1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Borsa güvenliği ve KYC’nin önemi

Borsa güvenliği ve KYC’nin önemi

Borsa güvenliği ve KYC’nin önemi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasalarında dalgalanma sürekli devam etse de, dijital varlıklara yatırım yapan insan sayısı artmaya devam ediyor. Kişisel yatırımcıların yanı sıra çeşitli kurumlar ve büyük şirketler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde önemli alımlar yapmaya başladı. Düzenleme, kıt olmakla birlikte, endüstrinin kapsamlı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur. Hemen hemen her ülke, dijital varlık sınıfını bir şekilde kabul etmiş durumda.

 

Kripto para birimini benimsemenin en büyük dezavantajlarından biri oynaklık riskidir. Bitcoin birçok kripto milyoneri yaratırken, birçoğunu da iflas ettirdi. Blok zincirindeki suç faaliyeti, oynaklık riskine katkıda bulunan başka bir faktör. Suçla ilgili haberler genellikle kripto para birimi çevrelerinde oldukça dikkat çekicidir. Birçok karanlık e-ticaret web sitesinin kapatılması, Bitcoin’in ilk günlerinde değerinde keskin düşüşlere neden oldu.

 

Borsalar riskten nefret eder ve herhangi bir platformdaki suç faaliyeti haberleri durumu daha da kötüleştirir. Tüm operasyonu yasal olarak kapatma riskine sokarken, platforma daha fazla kötü niyetli kişi çeker. Ününü kanıtlamış herhangi bir borsa, KYC (İngilizcedeki “Know Your Customer” = Müşterini Tanı) süreçlerini zorunlu kılacak ve KYC yapmamış olan hesaplar için belirli özelliklere erişimi sınırlayacaktır.

 

Bu, herhangi birinin kara para aklama veya yasa dışı faaliyetlerde bulunmasını etkili bir şekilde zorlaştırarak borsaların hükümet düzenlemeleriyle uyumlu kalmasını sağlar.

 

Kripto sektörü için KYC iyi birşey mi?

 

KYC’nin birincil amacı, kimlik hırsızlığını ve sahtekarlığı azaltmak, işletmeleri müşterilerinin kişisel bilgilerini toplamaya ve doğrulamaya zorlamaktır. Böylece, diğer finans kuruluşlarının bu müşterilere kredi verirken, yatırım yaparken vb. daha iyi kararlar almasına olanak tanınmış olur. Çoğu durumda, hükümetler KYC bilgilerinin uyumlu bir emanetçi ile güvenli bir şekilde saklanmasını zorunlu kılar, böylece hiç kimse verileri çalamaz.

 

Bazıları, fikrin kripto para birimlerinin anlamına aykırı olduğunu iddia ederek bu tür düzenlemelere karşı çıksa da, çoğu insan için suç faaliyetini önlemek yeterince iyi bir nedendir. Birçok ülkede kripto para borsaları, finans dünyasındaki geleneksel muadilleriyle aynı kurallara tabidir.

 

Kripto para birimleri dünyası genişledikçe ve daha fazla hükümet varlık sınıfını tanıtmaya başladıkça, kripto para birimi platformlarında KYC süreci giderek daha yaygın olarak benimsenecektir. Bu da daha fazla hükümeti harekete geçmeye teşvik edebilir.

 

Neden tüm önde gelen borsalar KYC’de ısrar ediyor?

 

KYC bilgileri, borsaların müşterileri hakkında yasa dışı faaliyetler yürütme olasılıklarını değerlendirerek bir geçmiş kontrolü yapmasına olanak tanır. Bu aynı zamanda kripto para birimi vergi yasaları geçerliyse, vergi amaçlı kripto para varlıklarının meydana çıkarılmasına da yardımcı olur. Ayrıca, bunun, müşteri güveninin artması, dolandırıcılık ihtimalinin azalması ve yasal riskin azalması gibi borsaların kendileri için bir çok faydası vardır.

 

KYC önlemleri güven uyandırır ve kullanıcılara, borsanın platformda suç oluşmasını engellediği konusunda güven oluşturur. Kullanıcılar, kendi çıkarlarına en uygun hizmetleri kullanmaya devam edecek ve suçluları barındıran bir platformda kimsenin parası zaten güvende değildir. Kripto para dolandırıcılığı tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve sağlam tanımlama önlemleri blok zinciri suç faaliyetinin miktarını önemli ölçüde azaltabilir.

 

KYC önlemlerini uygulamak, kripto şirketlerinin bir adım önde olmasını sağlar, böylece hükümetler ilgili düzenlemeleri koyar koymaz hazır olabilirler. KYC önlemlerine uyma konusundaki istekliliğini göstermek, hükümete bu şirketlerin karanlık bir şey yapmaya çalışmadığına, yasal risklerini ve verilebilecek herhangi bir ceza ihtimalini azalttığına dair olumlu bir sinyaldir.

 

Kripto para projelerinin, özellikle borsaların da uluslararası yasalara karşı dikkatli olması gerekiyor. Blok zinciri ağlarının merkezi olmayan ve küresel olarak dağıtılmış doğası nedeniyle, Bitcoin’e erişim, İnternet erişimi olan her yerde mevcuttur. Bu, teknik olarak fazla zor olmasa da, borsaların tüm coğrafi konumlara hizmet vermesini biraz zorlaştırır.

 

Bununla birlikte, bazı ülkeler kripto para birimlerinin kullanımı ile ilgili yönergeler yayınladılar ve neredeyse hepsi bir tür kimlik tanımlamayı zorunlu kılıyor. Bazıları vatandaşlardan bir cüzdana sahip olduklarını doğrulamasını ve kullanım amaçlarını açıklamasını isterken, diğerleri sahipliklerini belgelerle kanıtlamak zorundadır. Bununla birlikte, çoğu, özellikle G7 ve FATF tarafından hazırlanan çeşitli raporlarda, borsalardaki anonim cüzdanların riskleri konusunda yapılan uyarılardan dolayı, anonim hesapların kullanımını yasaklamaktadır.

 

Blok Zinciri’nde suç var olmaya devam edecek mi?

Kripto suçuyla ilgili tüm duygu, manşet oluşturmak için mükemmeldir ve blok zinciri arenasına oldukça olumsuz bir etki yapmıştır. Uyuşturucu kaçakçılığı, fidye ve terörizmle ilgili makaleler, kripto para haber sahnesini doldurarak piyasalarda her türlü kargaşaya neden oluyor. Gerçekte bu oransa sanılanın çok altında. 2020’de yayınlanan bir raporda, suç faaliyeti ile ilgili kripto para işlemlerinin yüzdesini, yaklaşık 10 milyar dolara karşı gelen %0,34 olarak bildirdi.

 

Dijital varlık piyasası kapitalizasyonunun o zamandan bu yana kabaca üç katına çıkmasıyla, bu yüzde bugün daha yüksek olmalı, ancak yine de çok daha büyük bir sektörün küçük bir bölümüne karşılık geliyor. KYC’nin neredeyse her büyük borsada gerekli olmasıyla, bu yüzdenin yıllar içinde daha da düşmesi bekleniyor.

 

KYC protokollerine uymak, Phemex’in 2. Yıldönümü Enerji Kutuları etkinliği gibi bazı heyecan verici kripto etkinliklerine erişmenizi de sağlayabilir. Borsa, KYC prosedürlerini tamamlayan yeni kullanıcılara 200.000 dolar değerinde ödül veriyor. Phemex, dünyanın en iyi işlem platformlarından biridir ve dünya çapındaki tüm yasal gerekliliklerle uymaktadır.

 

Phemex‘e göre, KYC prosedürlerini benimsemek, kullanıcıları için daha iyi güvenlik sağlar ve onları riske karşı korur. KYC yapmamış kullanıcıların platformu kullanmasına izin verilir, fakat KYC tamamlanana kadar bazı hizmet kısıtlamalarına tabidirler. Örneğin, KYC yapmamış hesaplar yukarıda bahsedilen etkinliğe katılabilir ancak KYC doğrulamasını tamamlayana kadar ödüllerine erişemezler.

 

DLT ile birlikte gelen anonimlik katmanını kaldırmadan, kolluk kuvvetleri, yasa dışı kripto para akışını asla takip edemez. Daha fazla platform KYC ve AML (Kara Para Aklamayı Önleme) yönergelerine uymaya devam ettikçe, blok zinciri endüstrisi sağlıklı bir şekilde genişlemeye devam edecek ve geleceğin ekonomisi için daha iyi ve daha yenilikçi uygulamalar geliştirecektir.