1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin Bitcoin madenciliğinde neden önemli?

Çin Bitcoin madenciliğinde neden önemli?

Çin Bitcoin madenciliğinde neden önemli?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin Bitcoin madenciliğinde önemli bir yere sahip. Çinli BTC madencileri, hash oranının yüzde 66’sından sorumlu. 


Çin Bitcoin madenciliğinde neden önemli?

Bitcoin hash rate (hesaplama gücü) hakimiyeti şu an Çin’in elinde. Çin’in Siçuan eyaleti, Bitcoin madenciliğinde ülkenin lideri. Sadece bu bölge, dünyadaki hash oranının yüzde 50’sini elinde bulunduruyor. Bu yönde bir araştırma ise CoinShares tarafından yapıldı.

Reuters’in haberine göre hash oranı üretiminde Siçuan eyaletini Yunnan, Şincan (Uygur bölgesi) ve İç Moğolistan eyaletleri takip ediyor. Bunlar da global hash oranına önemli katkılar sağlayan bölgeler.

Bitcoin hash rate nedir?

Hash oranı ya da hash gücü, blockchain gibi ağların hesaplama gücünü gösteren bir ölçü birimi. Bu hesaplama gücü, ağda gerçekleştirilen işlemleri doğrulama sürecinde kullanılıyor. Hash oranı madenciler tarafından kontrol ediliyor. Tabii bir madencinin elindeki hash oranının yüksek olması, buradan elde edeceği kârın da yüksek olması anlamına gelir. Eğer ağın hash oranı yüksekse, o zaman madencilik faaliyetlerinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Tabii tam tersi bir durumda da madencilerin iş yavaşlattığı düşünülebilir.

CoinShares’in raporuna göre, Çin’in global hash oranına yaptığı katkı son beş ayda yüzde 60 artış gösterdi. Hash oranı ise CoinShares’in 2017’de kurulmasından bu yana en yüksek değerine ulaştı. Çin dışındaki en büyük madencilik merkezleri ABD, Rusya ve Kazakistan’da bulunuyor.

Uzmanlar, Çin’deki hash oranının artışının bu bölgelerde kullanılan madencilik donanımının değişmesi ile ilgili olduğunu bildiriyor. CoinShares’ten Chris Bendiksen, Çin’in daha gelişmiş madencilik donanımı kullanarak bunun “meyvesini” gördüğünü ifade ediyor. Ona göre ülkenin madencilik donanımında iyi işler başarması, bu alandaki üstünlüğüne da yansıyor.

Kaynak