Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
65.086,48 USDT
eth
ETH
-0.86%
Ethereum
3.529,92 USDT
bch
BCH
0.89%
Bitcoin Cash
392,39 USDT
xrp
XRP
-0.31%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.22%
Litecoin
74,67 USDT
bnb
BNB
-0.82%
Binance Coin
594,41 USDT
sol
SOL
-0.68%
Solana
134,70 USDT
avax
AVAX
2.94%
Avalanche
27,73 USDT
ada
ADA
0.77%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
-1.57%
Poladot
5,71 USDT
doge
DOGE
1.79%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ekonomik krizle boğuşan bu ülkede büyük kripto benimsemesi yaşanıyor

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lübnan vatandaşları kriptoyu kucaklıyor, üke yoğun ekonomik erimeyle savaşırken USDT’de ödemeleri kabul ediyor. Lübnan vatandaşları şu anda kripto para birimlerinde, özellikle USDT’de aktif olarak ödeme yapıyor. CNBC tarafından bildirildiği üzere Lübnan, diğer ülkelerden aldığı toplam kripto işlemleri açısından Türkiye’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Lübnanlı yerel halk kripto paraya ısınıyor

Hiperenflasyon Lübnan’ı sararken, yerel halk geçimlerini uzun vadede sürdürmek için kripto para birimleri gibi merkezi olmayan mekanizmalara yöneldi. Lübnan vatandaşları, artık günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelen dijital kripto ödemelerini kabul etmeye başladı. CNBC’nin yakın tarihli bir raporuna göre Lübnan vatandaşları, ülkenin yıllardır uğraştığı hiperenflasyonla mücadele etmek amacıyla kripto para birimlerini benimsedi.

Ülke artık Tether’de ödeme kabul etmeye açık ve günlük hayatlarının büyük bir parçası haline getirerek yavaş yavaş kripto para birimlerine ısınıyor. Rapor daha sonra Lübnan vatandaşlarının artık bölgede kabul edilen bir ödeme şekli haline gelen USDT cinsinden ödemeleri nasıl kabul etmeye başladığını da ekliyor.

Rapora göre, tüm büyük elektronik işletmeler, kafeler ve restoranlar, Lübnan sterlini yeni düşük seviyelere düşmeye devam ederken artık kripto para birimiyle ödeme kabul ediyor. Raporda ayrıca Lübnan vatandaşlarının yiyecek ve gıda gibi temel yaşam ihtiyaçlarını satın almak için Tether’i nasıl kullanmaya başladıkları da özetleniyor.

Kripto

USDT kullanımı yaygın. USDT’yi ödeme olarak kabul eden birçok kafe, restoran ve elektronik mağazası var, bu yüzden fiat olarak değil de Bitcoin birikimlerimden harcama yapmam gerekiyorsa bu uygun. Hükümetin şu anda kripto para birimini kabul eden bazı mağazalar hakkında endişelenmekten çok daha büyük sorunları var. Rapor daha sonra ekler

Dünya Bankası’na göre Lübnan, ülkenin yıllardır karşı karşıya olduğu süregelen savaş ve iç karışıklıkların tetiklediği en yoğun ekonomik krizlerden biriyle mücadele ediyor. Dünya Bankası, Lübnan’ın ekonomik ve mali krizinin, 1850’lerden bu yana gezegenin herhangi bir yerinde görülen en kötü krizlerden biri olduğunu söylüyor. Birleşmiş Milletler, Lübnan nüfusunun %78’inin şu anda yoksulluk sınırının altına düştüğünü tahmin ediyor.

Goldman Sachs analistleri, yerel bankalardaki kayıpların 65 milyar ila 70 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyor, bu rakam ülkenin tüm GSYİH’sının dört katı bir rakam. Fitch, enflasyonun bu yıl %178’e yükseldiğini tahmin ediyor – hem Venezüella hem de Zimbabwe’den daha kötü – ve hükümetin üst düzey yetkililerinden ülkenin resmi olarak iflas edip etmediği konusunda çelişkili mesajlar var.

 kripto

Bununla birlikte, finansal kriz ve ekonomik kargaşanın bu kadar sert zamanlarında, Lübnan vatandaşları kripto para biriminde umut buldular. Birkaç Lübnan vatandaşı, makul karlar elde etmek için profesyonel olarak kripto madenciliği yapmaya başladı. Bölgenin ucuz elektrik altyapısının, kârlarını maksimize etmeyi dört gözle bekleyen bu madenciler için bir nimet olduğu kanıtlandı.

Chainanalysis’e göre Lübnan, bölgede işlediği toplam kripto işlemi miktarında %147’lik önemli bir artış kaydetti. Ülke, diğer ülkelerden alınan kripto para birimi hacmi açısından Türkiye’den sadece ikinci sırada yer alıyor. Bir Lübnan vatandaşı şöyle diyor:

Lübnan’daki bankada paranız varsa, hepsi gitti. Kim bilir ne kadarını bir daha göreceksin? Bu arada, bitcoin küresel pazarda yükselir ve düşer, ancak bitcoin’inizi kendi kendinize saklarsanız, her zaman bir varlık olarak elinizde olur ve uygun gördüğünüz şekilde kullanabilir ve dünyanın herhangi bir yerine gönderebilirsiniz. Fiat para birimine kıyasla süper güçleri var.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.