BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Cardano akıllı sözleşme dili Plutus netleşiyor
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Cardano akıllı sözleşme dili Plutus netleşiyor

Cardano akıllı sözleşme dili Plutus netleşiyor
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Cardano blokchaini, kullanıcıların yerel Plutus dilinde yazılacak akıllı sözleşmelere erişimini bekliyor.

Cardano akıllı sözleşme dili Plutus netleşiyor

Cardano geçtiğimiz günlerde Plutus yerel dili hakkında yeni detaylar açıkladı. Bilindiği gibi Plutus, Alonzo güncellemesi ile birlikte Cardano üzerinde yazılacak akıllı sözleşmelerde kullanılacak.

Cardano ana şirketi IOHK’un13 Nisan’da yayınladığı bir blok postuna göre, Plutus kontratları, blockchain üzerinde olacak parçalar ve kullanıcı bilgisayarında olacak parçalardan oluşacak.

Bütün bu parçalar Haskell programlama dilinde yazılacak ama Cardano akıllı sözleşmeleri için çerçeve sağlayan Plutus tarafından derlenecek.

 

Cardano’nun üstün tarafı

Cardano blockchaini de Bitcoin gibi UTXO (harcanmamış işlem çıktısı) modelini kullanıyor. Bu modelde girdiler, bir önceki işlemlerden kalan harcanmamış çıktılardır. Ancak Cardano, bu modeli geliştirerek, genişletişmiş UTXO (EUTXO) modeli kullanma başladı. Bu yeni sistem diğer sistemlere göre son derece önemli avantajlara sahip.

EUTXO’nun en önemli avantajlarından biri, işlem onayının blockchaine gönderilmeden, blockchain dışında kontrol edilebilir olmasıdır. Böylelikle bütün işlemleri blockchain üzerinde gerçekleştiren “Ethereum Layer 1″dan farklı bir uygulama ortaya konur. Bu özelliğin en büyük getirisi, işlem ücretlerinin, işlem öncesi hesaplanabilir olması olacaktır.

EUTXO parametrelerinin tanımlanmasında Plutus Core kullanılacak ve Plutus Application Framework (PAF) uygulamaya web browser üzerinden erişimi sağlayacak.

 

Alonzo güncellemesi

Plutus, büyük bir güncelleme olarak karşımıza çıkan Alonzo’nun bir parçası. Alonzo ile birlikte Cardano, akıllı sözleşmesi ve Dapp uygulamalar geliştirme kabiliyeti kazanıyor.

Alonzo güncellemesi için Mayıs ve Haziran ayları kullanıcı testlerinin başlayacağı bir dönem olacak. Bu süreçten sonra 4 haftalık bir boşluk bırakılacak. Bu boşlukta, cüzdanlar ve kripto borsaları Alonzo güncellemesine uyum sağlamaya çalışacak. Güncellemenin ise yaz sonu olması bekleniyor.

Canlı ADA coin fiyatı: $ 0.498458

İlgili: Cardano ADA coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

İlgili: Cardano ADA coin güncel fiyat tahmini, 2021-2025

İlgili: Cardano gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: