BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!

Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin piyasası için önemli ipuçları veren o endeks, yine aynı bölgede! Peki bundan sonra sevinmeli miyiz?

Bitcoin piyasası yine panik modunda!

Bitcoin bugün yine serbest düşüşe geçerken, kripto para birimi piyasaları kan gölüne döndü. Sadece bir hafta önce 50.000 dolar civarında işlem gören BTC bugün, 31.100 dolara kadar düştü. (Yazımızı yayına hazırlarken, 33.150 dolardan işlem görüyor.)

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de yeniden düşüş göstermeye başladı. Şu anda endeks, 100 üzerinden 14 seviyesinde. Bu da piyasaya hala aşırı korkunun hakim olduğunu gösteriyor.

Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!

Son düşüş, kripto para piyasasının tamamında panik ve korkuya neden oldu. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de şu anki piyasa duyarlılığının “aşırı korku” bölgesinde olduğunu gösteriyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük endeksi, piyasadaki hakim duygu durumunu ölçer. Korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafına çıktığında ise düşüşün işareti olarak algılanır.

 

Sosyal medya, volatilite, anketler, hacim ve Bitcoin hakimiyetinden veri toplar ve bu verileri değerlendirerek pazarın günlük duyarlılığı ile ilgili ortaya bir ölçüm koymaya çalışır. Endeks puanı 0 ila 100 arasında değişir. 0 puan aşırı korkuyu gösterirken, 100 aşırı hırs ve açgözlülüğü temsil eder.

Bitcoin yatırımcıları, Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre şu anda nerede?

Piyasa duyarlılığını ölçmenin popüler bir yolu olan Korku ve Açgözlülük Endeksi oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!

Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin yatırımcılarının, 2020 Mart ayında yaşanan ayı piyasasındakine benzer bir korkuya sahip olduklarını ortaya koyuyor. Cumartesi günü endeks, 2021’in en düşük seviyesi olarak 12’ye ulaşırken; bugün ise 14 seviyesinde.

Bu, tüm piyasanın pandeminin neden olduğu finansal çöküşten sarsıldığı ve BTC’nin 4 bin doların altına düştüğü tarih olan 17 Mart 2020’deki göstergeden sadece 6 puan yüksek.

Tarihsel olarak, korku bu kadar büyüdüğünde, piyasa dibe vurma eğilimi gösterir. Yani böyle dönemlerde yaşanan düşüşlerde piyasa en dip seviyeleri görür. 

Nitekim mevcut piyasa duyarlılığı da Mayıs ayının başından bu yana korku baremine doğru giderek yaklaştı. Endeks, BTC’nin zirve yaptığı dönemlerde 100’e doğru yaklaşırken, yoğun bir şekilde pozitif duyarlılığa işaret ediyordu. Fakat son birkaç haftadır devam eden büyük düşüşün ardından endeks de fiyatla birlikte düşüş göstermeye başladı.

Endeksteki bu düşüş, kripto para piyasasında yaşanan korkunç düşüşlerin ardından geldi. Endeks, geçen hafta 20’de iken, son birkaç gündür 12 seviyesine kadar düştü. Bitcoin fiyatı art arda iki haftadır düşerken, puan da geçen ay piyasada “açgözlülük” olduğunu gösteren 55 seviyesinden hızlı bir şekilde düşmeye başladı.

Bitcoin, ​​tüm kripto para birimi piyasasını düşüş trendine sürükledi. Kripto paraların toplam piyasa değeri, bu düşüşün ardından, 2.57 trilyon dolarlık zirveden %45 düşüş kaydetti ve 1.5 trilyon doların altına düşmüş oldu.

Dahası Korku seviyesi, Bitcoin’in 3.000$’a düştüğü zaman olan 13 Aralık 2018’den ve 2020 Mart çöküşünden bu yana görmediği seviyelere yaklaştı. (Mart çöküşünde bu endeks, ‘8’ seviyesine düştü, ki bu da uzun zamandır kaydedilen en düşük seviye idi.)

Bununla birlikte, bu “aşırı korku” dönemi, daha öncekiler gibi büyük ölçüde sona erdi. Fakat şimdi yine aynı bölgeye yaklaştık ve Bitcoin piyasası panik modundan hala çıkamadı.

Bitcoin piyasası ile ilgili olumsuz haberler düşüşü tetikledi

Bu hafta Çin, finansal kurumların kripto hizmetlerine katılmasını engellemeye yönelik tedbirler aldığını açıkladı. Bitcoin madenciliği için kullanılan enerjiyle ilgili çevresel endişelere atıfta bulunan haberler, Tesla’nın Bitcoin kararının ardından, BTC üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Bu endekse göre Bitcoin piyasası yine aynı yerde!

Ayrıca Çin, mevcut finansal sistemini korurken, karbon emisyonlarını azaltmak için ülke çapında BTC madenciliğini de durduracağını duyurdu.

Ancak, Bitcoin daha önce de pek çok kez bu tarz fırtınaları tersine çevirdi. Ve yeniden yükseliş döngüsüne girmeden önce daha fazla yatırımcı için alım fırsatı vermiş oldu.

Esasen bu düşüşü tek bir nedene bağlamak güç olsa da bugünkü düşüşün ardındaki sebepler, 2019 Haziran ayında yaşanan Çin kaynaklı Bitcoin rallisi ve sonrasında yaşanan düşüşlere benziyor. 

Çin devlet Başkanı’nın blockchain teknolojisi ile ilgili yaptığı olumlu açıklamalar, o dönemde kripto para piyasası üzerinde pozitif bir etki yarattı ve yalnıza 48 saat içinde BTC yaklaşık %40 artış kaydetti. 

Ardından birkaç ay sonra yapılan açıklamalar ile hükümet, kripto para birimlerine karşı tavrının değişmediğini ima ederek sadece blockchain teknolojisini desteklediklerini ifade etti. Bu olumsuz haberlerin ardından Bitcoin fiyatı ile birlikte Korku ve Açgözlülük Endeksi de yine büyük bir düşüş trendine girmişti. Ancak Bitcoin nihayetinde kısa süre içerisinde bu diplerden kurtuldu ve yeni zirvelere doğru uzun vadeli bir yükseliş trendi başlattı.

Bu açıklamalar, bugün olduğu gibi, yakın vadede fiyatları sarsmış olsa da uzun vadede Bitcoin’in temel dinamiklerini etkilemeyi başaramadı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: