Loading...
btc
BTC
0.39%
Bitcoin
64.046,13 USDT
eth
ETH
0.9%
Ethereum
3.111,84 USDT
bch
BCH
-0.07%
Bitcoin Cash
486,50 USDT
xrp
XRP
0.6%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
-0.37%
Litecoin
79,65 USDT
bnb
BNB
0.98%
Binance Coin
542,91 USDT
sol
SOL
2.38%
Solana
139,47 USDT
avax
AVAX
0.94%
Avalanche
35,09 USDT
ada
ADA
0.81%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.57%
Poladot
6,74 USDT
doge
DOGE
1.29%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
0.84%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin’in görünümü geçen haftaki düşüşten sonra nasıl olacak?

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatları geçen hafta kayda değer düşüşler yaşadı. Yatırımcılar hisse senetleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıklarından kaçma eğilimi gösterdi. TradingView rakamlarına göre, dünyanın en köklü dijital para birimi, 15 Ağustos’ta 25.000 doların üzerine çıktıktan sonra 20 Ağustos’ta yaklaşık 20.800 dolara düştü. O zamandan beri, dijital varlık bu kayıpların çoğunu telafi edemedi, dün 21.600 $’ın üzerine çıkarak bugün yaklaşık 20.900 $’a ulaştı ve bu yazının yazıldığı sırada 21.100 $’a yakın işlem görüyordu.

Bitcoin’in kısa vadeli görünümü nasıl olacak?

Bu son fiyat hareketlerinin ardından, birkaç analist, yatırımcıların izlemesi gereken bazı önemli gelişmeleri vurgulayarak ve ayrıca teknik analiz sağlayarak, Bitcoin fiyatlarının bir sonraki adımda ne yapacağına dair görüşlerini sundu.

Bitcoin

Birçok piyasa gözlemcisi, merkez bankasının politika yapıcılarının gösterge oranını ne kadar agresif bir şekilde yükseltmeyi seçeceğini merak ettiğinden, Fed yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar son zamanlarda önemli bir görünürlük sağladı. Bu özel orandaki artışlar, daha geniş faiz oranları üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturuyor; bu, daha az riskli, getiri üreten menkul kıymetleri daha çekici hale getirerek kripto para birimleri ve hisse senetleri gibi daha riskli varlıklar için rüzgar yaratabilecek bir gelişme.

Bağımsız bir kripto para birimi analisti olan Armando Aguilar, “Piyasa katılımcıları Fed’in Wyoming’deki yıllık sempozyumunu yakından takip edecek. Küresel hisse senedi piyasaları haftaya kırmızı bölgede başladı. Yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını başlangıçta beklenenden daha fazla artırabileceğinden korkuyor” dedi.

Analist: Bitcoin’de yön aşağı olabilir

Aguilar sözlerine şöyle devam etti: “Büyük hacimli Bitcoin ve diğer kripto para birimleri borsalara yatırıldı, bu, yatırımcıların bu haftaki Fed toplantısından önce satış yapabileceğini gösterebilir. Merkezi borsalara bakıldığında, ilk 25 dijital varlıkta daha ağır bir satış tarafı akışı ve daha düşük satın alma teklifleri var. BTC ile yüksek S&P ve NASDAQ korelasyonuna da bakarsak, hisse senetleri düşerse BTC fiyatının bunu izleyeceği sonucunu çıkarabiliriz. Mevcut makro ortam ve Fed’in şahin tonu göz önüne alındığında, Bitcoin’in aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalma ve 20 bin doların altına düşme olasılığı var.”

 Bitcoin

Betterment’te kripto yatırımı yapan Başkan Yardımcısı Jesse Proudman, ABD dolarının son zamanlardaki gücüne ve bu gelişmenin risk varlıklarını nasıl etkilediğine odaklanarak farklı bir yaklaşım benimsedi. MarketWatch rakamlarına göre, doların diğer fiat para birimlerine göre değerini ölçen ABD Dolar Endeksi (DXY), Temmuz ayında ulaştığı on yılın en yüksek seviyesi olan 109.29’a yakın işlem görüyor.

Proudman, “Temmuz ayından bu yana, Crypto varlıkları neredeyse bir ters dolar endeksi ürünü gibi işlem görüyor. DXY’nin son zamanlarda neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte, yatırımcılar bir kez daha varlıklar üzerindeki riske karşı utangaç görünüyor” dedi.

Teknik analiz

Birkaç piyasa gözlemcisi, önemli destek ve direnç seviyelerine değinerek teknik analiz sundu. Aguilar, “Bitcoin son zamanlarda üçüncü kez 24 bin dolarlık direnç seviyesini reddetti. 100 günlük hareketli ortalama, BTC fiyatını düşürmede rol oynayan yüksek 23 bin dolarlık alanda oturuyor. BTC, bir haftadan uzun süredir 50 günlük hareketli ortalamasının altında işlem görüyor ve bu seviyenin üzerine çıkamadı. Bu, BTC üzerinde ek satış baskısı yarattı” dedi.

Analist şöyle devam etti: “BTC için bir sonraki düşük destek seviyesi 19.8 bin dolar – 20. bin dolar ve bu destek seviyeleri ihlal edilirse BTC 19 bin doların altına düşebilir. Bu, FED’in bu haftaki yorumlarının yanı sıra hisse senedi piyasalarıyla korelasyonu ve BTC üzerinde ek satış baskısı sağlayabilecek makroekonomik ortamı dikkate almıyor” dedi ve bu faktörlerin daha ciddi bir düşüş yaratmaya yardımcı olabileceğini vurguladı.

Bitcoin

Ayrıca piyasa uzmanı, bir varlığın ne kadar fazla alındığını veya aşırı satıldığını ölçen bir momentum göstergesi olan Göreceli Güç Endeksini kullanarak konuştu. Uzman: “Göreceli Güç Endeksi bir miktar toparlanma gösterdi, ancak hala 50’nin altında işlem görüyor, bu da ayıların mevcut piyasaya hakim olmaya devam ettiğini gösteriyor. RSI düşüş eğilimine devam ederse, BTC’nin 18 bin doların altına düşebileceğinin ek bir göstergesi olabilir” dedi.

Bazı analistler, yakın gelecekte Bitcoin fiyatlarında daha fazla düşüşe işaret edebilecek bir gelişme olan artan bir kama kırılmasından da bahsettiler. Teknik analistler, pivot yükseklere ve pivot düşüklere odaklanan eğilim çizgileri çizerek bu belirli modeli tanımlayabilirler. Bu eğilim çizgileri, fiyatın, her ikisi de yükselen bir yörünge izleyen destek ve direnç çizgileri arasında dalgalandığını gösteriyorsa ve yüksek dipler, yüksek zirvelerden daha hızlı ayarlanıyorsa, bu, yükselen bir takozun gerçekleştiğini gösterir. Destek çizgisi direnç çizgisinden daha hızlı yükseldiği için, varlık sonunda aşağı doğru kırılacak (dökülecek), desteğin altına düşecek ve hedef fiyata düşecek.

Digital Capital Management’ın genel müdürü Tim Enneking, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bu oluşumlardan birine değindi. Uzman: “Haziran ortasında 17,6 bin dolara düşüşün ardından şekillenmeye başlayan BTC yükselen takozu, 15 Ağustos’ta kırılmaya başladı (bu kaçınılmaz değildi, ancak iki mantıklı seçenekten biriydi) ve Ağustos’ta daha düşük bir düşüşle tüm toparlanma umudunu kaybetti. 16/17. Böyle bir kurulum ve çöküşün TA’sı, 20 bin doların altına, potansiyel olarak 17,6 bin dolara geri döneceğini gösteriyor” dedi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.