Borsa şifreleri nasıl güvende tutulur?

Borsa sifreleriniz nekadar guvende. koinmedya.com
Borsa sifreleriniz nekadar guvende. koinmedya.com
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2017 yılı hem kripto paralar, hem de yatırımcı ilgisinin zirve yaptığı bir yıl oldu. Araştırmalar, kullanıcıların oluşturduğu şifrelerin çok zayıf olduğunu gösteriyor. Bunda, güvenli olmayan şifrelere izin veren, borsa yöneticilerininde suçu var.

Şifreleriniz Ne Kadar Güçlü?

 

Kripto para borsalarını kullanan herkes bilir, bazı platformalar için güçlü parola oluşturmak bir zorunluluk ama bazıları için değil. Darshlane tarafından yapılan bir çalışmada, kullanıcı deneyimin borsalar tarafından nasıl şekillendiği görülüyor. Anket, kullanıcıların pek de güvenli olmayan şifreler kullandığını gösteriyor. En büyük borsaların %35’inde şifre ve hesap güvenliği incelendiğinde, kullanıcıların %70 ‘i mevduatlarını tehlikeye atacak kadar, basit şifreler oluşturdukları görüldü.

Hangi borsa, parola ne kadar önem veriyor.
Borsa ve  parola zorluğu grafiği

Güvenlik  Kriterleri

Kripto para birimlerine artan ilgiye rağmen, borsaların çoğu, kullanıcıları için güvenli şifre ve hesap korumalarını sağlamada başarısız oluyor. Bu yetersiz güvenlik seviyeleri, milyonlarca kullanıcının kripto paralarını maalesef tehlikeye atıyor.

  1. Kritik Parolalar: Borsaların % 43’ü, kullanıcıların yedi veya daha az karakterli parola kullanarak hesap açmasına  izin veriyor. % 34’ü alfasayısal (alfabetik harf ve sayıların bir arada olduğu) parola gerektirmez. Test kullanıcıları, “12345” veya “şifre” gibi zayıf parola ile  sahip hesaplar oluşturdu ve bir kerede sadece “a” harfini kullandı.

Buna ek olarak, hesap oluşturma işlemi sırasında borsaların % 50’sinden daha azının, şifre gücünü artırmaya yönelik araçlar sağladığı tespit etmiş.

  1. Alt Standart Güvenlik : Sadece kripto para borsaları değil, aynı şekilde Apple, Facebook ve PayPal gibi sitelerde,  kullanıcıların sadece  % 36’sı başarısız bir puan aldı. Bu oran kripto para borsalarında 2018 verilerine göre % 71

Blockchain teknolojisi ile övünen bir endüstri, parola güvenliğine gelince, ortalama bir web sitesinden daha zayıf  GÜVENLİK önlemi aldığı görülüyor.

Kripto Para Borsalarında Güvenlik En Üst Seviyede Olmalıdır

Bir borsaya ilk defa üye olduğunuzda yapmanız gereken ilk şey,  2FA’yı (iki faktörlü kimlik doğrulaması) etkinleştirmek olmalıdır . Her yasal  borsa 2FA uygular.

Kripto Para ve diğer hesaplarınızı  bir kaç basit adımla güvende tutabilirsiniz.

  • Her çevrimiçi hesap için benzersiz bir şifre kullanın
  • En az 8 karakter kulanın
  • Büyük / küçük harfe duyarlı ,sayılar ve özel sembollerin karışımıyla şifre oluşturun
  • Yaygın kelime öbeklerini, argo, yer veya ad içeren şifreler kullanmaktan kaçının
  • Şifrelerinizi oluşturmanıza, saklamanıza ve yönetmenize yardımcı olacak bir şifre yöneticisi kullanın.

Aşağıda 5 kritere göre  parola  oluşturma  tablosu gösterilmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Borsa şifreleri nasıl güvende tutulur?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.