1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin’den metaverse alanında bir ilk!

Çin’den metaverse alanında bir ilk!

Çin’den metaverse alanında bir ilk!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son zamanların en trend kavramı “Metaverse”, hızla büyümeye devam ediyor. Bu büyümeye katkı sağlamak üzere Çin, metaverse alanında bir ilke imza attı!

Çin metaverse alanında ilk laboratuvarı kurdu

Cuma günü Çin’in en iyi üniversitelerden Tsinghua Üniversitesi, hızla büyüyen metaverse alanının araştırılmasını ve geliştirilmesini desteklemek için Çin’in ilk metaverse geliştirme laboratuvarını kurduğunu duyurdu.

Çin'den metaverse alanında bir ilk!

Üniversite bünyesinde faaliyet gösterecek olan bu yeni laboratuvar, medya teknolojisi, metaverse kültürü ve yaratıcılığının yanı sıra metaverse alanı kapsamındaki diğer araştırmalar için kullanılacak.

Bu arada Çin merkezli teknoloji şirketleri ve yerel yönetimler devrim niteliğindeki bu yeni teknolojiyi benimserken, Tsinghua Üniversitesi bu alandaki araştırmalara öncülük ederek, geçen yıl ilk Metaverse Robot Sistemini piyasaya sürmüştü.

Yeni laboratuvar ise, Tsinghua’nın Gazetecilik ve İletişim Fakültesi ile dijital yayıncılık alanında faaliyet gösteren Çin merkezli bir şirket olan Chinese Online (COL) tarafından ortaklaşa kuruldu. Ve Tsinghua Üniversitesi parti komitesi sekreter yardımcısı Xiang Botao ve Chinese Online Group başkanı Tong Zhilei, metaverse’de sanal çapalar kullanarak etkinliği bizzat yönetti.

Çin'den metaverse alanında bir ilk!

Metaverse çılgınlığına dünya devleri neden ilgi duyuyor?

Son zamanların en trend kavramı “Metaverse”, hızla büyümeye devam ediyor. Metaverse, birçoğuna göre internetin icadından çok daha büyük bir devrim niteliğinde bir teknolojik gelişme olarak görülüyor.

İlgili: İşte dünya devlerini metaverse çılgınlığına sürükleyen en makul sebepler!

Peki tam olarak nedir bu metaverse?

Kullanıcılara sanal bir evrende gerçek zamanlı ve üç boyutlu olarak yaşayabilme imkanı sağlayan metaverse, temel olarak “meta” ve “evren” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. 

Esasen metaverse fikri 1920’lere dayanıyor. Yani aslında fikrin kendisi yeni değil. Metaverse kavramı ilk kez, 1922’de ünlü bir bilim kurgu yazarı olan Neal Stephenson’ın Snow Crash adlı romanında kendine yer buldu.

Neal Stephenson, romanda metaverse olarak adlandırdığı, avatarların birbirleriyle ve yapay zekâ ajanlarıyla etkileşime girebilecekleri üç boyutlu sanal bir dünyadan bahsediyor. 

Ancak bu kavram Facebook’un Meta ismiyle yeniden markalaşmaya gideceğini duyurmasıyla birlikte, herkesin merak ettiği bir alana dönüştü. Dahası küresel ölçekli dev markalar meta evrene kucak açmaya başladı. Google, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft gibi teknoloji piyasasının önde gelen şirketleri metaverse alanında önemli çalışmalar yürütmeye başladı.

Nitekim, tüm dünyayı bir çıkmaza sokan pandemi ile birlikte, özellikle de hizmet ve eğlence sektörü her geçen gün online platformlara biraz daha fazla kaymaya başladı. Sonuç olarak; bu da tüm bu deneyimleri mümkün hale getirecek, 3 boyutlu bir platform olarak hizmet veren metaverse için güçlü bir kullanım alanı ortaya çıkardı.

İlgili: Moda dünyasında teknolojinin geldiği son nokta: Metaverse Moda Haftası

Dahası sanal dünyalarda çalışan altyapılar hızla gelişiyor ve yüksek kaliteli dijital içerik, ürünler ve diğer çözümlere olan talepler de aynı oranda artıyor.

Dolayısıyla dünya devleri de yenilik yapmak ve deney yapmak için yeterli kaynaklarla, bu alandaki boşluğu doldurmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Disney, Hyundai, Warner Bros., Gucci, Louis Vuitton gibi birçok dev marka metaverse çılgınlığına katılıyor. Tabi bazıları ise diğerlerinden bir adım daha önde yürüyor.

Öyle ki Çin merkezli teknoloji şirketleri ve yerel yönetimler de bu yeni teknolojiye çoktan kuçak açmış durumda. Esasen Tsinghua Üniversitesi bu alandaki araştırmalara öncülük ederek, geçen yıl ilk Metaverse Robot Sistemini piyasaya sürdü. Şimdi ise ülkenin ilk metaverse geliştirme laboratuvarı ile yine bu alanda öncü olmaya devam ediyor.

İlgili: Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.