fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Cardano’dan merkeziyetsizlik konusunda dev adım

Cardano’dan merkeziyetsizlik konusunda dev adım

Cardano’dan merkeziyetsizlik konusunda dev adım
0
“koinmedya_mxc”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Platformu optimize etmek için yedi ay süren sıkı çalışmanın ardından, Cardano’nun blok üretiminin tamamı artık hisse havuzu operatörlerinin (SPO) ellerinde.

Cardano’dan merkeziyetsizlik konusunda dev adım

Cardano blockchainin arkasındaki şirket IOHK, artık block üretimine katılmayacak. Bu şekilde Cardano, coin topluluğu tarafından işletilen ilk ve tek network haline gelecek.

Cardano’nun merkezsiz yapısı, için geçtiğimiz yıl Temmuz ayında lansmanı yapılan Shelley sürümünden beri uğraş veriliyor. Bu sürede geçen 7 ay boyunca gerçekleştirilen güncellemeler ve hard forklar sonucu verdi ve Cardano blockchaini merkezsiz hale geldi.

Cardano ana şirketi IOHK’tan yapılan açıklamada, ağın block üretiminin artık tamamiyle, 2000 üyeli stake pool operatorlerinin (SPO) elinde olduğu ifade edildi. IOHK bundan böyle block üretimi ile ilgilenmeyecek.

“koinmedya_biswap”
cardano Cardano'dan merkeziyetsizlik konusunda dev adım

IOHK üretim direktörü Aparna Jue, atılan adımın, Cardano’nun hem yönetim hem de gelişim konusunda tam merkeziyetsiz yapıya geçme konusunda önemli bir yer olduğunu belirtti. Jue devamında;

Bu, kontrolün topluluğa devredilmesinin ilk bileşeni olduğu için Cardano’nun gelişiminde önemli bir kilometre taşıdır. Bu yılın geri kalanında devam edecek bir süreç.

Bir sonraki hedefimiz P2P ağ merkeziyetsizliği ve blockchain yönetiminin Cardano topluluğuna devri olacak.

“koinmedya_biswap”

Merkezsizliğin 3 ayağı

IOHK artık block üretiminden tamamen kaldırıldığında, üstesinden gelinmesi gereken bir sonraki önemli sorun, eşler arası (P2P) ağ iletişimi uygulamasıdır. Bu, Shelley ile test edilmiş olsa da, önümüzdeki aylarda daha da geliştirilmesi bekleniyor.

Merkezsizliğin 3. ayağı ise yönetim. Yönetim meselesi Cardano’nun yol haritasındaki son adım olmasına rağmen, IOHK, Shelley ile paralel olarak Goguen ve Voltaire üzerinde çalışıyor. Son Goguen lansmanı, hem meta verileri hem de yerel tokenleri Cardano’ya sunarak Project Catalyst’in popülaritesini artırdı. Catalyst, ağın zincir üzerinde oylamayı başlatacak aşaması olan Voltaire’in öncüsü durumda.

Canlı ADA coin fiyatı: $ 1.40

İlgili: Cardano ADA coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

İlgili: Cardano ADA coin güncel fiyat tahmini, 2021-2025

Kaynak

Cardano coin 10 dolar olacak!!

IOHK CEO’su Charles Hoskinson, katıldığı son YouTube yayınında ADA coinin 10 dolar olabileceğini öne sürdü.

Hoskinson, fiyat tahmininde bulundu ancak, sonrasında, spekülasyon yapmaya karşı olduğunu da açıklamayı ihmal etmedi.

Cardano
IOHK CEO’su Charles Hoskinson

Hoskinson sözlerini şöyle sürdürdü:

ADA ister 1 cent, ister 1 dolar veya 10 dolar olsun, açık konuşmama izin verin; Bu [Cardano] benim hayatımın işi. Ben ondan uzaklaşmaya [ama] onun üzerine çalışmaya devam edeceğim. Biz buradayız.

Cardano ADA coin geçtiğimiz yıl Mart ayında 0,018 dolar değerinde idi. ADA 27 Şubat’ta 1,48 dolar ile ATH zirvesine ulaştı.

Bununla birlikte, Hoskinson, fiyat seviyesinin meşruiyet ile eş değer görülmemesi gerektiğini belirterek, “fiyat yükseltmenin” onun işi olmadığını söyledi.

Fiyatın neden yükseldiğini bilmiyorum. Fiyatın neden düştüğünü de bilmiyorum. Bunlar hakkında her hangi bir spekülasyon yapmak istemiyorum. Bir teknoloji şirketi, bir mühendis bilim adamı olarak fiyatı yükseltmek benim işim değil.

Charles Hoskinson, bir yandan ADA fiyatını speküle ediyor gibi görünmek istemiyor ancak diğer taraftan gönlünden geçen fiyatı da söylemeyi ihmal etmiyor. ADA coinin 10 dolar olabilmesi için önünde daha uzun bir yol olduğu açık. Belki de Hoskinson işe arz miktarını düşürerek başlamalı.

Kaynak

ADA Cardano’da akıllı sözleşme süreci netleşiyor

Cardano ekibi dün YouTube üzerinden “Cardano 360″ etkinliği düzenledi. Etkinlikte konuşan IOHK CEO’su Charles Hoskinson, en büyük 4. blockchain konumunda olan Cardano’ya akıllı sözleşme kabiliyeti kazandıracak “Alonzo” hard fork planlarını açıkladı.

cardano Cardano'dan merkeziyetsizlik konusunda dev adım
Cardano yol haritası.

Cardano’nun yol haritası, Alonzo testnetin Nisan ayının başlarında hayata geçebileceğini gösteriyor.

Alonzo hard fork ile birlikte geliştiriciler, testnet üzerine akıllı sözleşme yerleştirebilecekler.

Alonzo testlerinin Haziran ayına kadar bitirilmesi planlanıyor. Öte yandana Alonzo mainnet lansmanı için Ağustos ayı öngörülüyor.

Cardano geliştiricileri, halihazırda, token swap yapmaya yarayan, Plutus programlama dilinde bir uygulama yazdılar. Cardano’nun token swap özelliği, Ethereum temelli Uniswap gibi merkezsiz DEX borsalara rakip olabilir.

Cardano gündem: Gougen’e bir adım kala

Cardano geçtiğimiz aylarda iki hard fork kombinasyonu gerçekleştirdi. İlk olarak Aralık ayında, token kilitlemeye yarayan Allegra hard forku ve Mart ayında hayata geçen, yerel varlıkları blockchaine getiren Mary hard forku.

Alonzo hard forku ile bilirkte, Cardano’nun Goguen sürümüne girişi de tamamlanıyor.

Kaynak

Cardano Staking Havuzu nedir?

PoS (varlık yükü) sisteminde Cardano (ADA) madenciliği yapmak isteyen girişimciler, bir miktar ADA’yı sisteme bloke etmeleri gerekiyor. Bu sayede piyasadan yüklü miktarda ADA çekilerek havuzlarda bloke edilecek. Madenciler bloke ettikleri ADA miktarı karşılığında staking getirileri elde edecek.

IOHK nedir?

IOHK (Input Output Honh Kong) blockchain ve kripto para geliştiriciliği üzerine uzmanlaşmış bir teknoloji firmasıdır. Şirket 2015 yılında, Ethereum kurucularından Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulmuştur. IOHK’un kilit projesi Cardano’dur.  

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler:
“koinmedya_biswap”