Loading...
btc
BTC
-0.12%
Bitcoin
63.346,37 USDT
eth
ETH
-0.58%
Ethereum
3.083,94 USDT
bch
BCH
-4.38%
Bitcoin Cash
486,04 USDT
xrp
XRP
-0.64%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.91%
Litecoin
78,80 USDT
bnb
BNB
-0.98%
Binance Coin
547,29 USDT
sol
SOL
-1.47%
Solana
136,48 USDT
avax
AVAX
0.27%
Avalanche
35,25 USDT
ada
ADA
1.6%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
0.38%
Poladot
6,73 USDT
doge
DOGE
-3.41%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Blockchain tedarik zinciri yönetiminde nasıl kullanılabilir?

Tedarik Zinciri
Tedarik Zinciri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blok zincir teknolojisinin tedarik zinciri yönetimindeki faydaları, bu serinin ikinci bölümünde görüldüğü gibi muazzamdır. Bu nedenle, son birkaç yıldır blok zincir çözümlerini araştıran şirketlerin sayısı artmıştır. Bu artışla, özelleştirilmiş blockchain tedarik zinciri çözümleri geliştiren girişimlere duyulan ihtiyaç da ortaya çıkmış ve zorluklar dünya çapında geliştiriciler tarafından kabul edilmiştir. Bazı tedarikçilerin veri tedarik etme ve süreçlerin otomasyonu gibi sadece tedarik zincirinin belirli yönlerine odaklanarak, diğerleri genel olarak sektöre hitap eden her şeyi kapsayan bir ürün paketi sundular.

Tedarik Zinciri
Tedarik Zinciri

SKUCHAIN

California’daki bu Mountain View şirketi, blockchain tedarik zinciri çözümleri endüstrisindeki en tanınmış oyunculardan biridir. CEO’su olarak hizmet veren Srinivasan Sriram tarafından kurulan Skuchain, müşterileri için işbirliğine dayalı bir ticaret platformu sunuyor.

Uluslararası pazarda farklı standartların, opak mekaniğin tanımlanmasının ve günümüzde piyasadaki en büyük zorluklardan biri olarak tüm tedarik zinciri katılımcılarına verilerinin bulunmaması, Skuchain, bunları çözmek için özelleştirilmiş çözümler geliştirmek üzere Japonya’nın NTT Verileri gibi diğer teknoloji şirketleriyle ortaklık kurmuştur.  Bunlar arasında blockchain tabanlı envanter finansmanı ve RFID teknolojisini kullanan bir takip ve izleme sistemi bulunmaktadır.

Tedarik Zinciri
Tedarik Zinciri

SOFOCLE TEKNOLOJİLERİ

Sofocle Technologies, finansal hizmetler, sigorta ve tedarik zinciri sektörlerine yönelik geniş bir yelpazede blockchain çözümleri sunan bir Hindistan girişimidir. Tedarik zinciri çözümleri ürünü olan SofoChain, işletmelerin tedarik zincirindeki bir düğümden diğerine geçerken ürünleri güvenli ve şeffaf bir şekilde takip etmelerine yardımcı olur.

SofoChain, üreticiden tedarikçiye kadar, tedarik zincirindeki herhangi bir katılımcıdan diğerine geçerken dijital varlıkların dijital pasaportlarını yaratır. Bu mallara ayrıca renkler ve nitelikler gibi fiziksel özellikler atanır. Bu, malların durumunu izlemeyi ve yapılan herhangi bir zararın belirli bir katılımcıya kadar izlenmesini ve kaliteden ödün verilmiş ürünlerin izlenebilir ve geri çağrılmasını sağlar. Barkodlar, RFID’ler ve seri numaraları, bu mallara dijital kimlikler tahsis etmek için kullanılan malların özellikleridir.

Tedarik Zinciri
Tedarik Zinciri

PROVENANS

Londra’da bulunan Provenance, işletmelerin ürünlerine güven üretmelerini sağlamak ve nihai tüketicinin satın aldıkları ürünler hakkında bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak olan bir girisşimdir. Temel odak noktası kurumsal kullanım olan Sofocle ve Skuchain’den farklı olarak, Provenance tedarik zinciri sürecinde toplanan verileri nihai tüketicilere sunmayı ve böylece satın almak istedikleri ürünlere karar verirken daha fazla güçlenmelerini istiyor.

İsmine uygun olarak, Provenance nihai tüketicinin bir ürünün kökenini ve tedarik zincirindeki ilerlemesini takip etmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu, kaliteyi sağlayan markaların güvenini yaratacak ve kalitesi tehlikeye girenler, kolayca tanımlanabilecek ve önlenebilecek. Provenance’ın veri çözümleri, akıllı etiketler, etiketleme ve bir web sitesine veya mobil uygulamaya katılarak herhangi bir fiziksel ürüne entegre edilebilir. Onların pilot projesi Endonezya’daki orkinos balıklarını kıyıdan son tüketiciye kadar mükemmel sonuçlarla test etmek için test edildi.

EXIMCHAIN

Blockchain’de Export-Import’tan türeyen Eximchain, 2015 yılında MIT’de kuruldu ve o zamandan beri tedarik zinciri endüstrisi için son teknoloji blockchain çözümleri geliştirdi. Ürün paketi, tedarik zincirinde verimlilik, güvenlik ve şeffaflık sağlar. Ürünleri arasında, başlangıçta finans kurumlarının verilen siparişlerin geçerliliğini doğrulamasına ve gerekli finansmanı sağlamasına izin vermek için akıllı sözleşmeler kullanan bir tedarik zinciri finansmanı vardır. Eximchain ayrıca müşterilerin ortak bir muhasebede talep ve envanter bilgilerini paylaşmalarını sağlayarak kesintisiz envanter yönetimini kolaylaştırır.

 

Bunlar, tedarik zinciri yönetiminde blockchain teknolojisinin kullanılmasına öncülük eden yeni girişimlerden sadece birkaçı. IBM, SAP ve Oracle gibi teknoloji devleri de Walmart ve Maersk gibi şirketler tarafından test edilen tedarik zinciri çözümleri araştırıyor ve geliştiriyorlar. Gelişme ilerledikçe, tedarik zinciri verimlilik ve şeffaflığı artıracak bir devrim yaşayacak ve merkezde blok zincirleme teknolojisi olacak.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.