1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Cardano (ADA) Ethereum ve Bitcoin’i geçti!!

Cardano (ADA) Ethereum ve Bitcoin’i geçti!!

Cardano (ADA) Ethereum ve Bitcoin’i geçti!!
0

Github’dan alınan son verilere göre, Cardano ADA coin, Bitcoin ve Ethereum’u yine geride bıraktı. Cardano Github üzerinde en yüksek geliştirici etkinliğine sahip coin konumunda.

Cardano ADA coin Ethereum ve Bitcoin’i geçti

Github üzerinde yapılan geliştirici faaliyetlerde Cardano (ADA) ilk sırada yer alıyor. Listede Ethereum ikinci, Bitcoin ise altıncı sırada.

Kurucusu Charles Hoskinson tarafından yönetilen Cardano kripto para dünyasının en iddialı projelerinden biri olduğu açık.

Github’dan alınan son verilere göre Cardano’nun geliştirici altyapısını oluşturan IOHK şirketi, yine ayın en çok güncelleme yayınlayan şirketi oldu. ETH 2.0 Mainnet lansman aşamasında olan Ethereum ise bu ay ikinci sırada.

koinmedya_brave

Github üzerinde, Eylül-Ekim döneminde, ortalama günlük gelişim aktivitelerine göre önde gelen blockchainler.

Top 3: Cardano, Ethereum, Kusamanetwork

Cardano ADA coin

Cardano ve Ethereum zirvede

Cardano şimdilerde Shelly ve Voltaire projelerini geliştirmekle meşgul. Yakında, üç aşamalı olarak lansmanı yapılacak olan, Goguen’nin de yıl sonuna yetiştirileceği konuşuluyor. Goguen’in metadata işlemleri zaten piyaaya sürülmüştü.

Goguen için ikinci adım olarak, tek bir varlıktan çoklu varlık sistemine geçiş düşünülüyor. Böylelikle kullanıcılar kendi tokenlerini geliştirebilecekler. Bu arada Cardano ERC20 Token Converte üzerinde de çalışıyor. Bu uygulama ile şirketler rahatlıkla Ethereum’dan Cardano’ya geçiş yapabilecekler. Hoskinson’a göre Cardano’nun çoklu varlık standardı, Ethereum ERC20 standardından çok daha üstün olacak.

Kaynak

IOHK nedir?

IOHK (Input Output Honh Kong) blockchain ve kripto para geliştiriciliği üzerine uzmanlaşmış bir teknoloji firmasıdır. Şirket 2015 yılında, Ethereum kurucularından Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulmuştur. IOHK’un kilit projesi Cardano’dur.  

Hoskinson DeFi planlarını duyurdu

IOHK CEO’su Hoskinson eylül ayı içerisinde katıldığı bir youtube programında DeFi projeleri olduğunu duyurmuştu.

Youtube’da AMA oturumunda konuşan Hoskinson, son günlerde merkezsiz finans konusunda takıntılı hale geldiğini itiraf etti. Hoskinson, şirketin merkezsiz finans konusuyla ilgili tam donanımlı olması için çalıştığını ve buna matuf çeşitli müzakerelere katıldığını,  görüşmeler yaptığını ve raporlar yazdığını ifade ediyor.

CEO, IOHK’nin DeFi üzerine ciddi bir araştırma içerisine girdiğini ve kendi projelerinin hazır oluncaya kadar konuyla ilgili bilgi ifşa etmemeye gayret gösterdiğinden bahsetti.

Şu anda açık olan şey, İOHK Emrugo ile algoritmik stablecoin geliştirme konusunda ortaklığıdır. Hoskinson’a göre yeni geliştirecekleri stablecoin mevcut, DeFi’nin eski projelerinden MakerDAO coin’ninden önemli ölçüde daha iyi olabilir.

Cardona DeFi projesinde çok iddialı

Hali hazırda, DeFi iştirakçileri farklı DeFi protokolleri içerisinde 9 milyar doların üzerinde varlık tutmaktadırlar. Bu noktada Cardano’nun DeFi için geç kaldığı düşünülebilir. Getiri çiftçiliği ile ateşlenen DeFi, geçtiğimiz bir kaç hafta kripto para dünyasını kasıp kavurmuştu. Bununla birlikte Ethereum’un ölçeklenebilirliği konusu sektörde endişeleri de beraberinde getirdi.

İlgili: DeFi merkezi Polkadot

Bütün bu gelişmelere rağmen Hoskinson, DeFi dünyasına geç girişlerinin bir handikap değil kendilerini için avantaj olduğu görüşünde. Hoskinson konuyla ilgili:

“Gerçek şu ki, bazen önce hareket etmenin getirdiği avantaj aslında bir dezavantajdır. İlk hareket edenler için ağlar, hatalar, yaralar ve patlamalarla doluydu. DeFi için aslında sonradan gelen bir taklitçi olmak istiyorsun…”

Hoskinson, öncülerden daha fazla hareket imkânına sahip olacaklarını ifade ediyor. Önümüzdeki yıl çok daha gelişecek olan DeFi sektöründe büyük rekabet yaşanacağının altını çizen Hoskinson, bu rekabetten kazanan olarak çıkacaklarından emin görünüyor.

Cardano, son beş yıllık sürecin ardından nihayet 29 Temmuz’da Shelley için bir güncelleme başlattı. Güncelleme bütün ADA sahipleri için stake etme ödülleri getirdi.

Geçmişte Shelley ile başarıya ulaşan Cardano DeFi projesinde nasıl bir gelişme gösterecek hep birlikte göreceğiz.

Kaynak.

Daha fazlası için tıklayın.

Etiketler: