1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Cardano haber: Cardano’nun kasaları doldu

Cardano haber: Cardano’nun kasaları doldu

Cardano haber: Cardano’nun kasaları doldu
0
“sportsbet”

Cardano gündem, haber ve son dakika gelişmeleri bu sayfada. Cardano (ADA) çevresindeki sıcak haberleri www.koinmedya.com adresinden takip edin!


Cardano 100 milyon dolar eşiğini aştı

Cardono Kripto parası ADA nın fiyatının 0.38 doları görmesiyle, Cardano hazinesindeki kripto paraların değeri  100 milyon doları kısa sürede geçti. (Şu an itibariyle ADA ‘nın fiyatı 0,33 dolar seviyelerinde)

Peki bu durum,  Cardano ekosistemi için ne anlam ifade ediyor ve Cardono topluluğu  kendi bünyesinde büyüyen miktarda bu  fonlardan nasıl faydalanacak?

koinmedya_telegram
Cardano gündem Cardano haber: Cardano'nun kasaları doldu
18-21 Ocak arası ADA Grafiği

ADA’nın Gördüğü Devasa Büyüme, Fiyatını da Etkiledi

Cardano Hazinesi, 18 Ocak’da   kripto parası ADA ‘da 100 milyon dolarlık değeri geçti.  Project Catalyst verilerine göre, blok zincir çağının  ilk başlarında hazinede yalnızca 261.254.564,02 ADA vardı. Bu yazının yazıldığı tarihlerde ise, ADA’nın değeri 0.34 dolar seviyelerinde ve Cardano hazinesine 88,82 milyon dolar katkı sağlamakta.

Cardano Hazinesi Toplulukta Neden Önemli?

koinmedya_brave

Cardano Hazinesinin hedefi,  oylama süreci ile Cardano blok zincirini geliştirmek için fon sağlamaktır. Bu sistemin çekirdek elemanı, topluluğun üyelerinin ağın işlemesi için gerekli olan  kararları hep birlikte verebilmeleri için bir karar verme sistemi oluşturmaktır.

Cardano’nun hazinesi,  hisse havuzu ödüllerinden  ve işlem ücretlerinden komisyon almayı, yeni üretilen kripto paraların bir kısmını geri almayı ve bazen de bağış veya hayır kabul etmeyi içeren bir çok farklı kanal üzerine fonlanmış durumda. Hazinede tutulan fonlar,  topluluğun üyelerinin oylamasına göre seçilmiş, blok zinciri geliştirmeye dönük pek çok proje ve teklif için finans sağlamak amacıyla kullanılıyor.

Project Catalyst

Project Catalyst işte bu noktada devreye giriyor.  Cardano Voltaire yönetim çağının çekirdek bileşeni olarak,  bu platform,  oylama sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi için gereken alt yapıyı sağlıyor.

İlk ortaya çıktığı geçen yıldan beri Project Catalyst, hazinedeki fonları düzgün bir şekilde yönetmesiyle birlikte dikkate değer bir şekilde etkili oldu.  Bu haftanın başında, ikinci hazine fonu Fund2 başarıyla tamamlandı ve Cardano içindeki 11 farklı projeye 250 bin dolar değerinde ADA tahsis edildi. Önümüzdeki haftalarda yürürlüğe girecek olan Fund3, seçilmiş bir grup proje için 500 bin dolar değerinde ADA kullanacak.

Gerçek şu ki, Cardano Hazinesi 261 milyon ADA elinde tutuyor ve bu Cardano topluluğuna  ağ ile ilgili farklı projeleri ve fikirleri keşfetmelerine izin veren güvenli bir ortam sağlıyor. Hazinedeki bu miktardaki ADA ile, geliştiriciler projeleri için  fon sağlamaya devam edebilecekler.

Kaynak

Cardano fiyat artış sebebi belli oldu

Cardano, son birkaç yılda kripto para ekosisteminde son derece önemli bir proje olarak öne çıktı. IOHK, Cardano’nun ekosistemini genişletme ve kendi kendine yeterli hale getirme uğraşında. Gelişmeler Cardano’yu en büyük stake ağı haline getirmek üzere.

Staking Rewards‘tan alınan verilere göre, Cardano, dolaşımdaki coin miktarının stake edilme oranı açısından bütün merkezsiz ağlar arasında birinci sırada yer aldı.

Dolaşımda bulunan ADA coinin %69’u ağ üzerinde stake edilmiş durumda.

Cardano ADA coin, 9.920.849.921 dolarlık market cap değeri ile en büyük 7. coin durumda.

Cardano son yaşanan gelişmelerle, Polkadot’u geride bırakarak en büyük stake ağı haline geldi.

Dolaşımda bulunan Polkadot DOT coinin %60,87’si stake edilmiş durumda. Bu iki coini ise %1,53 ile Ethereum 2.0 izliyor.

Cardano gündem Cardano haber: Cardano'nun kasaları doldu

Yaşanan gelişme IOHK ve Cardano CEO’su tarafından atılan bir tweetle kabul edilirken, bir twitter kullanıcısının tweeti ilgi çekti.

Kullanıcı tweetinde şöyle söylüyor;

ADA stake için [kullanılan] UX, DOT’tan ışık yılı ileride. Bir noktada Ledger üzerinden DOT stake ettim. Hala bakiyemi nasıl görüntüleyeceğimi anlamaya çalışıyorum. ADA ile basitçe, yoroi eklentisine tıklıyorum. Bu yeni gelenler için çok büyük bir avantaj sağlayacak.

Data gözlemcisi Pieter Nierop‘a göre, son bir haftada, günde ortalama 25,7 milyon dolar değerinde yeni ADA coin stake edilmiş. Bu dönemde toplam 1500 yeni delege Cardano ağına eklenmiş durumda.

ADA coin stake oranlarının bu denli yükselmesi ve piyasada coine olan ilginin artmasının, bir arz sıkıntısı yaratarak coin fiyatının yükselmesine katkıda bulunduğu açık.

Canlı ADA coin fiyatı: $ 0.333338

Lütfen Bkz: Güncel Cardano Rehberi: Cardano/ADA coin nedir, nereden ve nasıl alınır, nasıl üretilir?

İlgili: En güncel Cardano fiyat tahminleri; 2021-2025

İlgili: Cardano (ADA) fiyat analizi: ADA coin dur durak dinlemiyor 06.01.2021

Kaynak

ADA’nın durdurulamaz yükselişi!

Cardano (ADA) 2020 yılı boyunca çalışmalarının karşılığını 2021 yılında fazlasıyla almaya başladı. Cardano geliştiricileri 2020 yılı boyunca Shelley güncellemesi konusunda oldukça fazla mesai harcadılar. Cardano blockhain’i Shelley güncellemesinin tamamlanmasıyla PoS (Varlık İspatı) sistemine geçecek. Bu sayede Cardano blockchain’i yüksek enerji maliyetlerinden kurtulacak ve blockchain ağı daha hızlı hale gelecek.

Cardano ADA, 2021 yılına 17 cent ile giriş yaptı. 1 haftalık süre içerisinde ADA fiyatlarında neredeyse %100’lük bir değer artışı yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte ADA fiyatlarında son dönemde yaşanan değişimi görüyoruz.

Cardano gündem Cardano haber: Cardano'nun kasaları doldu

Cardano blockchain’i Ethereum blockchain’ine alternatif ve rakip olabilecek alt yapıya sahip. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’u geliştiren ekip arasında yer alıyordu. Ethereum ile yollarını ayırdıktan sonra kendi projesi olan Cardano’yu hayata geçirdi.

Cardano blockchain’i Ethereum’da olduğu gibi birçok akıllı sözleşmeye ev sahipliği yapabiliyor. Cardano ağının Ethereum ağına göre en önemli avantajı daha hızlı ve ucuz olması. Diğer önemli üstünlüğü ise Cardano ağındaki akıllı sözleşmelerin kod yazılımlarında geliştiricilerinin daha esnek oluşu.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Cardano son dönemde gösterdiği performans sayesinde Bitcoin Cash (BCH) ve Polkadot (DOT) gibi kripto paraları sıralamadan ederek en değerli 6’ncı kripto para konumuna yükseldi. Ayrıca 10 milyar dolarlık değeri aşan 6’ncı kripto para oldu.

Şimdilik ADA boğaları 50 cent’i hedefliyor. Bunu hedefin gerçekleşmesi için Cardano’nun 30 cent’lik desteği koruması gerekiyor.

Cardano tüm zamanlarının rekorunu 4 Ocak 2018’de 1.33 dolar ile gördü. Dün 35 cent’i görerek Mayıs 2018’den beri kayıtlara geçen en yüksek değeri gördü.

Kaynak

Cardano gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Cardano 2020 yılı boyunca Shelley güncellemesi için oldukça fazla mesai harcadı. Shelley ile PoS sisteminin temellerini atmaya çalışan Cardano, blockchain hızını da oldukça yüksek seviyelere çıkarmaya çalışıyor.

Güncelleme işlemlerinin tamamlanması ile Cardano ağının hızı olağan üstü seviyelere çıkarılması planlanıyor. Cardano CEO’u Hoskinson, ADA blockchain’inin saniyede 1,000,000 işlem yapabileceğini iddia ediyor.

Cardano’nun bu kadar yüksek işlem hızına ulaşması başta Ethereum olmak üzere birçok rakibine fark atacağı anlamına geliyor. Böylesine hızlı bir Cardano blockchain’i ise Ethereum’un korkulu rüyası haline gelecektir.

Bilindiği üzere Ethereum birçok DeFi projesine ev sahipliği yapıyor. DeFi’ler sayesinde Ethereum 2020 yılının 2’nci yarısından itibaren ciddi değer kazanmaya başladı. Değerini 200 dolardan 600 doların üstüne taşıyabildi. Aşağıdaki grafikte DeFi platformlarına depozito edilen Ethereum miktarındaki değişimi görüyoruz. Yazının kaleme alındığı saatte DeFi platformlarında 7 milyon civarında Ethereum kilitli duruyor.

Cardano gündem Cardano haber: Cardano'nun kasaları doldu

Ancak DeFi platformlarına yönelik yoğun talep ve yüksek işlem hacmi Ethereum ağını oldukça hantallaştırıyor. DeFi endüstrisinde Ethereum’a alternatif bir blockchain çıkması Ethereum’a yönelik ilginin de kaymasına neden olabilir. Bu konuda Ethereum’a potansiyel rakip olabilecek proje Cardano (ADA).

Cardano, DeFi konusunda ilk adımını attı ve resmi olarak DeFi endüstrisine girdiğini duyurdu. Aşağıdaki tweet’te Cardano tarafından yapılan resmi duyuruyu görüyoruz.

Shelley’den sonda Cardano’nun belki de attığı en büyük adım DeFi projesi oldu. Zamanla DeFi sektöründe şiddetli bir rekabetin yaşanabileceğini öngörebiliriz.

 

Cardano mainnette yeni hard fork ve yeni özellikler

Halka açık blockchain projesi Cardano’nun geliştirici ekibi IOHK, bu ay bir hard fork başlatacaklarını bildirdi. Bu hard form, protokolün üçüncü geliştirme aşamasına geçişin bir parçası olarak yapılacak.

“Goguen” olarak adlandırılan üçüncü aşama, protokolün akıllı sözleşmelerle entegrasyonuna odaklanacak. İlk iki aşamada ise Cardano’nun temelleri oluşturulmuş ve sistem merkezsiz hale getirilmişti.

Token kilitleme özelliği

Bu yeni hard fork ise “token kilitleme” mekanizmasını getiriyor. Bu, mainnet için en dikkat çeken yeni özelliklerden biri. Bu özellik, ağın akıllı sözleşmelerinin, bir sözleşmeyi tamamlamak için kullanıcıların tokenlerini belirli bir süre tutmasını sağlamak gibi belirli koşulları desteklemesine ortam oluşturuyor.

Bu yeni hard forkun ledger üzerinde çok az bir etkisi olacak. Yine de bu token kilitleme özelliği platformu akıllı sözleşmelere ve burada varlık oluşturulmasına hazırlıyor. Bu varlıklar Cardano ağı üzerinde çalışacak. Şirketin yazılım mühendisi Kevin Hammond, bu adımın Cardano blockchain ağının gelişimi için önem taşıdığını belirtiyor.

Bunlara ilave olarak, Hammond bu yeni güncellemenin, yerel kripto para ADA dışında başka ve özel tokenlerin de ağa giriş yapmasına izin vereceğini belirtiyor.

2015 yılında kurulan Cardano, çok sayıda hard fork geçirdi. Bütün bu adımlar, beş aşamalı geliştirme planı çerçevesinde yapılıyor. Projenin yol haritası bunu gösteriyor. Goguen aşamasında sonra, Basho ve Voltaire isimli iki aşama daha kalıyor. Bunlar da ağın ölçekleme ve yönetim özelliklerini geliştirecek.

Kaynak

 

Bu proje tutarsa Cardano uçar!

Dünyanın ilk uçlar arası, denetimli blockchaini Cardano, üniversiteler tarafından desteklenen, üçüncü nesil kripto para ve akıllı sözleşme platformudur. Cardano ‘nın programama dili ilgili planları ortaya çıktı.

 

IOHK evrensel programa geçiyor

IOHK, Cardano için bütün programlama dilleriyle uyumlu akıllı programlarlar yapma planı içerisinde.

Cardano’nun geliştiricisi, blockchain mühendislik firması, IOH’tan yapılan açıklamaya göre, firmanın Cardano için, isimleri KEVM ve IELE olacak, iki tane akıllı sözleşme gelişim ortamı (devnets) kurma planı var.

Plana göre “devnet”lerden KEVM, geliştiricilerin Ethereum programlama dili olan Solidity ile yazılmış akıllı sözleşmeleri Cardano blockchaini üzerinde kullanmalarına olan tanıyacak.

Diğer “devnet” IELE ise geliştiricilerin herhangi bir programlama dilinde kod yazmasını ve yazılan kodların Cardano blockchainine aktarılmasına izin verecek.

Bu iki devnet, akıllı sözleşme yazabilme kabiliyetini bütün yazılımcılara açmış olacak.

IELE devnet, Cardano’nun bütün programlama dilleriyle uyumu üzerine ilk büyük ölçekli beta testi olacak.

Eğer IELE devnet başarılı olursa, Java, C++, Python ya da Rust gibi blockchain teknolojisiyle ilgili olmayan dillerle dahi akıllı sözleşme yazılabilir hale gelecek.

 

Cardano ADA coin

 

Konuyla ilgili IOHK CEO’su Charles Hoskinson şunları söyledi;

Evrensellik, ana akım blockchainin benimsemesine yönelik bulmacanın bir sonraki parçası. Bu yüzden geliştiricilerin gerçekte bildiği diller ne olursa olsun, blockchain için akıllı sözleşmeler yazma dünyasının önündeki engelleri kaldırmaya odaklanıyoruz. Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler yazma dünyasına bu yeni erişim, sektördeki işbirliğine odaklanmamızla birleşecek. Blockchain teknolojisi nihayet, kapsayıcı ilkelerine ulaşarak, farklı ortaklar ve geliştiriciler ağına izin verip yenilikçi ve dünyayı değiştirecek çözümler oluşturulmasına zemin hazırlayacak.

 

Her iki devnet te oyun konsülleri geliştirici kitleri açısından birbirine benzer roller üstlenecekler. Devnetlerle birlikte, oyun üreticileri geliştiricilere erken erişim sağlayarak lansman öncesi

 

Kaynak

 

IOHK nedir?

IOHK (Input Output Honh Kong) blockchain ve kripto para geliştiriciliği üzerine uzmanlaşmış bir teknoloji firmasıdır. Şirket 2015 yılında, Ethereum kurucularından Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulmuştur. IOHK’un kilit projesi Cardano’dur.  

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: