1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Bu projeler ekim ayında hackerların hedefi oldu! İşte nedeni

Bu projeler ekim ayında hackerların hedefi oldu! İşte nedeni

Bu projeler ekim ayında hackerların hedefi oldu! İşte nedeni
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Chainalysis, Ekim ayının bu yıl şimdiye kadar kripto hacklerinin en fazla olduğu ay olduğunu belirtti. Hackerların hedefindeki projeler ve nedenleri yazımızda.

Bu projeler ekim ayında hackerların hedefi oldu! İşte nedeni

Blockchain veri analitiği şirketi Chainalysis’in yeni paylaştığı verilere göre ekim ayı, 2022 yılında hackerların en fazla etkin olduğu ay oldu. Ayı piyasasından bağımsız olarak, bilgisayar korsanları ekim ayında şimdiye kadar Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokollerinde 718 milyon dolar çaldı.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Chainalysis’in dikkat çektiği konuların başında ise bilgisayar korsanlarının 2019 yılına kadar merkezi borsaları hedef almasına rağmen artık merkeziyetsiz yapıları hedef alması geliyor.

“2019’da çoğu saldırı merkezi borsaları hedef aldı ve güvenliğe öncelik vermek uzun bir yol kat etti. Artık hedeflerin büyük çoğunluğu DeFi protokolleri”

Chainalysis, bu ay üçü çapraz zincir köprüleri içeren yaklaşık 11 DeFi protokolünün saldırıya uğradığını söyledi.  Chainalysis, “Çapraz zincir köprüler, bilgisayar korsanları için büyük bir hedef olmaya devam ediyor” dedi.

İlgili: DeFi nedir?

2022’nin başından bu yana, bilgisayar korsanları yaklaşık 125 saldırı gerçekleştirdi ve yaklaşık 3 milyar dolar değerinde kripto para çalındı. Ayrıca çalınanların önemli bir kısmı (%64) köprülerden çekildi.

hack Bu projeler ekim ayında hackerların hedefi oldu! İşte nedeni

Binance çapraz zincir köprüsü, BSC Token Hub, bu ayki en son hacklaer arasında yer alıyor. Bilgisayar korsanlarının, yaklaşık 570 milyon dolar değerinde 2 milyon BNB basmak için sözleşmedeki bir güvenlik açığından yararlandıkları açıklanmıştı. Bununla birlikte, bilgisayar korsanları saldırıya uğrayan fonun yalnızca yaklaşık 100 milyon dolarını çekmeyi başarırken kalan fonlar daha sonra BNB geliştiricileri tarafından donduruldu.

Chainalysis, DeFi protokollerinin şu anki hack oranının ardından, 2022’nin hack faaliyetleri için rekor yılı olan 2021’i geçebileceğini söyledi.

Kaynak

Etiketler: