fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Cardano’nun ilk Plutus akıllı sözleşmesi Alonzo testnet’te

Cardano’nun ilk Plutus akıllı sözleşmesi Alonzo testnet’te

Cardano’nun ilk Plutus akıllı sözleşmesi Alonzo testnet’te
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano’nun özel programlama dili Plutus’ta yazılan ilk akıllı sözleşme, Alonzo testnet’te başarıyla çalıştı. Bu önemli gelişmenin ayrıntılarına bakalım.


Cardano’nun ilk Plutıs akıllı sözleşmesi Alonzo testnet’te

Cardano, piyasanın en büyük beşinci kripto parası. Son zamanlarda çok konuşulan altcoinlerden biri. Kısa süre önce Alonzo ağının testnet’ini çıkarmıştı. O zamandan bu yana bu ağ ile ilgili gelişmeler merakla bekleniyor.

IOHK Pazarlama Direktörü Tim Harrison, Teslimat Başkanı Nigel Hemsley ve Teslimat Lideri Dimitris Poulopoulos, ekosistemdeki en son güncellemeler hakkında konuştular. Ancak en önemli gelişmeyi IOHK, Twitter üzerinden duyurdu.

IOHK Media (@IOHKMedia) Twitter hesabı şöyle diyor:

“İlk Plutus akıllı sözleşmesi bu hafta başarılı bir şekilde AlonzoBlue Cardano testnet üzerinde çalıştırıldı.”

 

Bahsedilen akıllı sözleşme, özel bir Cardano programlama dili olan Plutus’ta yazıldı. Alonzo Blue’nun birinci aşaması olarak, “Merhaba Dünya” tarzı akıllı sözleşmeler yazmak için bir komut satırı ara yüzü (CLI) içeriyordu. Alonzo’nun ilk aşaması, yalnızca sınırlı sayıda stake havuzu operatörü ve erken Cardano (ADA) meraklılarını (öncüler) içeriyor.

Bu tür deneyleri desteklemek için proje, kullanım senaryoları üzerinde çalışmak üzere Altlabs, Eleks, Mlabs, Obsidian ve diğer ortaklar gibi farklı harici ekiplerle işbirliği yaptı. Bunlara merkezsiz finans sektörünün çeşitli unsurları da dahil. Bunları şöyle sıralayabiliriz: merkezsiz bilgi oracle ağları, merkezsiz kripto para borsaları (DEX), likidite ve staking havuzları, ödümç ve borç araçları, kripto destekli stabil coinler ve NFT’ler.

Önümüzdeki birkaç haftada neler olacak?

Bahsedilen denemeye katılan ortaklar ve erken dönem meraklıları bu yeni yazım diline alışınca bir sonraki aşama olan Alonz White gelecek. Nigel Hemsley’e göre ise bunun olması için şartlar şunlar:

“…onlar on-chain üzerinde başarılı bir şekilde girdi, doğrulama ve çalıştırmayı yapabilmeli.”

Eğer başarılı olurlarsa, Alonzo White, 500 topluluk üyesini, öncüyü, stake operatörünü (SPO) Temmuz ayında ağa almayı planlıyor.

Sonuç olarak son aşama olan Alonzo Purple testnet tamamen halka açılacak. Bu plana göre, akıllı sözleşmelerin tam uygulanması Eylül ayında gerçekleşecek.

Kaynak

İlgili – Cardano kurucusu Hoskinson’dan Elon Musk’a Dogecoin dersi

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: