıyor. Foxle, “GPU’lar, hükümet tarafından tespiti daha zor olan küçük yerlere yerleştirilebilir” dedi.

Bununla birlikte, Ethereum’un ikinci en büyük madencilik havuzu olan, Çin merkezli Sparkpool, yasaklardan bu yana hash oranında yaklaşık %30’luk bir düşüş yaşadığını bildiriyor.

 

ETH 2.0’a geçiş ve PoS sistemi, sonunda tüm Ethereum madencilik operasyonlarını aşamalı olarak kaldıracak, ancak bu durum yaşanıncaya kadar, önümüzdeki bir kaç ay ETH madencileri için zor geçeceğe benziyor.

 

Canlı ETH fiyatı: $ 1,635.57

İlgili: Ethereum (ETH) teknik analizi

İlgili: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: