okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.04%
Bitcoin
67.998,62 USDT
eth
ETH
-3.03%
Ethereum
3.669,00 USDT
bch
BCH
-0.76%
Bitcoin Cash
487,39 USDT
xrp
XRP
0.37%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-1.54%
Litecoin
84,14 USDT
bnb
BNB
-0.66%
Binance Coin
595,37 USDT
sol
SOL
-6.2%
Solana
165,26 USDT
avax
AVAX
-1.86%
Avalanche
37,80 USDT
ada
ADA
-2.18%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.04%
Poladot
7,20 USDT
doge
DOGE
2.96%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.18%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin gönderim işlemi tamamlanamazsa ne yapılmalı?

bitcoin gönderim üçreti
bitcoin gönderim ücreti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yaptığınız Bitcoin gönderim işleminiz gerçekleştirilemedi. Uzun süre beklediniz ancak ortada ne Bitcoin var ne de onaylanmış bir işlem. Ne yapmalısınız?


Bitcoin gönderim işleminiz gerçekleştirilemedi ise yapmanız gerekenler

Şunu baştan belirtelim ki “onaylanmış” her Bitcoin işlem geri döndürülemezdir. İşlem madencilerden bir tanesi tarafından bile onaylansa o işlem artık kayıtlara geçmiştir. Ve kayıtların hiçbir surette geri alınması söz konusu olamaz. Ancak işlem emri girildi ve henüz onaylanmadıysa ne olur? Evet bu emri geri çağırmanız yani iptal etmeniz mümkün.

Peki bir işlem neden onaylanmaz? İşlem emri blockchain ağına gönderildikten sonra 24 saat içinde onaylanmazsa “onaysız işlem” kategorisine düşer. Tüm işlem emirleri BTC madencileri tarafından onaylanmalıdır. Tam onay için en az 3 madencinin onayı gerekir. Yalnız bazı firmalar tek bir onay üzerinden de işlem gerçekleştirebilirler. Örneğin BitMex borsasına göndereciğiniz BTC yalnızca bir madenci tarafından bile onaylansa hesabınıza geçer. Bu blockchain ağının değil BitMex’in uyguladığı bir prosedürdür.

Bitcoin blockchain ağına gönderdiğiniz herhangi bir emrin onaysız kalmasına neden olan başlıca 2 sebepten bahsedilebilir.

  1. İşlem emrini gireli fazla zaman olmamışsa emriniz henüz onaylanmamıştır. Eğer şanslıysanız işleminiz 10 dakika içinde onaylanacaktır. Bitcoin ağı ölçeklenme konusunda sıkıntılar yaşadığı için uzun onay süresi sorunu henüz aşılabilmiş değil. Geliştiriciler bunu Lightning Network güncellemesi ile aşmayı planlıyorlar.
  2. Kesinti ücreti işleme dahil edilmemiş veya gönderilen toplam miktar çok düşük kalmış olabilir. Bitcoin ağında bir kural vardır: Miktar ne kadar küçükse, onaylanma sırasını kaptırma ihtimali de o kadar yüksektir.

Eğer yaptığınız işlemde kesinti ücreti son derece küçükse, bu işlem muhtemelen madenciler tarafından göz ardı edilecektir. İşte bu yüzden gerilerde kalan işleminiz 24 saatin sonunda hala madencilerin önüne düşmediyse artık onaylanmamış işlem statüsünde olacaktır.

Onaylanmamış Bitcoin İşlemini Geri Çağırmak

Öncelikle işlem saatinizin üzerinden 24 saat geçtiğine emin olun. Harekete geçmek için en az 24 saat beklemiş olmanız gerekiyor. Hala işleminiz gerçekleştirilemediyse öncelikle bir “block explorer” yani blok gezgini ile işleminizi kontrol edin. En sık kullanılan gezgin Blockchain.com işinize yarayabilir.

Bitcoin açık kaynak kodlu olması hasebiyle bir işlemin izini sürmek son derece basit bir şekilde yapılabilir. Blok tarayıcı ekranında ilgili yere “işlem ID” numarasını girerek kolayca sorgulama yaptırabilirsiniz.

Şunu tekrar belirtelim ki herhangi bir işlemin onaylanması demek en az 3 madenci tarafından kayıt altına alınması demektir. Sorgulamayı yaptıktan sonra 1 veya 2 madenci tarafından onaylandığını görüyorsanız yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü emir bir kere sistemde işlenmiş ve kaydı tutulmuş. Üçüncü onayın gelmesini beklemek zorundasınız.

İşlem emrinizin üzerinden 24 saat geçmiş ve blok tarayıcıda sorgulattığınızda henüz hiçbir madenci tarafından işleme alınmadığı görünüyorsa işleminizi rahatlıkla iptal ettirebilirsiniz. Bunu yapmanın 2 yolu var.

  1. RBF Protokolü (Kesinti artırımı ile işlem yenilemesi)
  2. Daha yüksek çift-harcama işlem kesinti ücreti yöntemi

RBF Protokolü işleminizi blockchain ağına yeniden hatırlatır. Bu sefer daha yüksek kesinti vadedeceği için madencilerin ilgisini çekme yöntemi olarak tanımlayabiliriz. Bu işlem bir önceki emri iptal eder ve onun üzerine bu ikinci işlemi yazar. Yani artık ilkinden bağımsız bir işleminiz olmuştur.

Lakin şunu da belirtmek gerekir ki RBF protokolünü destekleyen pek fazla cüzdan yok. Kullandığınız Bitcoin cüzdanının bu protokolü desteklediğinden emin olmalısınız. Eğer kullandığınız cüzdan RBF protokolünü desteklemiyorsa çift-harcama seçeneğinden başka seçenek kalmıyor.

Çift harcama yöntem ise bir önceki emri yok ederken onun ile aynı özelliklere sahip ikinci bir emri aktive eder. Bu sefer kesinti ücreti çok daha yüksek olur. O yüzden cüzdanın desteklediği durumlarda RBF en ideal çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Kesintiden Kaçınmayın

Bitcoin işlemlerinizde onaysız kalıp uzun süre beklemek istemiyorsanız lütfen kullandığınız Bitcoin cüzdanının önerilen kesinti ücreti ayarlarını değiştirmeyin. Daha az kesinti ücreti ödemek için ayarları değiştirdiğinizde onay alamama riski ortaya çıkacaktır.

Çoğu Bitcoin cüzdanı sizin saatlerce beklememeniz için olası en optimum kesinti ücretine göre ayarlanmıştır. Böylece acil işlemleriniz beklemeye takılmaz ve daha önemlisi aklınız blockchain ağındaki madencilerde kalmamış olur.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.