1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?

Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?

Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurulacağını açıklamasının ardından zaten düşüş trendinde olan Bitcoin fiyatlarında %10 civarında yeni bir düşüş gerçekleşti.


Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?

Çin Devlet Konseyi İstikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından alınan kararda Bitcoin madenciliği ve ticareti faaliyetlerinin durdurulacağı açıklandı. Söz konusu kararın alınmasında finansal riskleri önleme vurgusu dikkat çekti. Bu kararın ardından Bitcoin fiyatlarında yeni bir düşüş dalgası yaşandı ve parite geçici süreliğine 30 bin dolar bandına kadar geriledi.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarında yaşanan günlük değişimi görüyoruz.

bitcoin madencilik Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?

Bitcoin transferleri ve alım-satım işlemleri çeşitli donanımlar sayesinde Bitcoin ağına Bitcoin madencileri tarafından kaydediliyor. Oldukça yüksek enerji ve işletim gücü gerektiren Bitcoin madencilik işlemleri, dağıtılmış madencilik merkezlerinde gerçekleştiriliyor.  Madenciler bu hizmetleri karşısında Bitcoin ödülleri alıyor. Günlük ortalama 900 adet Bitcoin madencilere ödül olarak dağıtılıyor.

Bitcoin madencilik endüstrisi, merkeziyetsizliği ve ağ içi demokrasiyi arttırmak için herkese açık. Ancak yüksek donanım kapasitesine sahip olan oluşumlar, yüksek hash gücü sayesinde tekel oluşturarak günlük dağıtılan Bitcoin ödüllerinden daha fazla pay alabiliyorlar. Yani sizler de bir Antminer marka Bitcoin madencilik donanımı satın alarak Bitcoin kazmaya başlayabilirsiniz. Ancak büyük madencilik havuzları karşısında rekabet gücünüz düşük olacaktır ve daha düşük miktarda BTC ile ödüllendirileceksiniz.

Bitcoin madencilik sistemi zamanla kartelleşmeyi teşvik etti ve büyük madencilik havuzları oluşmaya başladı. Madencilik havuzlarının ise %55-%60 oranında Çin’de yoğunlaştığı dikkat çekiyor.

bitcoin madencilik Çin’in Bitcoin madencilik faaliyetlerini durdurması kötü bir haber mi?Bitcoin madenciliğinde Çin tekeli Bitcoin ekosistemi için bir risk oluşturmaya başlamıştır. Çin yönetiminin Bitcoin madenciliğini yasaklama karar aslında uzun vadede Bitcoin için olumlu bir gelişme olarak görülebilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin fiyatlarındaki düşüşte gerçekte ne etkili oldu?

Bitcoin’i değerli kılan temel faktörlerin başında; arzının 21 milyon adet ile sınırlı olması ve Bitcoin ağının merkezsiz olmasında yatıyor. Ancak Bitcoin madenciliğin zamanla Çin’de yoğunlaşması Bitcoin’in merkezsiz yapısına zarar vermeye başladı. Bir grup Çinli madenci havuzu bir araya gelerek Bitcoin fiyatlarını manipüle edebilir. 51 atağı olarak adlandırılan bu risk, Çinli madenci tekeli nedeniyle artış göstermişti.

Eğer Bitcoin hash gücünü kontrol eden madenciler %51’lik hash gücüne ulaşabilirse Bitcoin adreslerini manipüle edebilirler. Transfer edilen BTC’leri “çift harcama” yöntemi kendi adreslerine yönlendirebilirler. Bu nedenle Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması ilerideki olası 51 atağı ve çift harcama riskini ortadan kaldırmış oluyor.

Çin kararına ilk başta şiddetli tepki gösteren Bitcoin fiyatlarının tekrardan 40 bin dolar bandına yaklaştığını görüyoruz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.