Bitcoin (BTC), FED tutanaklarına nasıl tepki verecek?

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve daha genel olarak kripto fiyatları bu hafta sular altında kaldı, ancak üretici fiyat endeksi (ÜFE) enflasyon verileri ve FOMC tutanakları yayınlandıkça bu durum bugünden itibaren değişebilir. Ayrıntılar haberimizde.

Bitcoin ve kripto fiyatları FOMC dakikalarına, TÜFE enflasyonuna nasıl tepki verecek ?

Piyasayı uykusundan uyandıran ilk şey ABD ÜFE verileri olabilir. Herhangi bir soğuma belirtisi, Fed’in faiz oranı artışlarını hafifletme ihtiyacının teyidi olarak değerlendirilecektir. Böyle bir sonuç, hisse senetleri ve kripto fiyatlarını ateşleyecektir. Tersine, üretici fiyat enflasyonu ısınmaya devam ederse, o zaman riskli varlıkların satılmaya devam etmesini bekleyin.

bitcoin

Yıllık manşet ÜFE, önceki aya (Ağustos) göre %8,7’den düşmesine rağmen, %8,4’lük tahminden daha sıcak olarak %8,5 oldu. Bu nedenle, şimdiye kadar tepki oldukça olumlu – Bitcoin büyük ölçüde değişmeden kaldı, ancak hisse senetleri olumlu bir ivme yakalayabilirse daha da yükselebilir.

S&P 500 %0,2 artarak 3595’e, Dow 61 puan daha yükseğe ve Nasdaq %0,38 daha iyi 1duruma yükseldi. Başka yerlerde, Birleşik Krallık 30 yıllık devlet tahvili satışları toparlandı ve getiriler 23 baz puan artarak %5.00’e yükseldi. Ancak ÜFE verileri, Perşembe günü ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerinin açıklanacağı ana gösteri için ısınma eylemidir.

bitcoin

FOMC dakikaları kripto pazarını harekete geçirebilir. Tutanaklar muhtemelen, Kasım ayında 75 baz puanlık faiz artışına ihtiyaç duyulduğu konusunda sıkı bir fikir birliği olduğunu gösterecek. Fed gözlemcileri, gelen veriler enflasyonun zayıflamaya başlayabileceğini gösterirse, şahinliğin sertleşmesi veya böyle bir yörüngeden uzaklaşmaya isteklilik olarak yorumlanabilecek herhangi bir dil değişikliği arayacak.

Muhtemel bir anlaşmazlık alanı veya en azından uyum eksikliği, nihai oran üzerinde olacaktır – başka bir deyişle, artış döngüsünün zirvesini işaret edecek oran. Refinitiv verilerine göre, terminal oranı için konsensüs tahmini, Ağustos ayında yapılan ve %3.7’yi hedefleyen önceki tahminlerin çok ötesinde, şu anda %4.45 seviyesinde bulunuyor. Terminal kur için tarihin 22 Mart 2023 olduğu varsayılmaktadır.

Terminal kurunun beklenenden daha geç ve daha yüksek bir seviyede geleceğine dair herhangi bir ipucu, hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında satışları tetikleyecektir. Bazı ekonomistler, terminal faiz oranının %5’e yakın olacağını düşünüyor. Her iki durumda da, FOMC tutanakları, üyelerinin düşüncelerine biraz ışık tutabilir.

Bitcoin

Bitcoin şu anda değerini İngiltere hükümetinin enflasyona bağlı tahvillerinden daha iyi tutuyor. Belki de son birkaç hafta içinde kripto piyasa koşulları hakkında yapılacak en çarpıcı gözlem, özellikle diğer varlık sınıflarıyla birlikte değerlendirildiğinde nispeten istikrar olmuştur.

Bitcoin oynaklığı yakında artabilir, ancak genel oynaklık düşüş eğiliminde. Dikkate alınması gereken ikinci nokta, Bitcoin fiyatının zayıflayan oynaklığıdır. Bu elbette önemlidir, çünkü oynaklık riski ifade etmenin başka bir yoludur ve Bitcoin’i tutmak daha az riskli hale geliyor. Ve hepimizin bilmek istediği şey, ekonomik istatistikçilerden ve Fed’den gelen haberler, Bitcoin fiyatının dibe yakın olup olmadığına dair hesaplamaları nasıl besleyebilir?

Kaynak

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin (BTC), FED tutanaklarına nasıl tepki verecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.