1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Cartesi nedir ve geleceği nasıl? Güncel CTSI coin haber ve gelişmeleri

Cartesi nedir ve geleceği nasıl? Güncel CTSI coin haber ve gelişmeleri

Cartesi nedir ve geleceği nasıl? Güncel CTSI coin haber ve gelişmeleri
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bir Katman-2 platformu olan Cartesi (CTSI), uygulamaların ölçekleme ve yüksek ücret sorunlarını çözmek için geliştirildi. CTSI ise bu projenin yerel kripto parası. Cartesi ve CTSI coin ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Cartesi (CTSI) nedir?

Cartesi, akıllı sözleşmeler ve merkezsiz uygulamalar (Dapp) geliştirmek için olan bir Katman-2 platformu. Bu projenin başlıca amacı, blockchainlerin ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücreti sorununu çözmek. Bunu ise alt yapısındaki iki önemli özellik üzerinden başarmaya çalışıyor.

Bu iki özellikten birincisi “Descartes Rollup”. Bu özellik aynı zamanda Ethereum üzerinde geliştirilen “Optimistic Rollup”ın (OR) başka bir versiyonu. İkincisi ise bir yan zincir olan (sidechain) Noether. Noether, uygulamalara veri kullanılabilirliği sağlayan bir özellik. Bu ürünler birleştirildiğinde, Cartesi tabanlı uygulamaların hem on-chain hem de off-chain bileşenler aracılığıyla ölçeklenmesine yardımcı oluyor.

İlgili – GateToken nedir ve geleceği nasıl? Güncel GT coin haber ve gelişmeleri

Cartesi kim tarafından kuruldu?

Cartesi, 2018 yılında Erick de Moura, Augusto Teixeira, Diego Nehab ve Colin Steil tarafından kuruldu. Kurucu ekibin blockchain işine girmesinin farklı bir hikayesi var. Başlangıçta kuruculardan biri olan Augusto Teixeira’nın IOTA’nın kurucusu Serguei Popov ile arkadaş olması bunda etkili oldu. Serguei de Cartesi’nin ilk yatırımcılarından ve danışmanlarından biriydi. Augusto, veri bilimcileri için güvenilir bir yapay zeka pazarı yaratma fikrindeydi. Ekip sonunda odağını değiştirdi ve proje, Linux çalışma zamanı ortamını destekleyen bir Katman-2 ölçeklendirme altyapısı geliştirmeye dönüştü.

CTSI coin nedir?

Cartesi (CTSI) coin, Cartesi’nin hisse ispatı (Proof of Stake) ağına güç veren çok amaçlı bir kripto para. Bu coin öncelikle Cartesi düğüm operatörlerini sistemle dürüstçe etkileşimde bulunmaya teşvik etmek ve ayrıca sistemdeki işlem ücretlerini stake etmek ve ödemek için kullanılıyor. 2021 – 2022 yılı Cartesi (CTSI) fiyat grafiği ise şöyle:

Cartesi nedir ve geleceği nasıl? Güncel CTSI coin haber ve gelişmeleri2021 yılı Cartesi (CTSI) fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

Cartesi (CTSI) fiyatı 2021 yılında dikkat çeken bir performans sergiledi. 2022 yılı başında da iyi seviyelerde işlem gördü. Tabii piyasaya uygun olarak bir düzeltme de yaşadı. Ancak Mart sonu ve Nisan başında kripto parada yeni bir yükseliş trendinin başladığını görmüştük. Buna rağmen Mayıs 2022’de piyasa genelinde düşüşe paralel olarak bir yıl önceki ralli öncesi seviyelere yaklaşan bir gerileme yaşadı. Haziran – Temmuz aylarında da bu düşüş seviyelerde işlem görüyor. CTSI coin ile ilgili önemli veriler ise şu şekilde:

  • Cartesi (CTSI) tüm zamanların en yüksek fiyatı: 1.75 dolar (9 Mayıs 2021)
  • Cartesi (CTSI) tüm zamanların en düşük fiyatı: 0.0267 dolar (10 Mayıs 2020)
  • Cartesi (CTSI) dolaşımdaki arz: 593,547,671 CTSI (Temmuz 2022 itibariyle)
  • Cartesi (CTSI) toplam arz: 1,000,000,000 CTSI
  • Cartesi (CTSI) maksimum arz: 1,000,000,000 CTSI

İlgili –  Ultra (UOS) nedir ve geleceği nasıl? Güncel UOS coin haber ve gelişmeleri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.