BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Bu DeFi protokolüne yatırım yapanlar dikkat! 3.2 milyon dolarlık hack
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bu DeFi protokolüne yatırım yapanlar dikkat! 3.2 milyon dolarlık hack

Bu DeFi protokolüne yatırım yapanlar dikkat! 3.2 milyon dolarlık hack
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz finans (DeFi) ekosistemi bir kez daha hack olayı yaşıyor. Bu sefer 3.2 milyon dolarlık kayıp var. Hangi protokolün sömürüldüğü ve olayı nasıl olduğuna bakalım.


DeFi protokolü Zabu Finance’te 3.2 milyon dolarlık kayıp

Merkezsiz finans (DeFi) protokolü Zabu Finance’ten 3.2 milyon dolarlık fon çalındı. Bu Avalanche ekosistemi üzerinden yaşanan ilk büyük hack olayı.

Zabu, söz konucu hack haberini doğruladı. Ayrıca paraların da kendisine ait SPORE havuzundan çalındığını bildirdi. Açıklamada şöyle deniliyor:

“Bugün saldırı kurbanı olduk. Ne oldu? Hepsi SPORE Token havuzundan çalındı.”

Başka bir açıklamada ise şöyle deniliyor:

“Zabu Ekip Cüzdanı, tek bir Zabu bile satmadı. Bir istismarın sancıları içindeyiz ve hack olayı Spore Pool’da yaşandı. Olayı soruşturuyoruz. Yardım gerekiyor.”

İlgili – 600 milyon doları çalınan Poly Network, ‘insaflı’ hackere denk geldi

Saldırı nasıl oldu?

Saldırganın, tokeni hedef alırken protokolün “transfer vergisi” mekanizmasından yararlanarak fiyatın düşmesine neden oldu. Saldırgan, getiri çiftlikleri tarafından ödülleri dağıtmak için kullanılan sözleşmedeki bir güvenlik açığını manipüle etti.

PeckShield Security Company ise “Aynı hata daha önce birkaç kez oldu.” yorumunu yaptı

Zabu Finance, kendisini Avalanche’ta tam donanımlı bir DeFi istasyonu olarak tanımlıyor. Saldırgan, 4.5 milyar ZABU tokeni hareket ettirerek, DEX Avalanche Pangolin ve Trader Joe gibi getiri çiftliklerinin birikim havuzlarından başka tokenler toplamış. Sonuçta kaçarken de bunları satmış.

Olaydan sonra kullanıcıların fonlarını çekebilmesi için Zabu ödülleri sıfıra çekti. Ekip sorunu çözmeye çalışıyor. Ancak çözüm için yardım sunabileceklere de açık olduğunu bildiriyor.

ZABU fiyatı çöktü

Bu kadar ZABU tokenin çıkarılması sonucu tokenin fiyatı çöktü ve neredeyse sıfıra yaklaştı. Zabu token Pazar günü 0.004 dolar yakınında işlem görüyordu. CoinGecko’nun verilerine göre ise şimdi neredeyse değersiz ve bugün 0.0002 dolar.

2021 yılında hack sonucu kayıp yaşayan çok sayıda DeFi protokolü var. Zabu Finance de bu uzun listeye son eklenen kripto para.

DeFiYield’in REKT veri tabanına göre son 5 yılda hack, scam ve insanları dolandıran çeşitli çekilişler sonucu 1.6 milyar dolarlık kayıp var.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: