1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ChainSwap 8 milyon dolarlık hack sonrası ne yapacağına karar verdi
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

ChainSwap 8 milyon dolarlık hack sonrası ne yapacağına karar verdi

ChainSwap 8 milyon dolarlık hack sonrası ne yapacağına karar verdi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ChainSwap 8 milyon dolar kaybettiği siber saldırı sonrası kullanıcılarının zararlarını telafi etme kararı aldı. Bu tazminat yöntemini de açıkladı. Ayrıca protokolde “derin bir denetim” de yapılacağını bildiriyor.


ChainSwap 8 milyon dolarlık hack sonrası ne yapacağına karar verdi

Blockchainler arası bir köprü görevi gören ChainSwap, bu ay yaşanan 8 milyon dolarlık hack olayından zarar gören kullanıcıları için tazminat ödeyeceğini açıkladı.

ChainSwap, Ethereum, Polygon ve Binance Smart Chain ağlarını destekliyor.

10 Temmuz’da hackerler bir açığı kullanarak ortak borsaların likidite havuzlarından 20’de fazla farklı varlığı çalmıştı. Bu olay çok sayıda varlığı etkiledi. Hackerlerin çaldığı tokenler arasında Nord, Razor, Antimatter ve Ora da var.

İlgili – Yeni DeFi hack saldırısından etkilenen token ve projeler

Bu olay üzerine ChainSwap’in yerel tokeni ASAP yüzde 99 oranında düştü. 2 Temmuz’daki başka bir saldırıda ise yaklaşık 800,000 dolarlık bir zarar vardı.

ChainSwap bugün (14 Temmuz) aldığı kararla kullanıcıların zararlarını karşılayacağını bildirdi. Hack öncesi kullanıcıların sahip olduğu ASAP miktarına göre onlara airdroplar yapacak. BSC ve Huobi Eco Chain ağlarında bulunan tokenler de Ethereum mainnet’e airdrop yapılacak.

ChainSwap, hazinesinden 717,200 ASAP’in (yaklaşık 150,000 dolar) çıkarılarak olaydan zarar gören proje ortakları için ayrıldığını bildirdi. Ayrıca “takım fonundan” da stabil coinler tazminat için kullanılacak.

ChainSwap ayrıca Uniswap’ten likidite sağlayıcısının fonlarını çekebildiğini ve köprüyü durdurduktan sonra hacker cüzdanındaki tüm çalınmış ASAP tokenleri yakmaya zorladığını bildiriyor. ChainSwap ayrıca çeşitli denetim şirketleri ile protokolün “derin bir denetimi” için görüşmeler yapıyor.

Ekibin gelecekteki yazılım sürümleri için ek kod testleri, hata ödül programları ve üçüncü taraf denetim süreçleri de uygulanacak.

Siber saldırıdan ciddi şekilde etkilenenlerden biri de NFT projesi Wilder World. Saldırı sonucu hackerler projenin yerel tokeni WILD’dan 120 milyon basarak kendi adreslerine göndermişti. Bu tokenler hızla 207,000 dolar değerinde Wrapped Binance Coin için dump edilmişti. Sonuçta tokenin fiyatı kısa süreliğine yüzde 99 düşmüştü.

Saldırganlar ayrıca ChainSwap köprü sözleşmesinden yaklaşık olarak 2 milyon WILD çaldı ki bunları da 9 işlemde yaklaşık olarak 327,000 dolara sattı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: