Bu AB ülkesinde kripto kazançlara fahiş vergi geliyor

kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği’nin önemli ülkelerinden İtalya’nın, 2023’ten başlayarak kripto para kaynaklı kazançlara %26 oranında vergi uygulayacağı öne sürüldü. Konunun ayrıntıları haberimizde…

İtalya’da kripto paraya vergi geliyor: oran %26

2023’ten itibaren İtalya, kripto para kazançlarını %26 oranında vergilendirecek. Ülkenin parlamentosu, 2023 bütçe planlamaları çerçevesinde çeşitli vergi artışlarının yapılmasını planlıoyor. Gelen haberlere göre, 2.000 € üzerindeki karlar vergiden muaf olacaktır. Kripto para kazançların %26 oranındaki vergisi uygulanması önümüzdeki yıldan itibaren yürülüğe girecek.

Ayrıca mükellefler, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren varlıklarının değerini beyan edebilecek. Bu beyannameler yüzde 14’lük orana tabi olacak. Bu, Hindistan’ın bu yılın başlarında tabi olduğu yeni kripto kazanç vergi düzenlemelerine benziyor. Daha yüksek vergi oranı yürürlüğe girmeden önce, Hindistan hükümeti bireylerin varlıklarını ifşa etmelerine izin verdi. Şimdiye kadar, önemli ölçüde daha gevşek olan döviz vergi düzenlemeleri, kripto para birimleri için de geçerliydi. Ülkedeki yatırımcılar, sermaye kazançlarını etkileyeceği için vergi artışına şüphesiz itiraz edeceklerdir. İtalya’daki kripto para birimi sahiplerinin sayısı 1,3 milyon veya toplam nüfusun %2,3’ü.

kripto para

Portekiz’de uygulanan vergi %28’lik bir kripto para kazancı vergisi geçtiğimiz sene yürülüğe girmişti. %26 lık oran diğer bazı Avrupa ülkelerinin çok altında olsa da yönetimin düzenlemeleri bir an önce yasalaştırma niyetinde olduğu görülüyor. Son zamanlarda, Portekiz’de kripto para birimine %28’lik ağır bir vergi oranı getirildi.

Kripto şirketlerinin lisans arama dürtüsü, İtalya’nın kripto para işiyle ilgili yoğun incelemesiyle aynı zamana denk geliyor. Sanal para birimi operatörleri olarak kayıtlı Gemini ve Nexo, ülkede lisans aldı. Bu yılın başlarında Binance, Coinbase ve Crypto.com’un da İtalya’da iş yapmasına izin verildi. Borsalar ve diğer kripto para birimi hizmet sağlayıcıları, kaydolmak için AML ve terörle mücadele fon düzenlemelerine uymalı. Avrupa Birliği (AB) MiCA mevzuatını uygulamaya hazırlanırken, bu kurallar ve kayıt da uygulanmaktadır.

Kaynak


0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bu AB ülkesinde kripto kazançlara fahiş vergi geliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.