1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Bitcoin’i 2022’de ne bekliyor? İşte tahminler

Bitcoin’i 2022’de ne bekliyor? İşte tahminler

Bitcoin’i 2022’de ne bekliyor? İşte tahminler
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lider kripto para birimini yeni yılda neler bekliyor. Ünlü yöneticilerin 2022 Bitcoin tahminleri ve teknik veriler haberimizde.

Bitcoin’i 2022’de ne bekliyor? İşte tahminler

Bitcoin için oldukça iyi bir yıl geride kaldı. Lider kripto para birimi 2021 yılında %60’ın üzerinde değer kazandı. 10 Kasım 2021’de 68,789 dolara ulaşarak tarihin en yüksek değerini gören BTC, bugün itibari ile 13 yıldır hayatımızda. Bu 13 yılda %32,655 değer kazandı. Yazının kaleme alındığı an itibari ile Coinmarketcap verilerine göre 46,984 dolardan işlem gören BTC, 888 milyar dolarlık piyasa değeri ile birçok büyük şirketi gerisinde bıraktı.

bitcoin Bitcoin’i 2022’de ne bekliyor? İşte tahminler

Bitcoin için 2021 yıldındaki tek yanılgı, kripto para biriminin 100,000 doların üzerine çıkamaması oldu. Analistlerin bu beklentisi Çin’den gelen yoğun baskılar ve Covid’in neden olduğu belirsizlikler yüzünden gerçekleşmedi.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

2022 yılında Bitcoin’i ne bekliyor. Dilerseniz ünlü yöneticilerin tahminlerine ve Bitcoin için çizdikleri perspektife göz atalım.

Bitcoin 100,000 dolar olacak mı?

Voyager Digital’in CEO’su Steve Ehrlich, Independent’e verdiği röportajda Bitcoin’in 2022’de 100,000 doları geçeceğini söylüyor. Bitcoin boğası olan MicroStrategy’den Michael Saylor’da BTC’nin bu yıl 6 haneli rakamları göreceğini ifade ediyor. Daha da ileri giderek lider kripto para biriminin sonunda 6 milyon doları göreceğini iddia ediyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Kraken CEO’su Jesse Powell, Bloomberg halkının Bitcoin’i beş yıllık bir yatırım olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek BTC’nin bir “al, tut” yatırımı olduğunu belirtiyor.

Boston Üniversitesi’nin Küresel Kalkınma Politikası Merkezi’nde araştırmacı olan Robert McCauley ise tersi görüşte ve BTC’nin bir aldatmaca olduğunu ve sıfıra ineceğini ifade ediyor.

Bitcoin 2022’de daha fazla benimsenecek

Digital Assets Council of Financial Professionals’ın kurucusu Ric Edelman, Bitcoin’in 2022’de daha fazla yatırımcı tarafından benimseneceğini belirtti. BlockFi kurucu ortağı Flori Marquez’de düzenleyici netliğin ve endüstrinin daha iyi anlaşılmasının benimsenmeyi artıracağına inanıyor.

Bitcoin piyasa hakimiyeti düşecek

2021 yılının başında toplam piyasa değerinin %70’ini oluşturan Bitcoin, an itibari ile %39,5’lik bir hakimiyet oranına sahip. Bu kısmen yaratılan binlerce yeni paradan, ancak çoğunlukla Ethereum (ETH), Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi akıllı sözleşme platformlarının büyümesinden kaynaklanıyor. Ancak piyasada 1,600’den fazla kripto paranın olduğunu ve hergün yenilerinin eklendiğini varsayarsak Bitcoin hakimiyet oranın ne olduğunun bir önemi yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

2022’de kripto dünyasında yeni düzenlemelerin geldiği bir yıl olabilir. Birçok ülke yasal düzenlemeler getirmekte kararlı. Düzenlemelerin iyi bir şey olup olmadığı konusunda görüş birliği henüz görüş birliği yok. Ancak birçok sektör oyuncusu, yatırımcıların güvenini artırmaya yardımcı olacak daha net düzenlemelerin olmasını umuyor.

Özetle, Bicoin başta olmak üzere kripto ekosistemi için unutulmaz bir yılı geride bıraktık ancak 2022 yılı kripto ekosistemi için 2021’i aratmayacak gibi görünüyor.

Kaynak

 

 

Etiketler: