1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bu kripto platformlarda parası olanlar dikkat! Bir ayda 21 milyon dolar çalındı

Bu kripto platformlarda parası olanlar dikkat! Bir ayda 21 milyon dolar çalındı

Bu kripto platformlarda parası olanlar dikkat! Bir ayda 21 milyon dolar çalındı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para hackerleri sadece bir ayda özellikle bir tür platformlardan 21,41 milyon dolarlık coin çaldı. Olayın ayrıntıları ve uzmanların uyarılarına bakalım.


Bu kripto platformlarda parası olanlar dikkat! Bir ayda 21 milyon dolar çalındı

Merkezsiz finans (DeFi) veri sağlayıcısı DeFi Llama, DeFi platformlarından sadece Şubat ayında toplamda 21,41 milyon dolar değerinde kripto para çalındığını bildiriyor.

DeFi’de kilitli toplam varlıkların değerini de hesaplayan DeFi Llama, Şubat ayında DeFi platformlarından çalınan kripto paralarda Ocak ayına göre keskin bir artış olduğunu da bildiriyor. Ocak ayında hack saldırılarında 740.000 dolar çalınmıştı.

Tabii Şubat ayında çalınan 21,41 milyon dolarlık varlık, 2022 yılında çalınan toplam kripto para miktarı ile kıyaslandığında sadece denizde bir damla gibi kalır. Piyasa analizleri paylaşan Chainalysis’in Kripto Suç Raporu’na göre, 2022 yılında toplamda 3,8 milyar dolar değerinde kripto para hack olayı yaşandığını bildiriyor. Bu yıllık olarak şimdiye kadar görülen en yüksek rakam.

İlgili – 10 milyon dolarlık hack yaşayan kripto cüzdan: Paralarınızı acilen çekin!

kripto Bu kripto platformlarda parası olanlar dikkat! Bir ayda 21 milyon dolar çalındı

Özellikle Ekim 2022 dikkat çekiyor. Bu ayda en yüksek hack olayları yaşanmıştı. 32 farklı kripto hack olayında 775,7 milyon dolar değerinde kripto çalınmıştı. Bu bir ayda görülen en yüksek hack miktarı.

Chainalysis aynı zamanda kripto hack olaylarında en büyük hedefin DeFi protokolleri olduğunu bildiriyor. 2022 yılında DeFi protokollerinden toplam 3,1 milyar dolar çalındı. Geçen yıl yaşanan hack olaylarının yüzde 82’si DeFi’de oldu. DeFi’de ise en çok ağlar arası köprüler (cross-chain bridges) hedef alınıyor. DeFi’den çalınan 3,1 milyar doların yüzde 64’ü burada.

Bu ağlar arası köprüler, iki farklı blockchain arasında kripto varlıkların transferine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Ancak akıllı sözleşmeler tarafından yönetilen yapılarından dolayı ve yüklü miktarda para akışlarından dolayı hackerlerin kolay hedefi haline geliyorlar.

İlgili – Yeni Bitcoin rallisi ne zaman? 2022 kripto tahmini doğru çıkan analist açıkladı

Kaynak

Etiketler: