1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’in altcoinler karşısındaki üstünlükleri neler?

Bitcoin’in altcoinler karşısındaki üstünlükleri neler?

Bitcoin’in altcoinler karşısındaki üstünlükleri neler?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’in altcoinler karşısındaki üstünlükleri, altcoinlerin bu yarışta Bitcoin’i bir türlü geçememelerinin başlıca nedenleri. Peki nedir bu üstünlükler?


Bitcoin’in altcoinler karşısındaki üstünlükleri

Bitcoin bir çok kilit alanda altcoinler üzerinde ezici bir üstünlüğe sahip. Bu konuda araştırma yapan akademisyen Konrad S.Graf’ın da dediği gibi; “Bitcoin artık bu alanda bir standart oluşturmuş durumda. Bu standardı yakalamak  için diğer altcoinlerin şansı var dersek yalan olur, ancak Bitcoine kısmen yaklaşabilirler”.

Akademisyen Graf, yayınlanan bir röportajında, Bitcoin’in sahip olduğu “rekabetçi avantajları” ile bu, bahsettiğimiz standardın anahatlarını çiziyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

Graf, Bitcoin ile ilgili epeyce akademik yazılar  yazan bir akademisyen. Yazılarında Bitcoin’in kendi faaliyet mekanizmasının da ötesine geçtiğini ve daha geniş çaplı bir ekonomik sisteme kendini yerleştirdiğini söylüyor.

Nadir bulunma özelliği

Bitcoin,  kripto paralar da dahil olmak üzere  diğer paraların hepsini geride bırakıyor, bunun en belirgin nedeni ise miktarının sabit olması.

“Bitcoin’i diğerlerinden ayıran en öncelikli avantajı, miktarının sınırlı olması” diyor Graf.

Spesifik olarak, Bitcoin’in miktarı manipüle edilemez ve piyasaya sürülen maximum sayısı ( 21 milyon) değiştirilemez.

Ağ üzerindeki bilgi işlem açısından oldukça güçlü bile olsa, hiç bir girişim, Bitcoin miktarını değiştiremez. Bu durum diğer kriptoparalardan doğrudan farklılaşmak anlamına  geliyor.

Değer aktarımının politize olması

Yukarıda bahsettiğimiz özellikleri, fiat paranın tuzaklarına karşı dayanıklı bir mali kaynak olarak Bitcoini herkes için kullanışlı ve faydalı hale getiriyor.

Graf, Bitcoin ile ilgili düşüncelerini paylaşırken popüler bir kitaptan da söz ediyor “Bitcoin Standardı” adındaki kitabın yazarı Saifedan Ammous. Kitap  aracıya ihtiyaç duymadan Bitcoin’in nasıl bir ödeme parası olarak işlev görebileceğini anlatıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

” Ammous Bitcoin’in, ödeme ile ilgili alanlarda özellikle rekabetçi uygulamalarını gerçekleştirdiğini öne sürüyor. Bitcoin, Ammous’a göre, sadece siyasi olmayan bir para olarak yaygınlaşmakla kalmayacak, aynı zamanda SWIFT sisteminin ve benzerlerinin doğrudan tek rakibi olacak” diyor Graf.

Sözlerinin devamında:

“Geleneksel sistemlerin artık siyasileştiği bir dünyada, Bitcoin tarafsız olmanın avantajını taşıyor çünkü hiç bir egemen güç tarafından yönetilmiyor, bir diğer deyişle hiç bir egemen güç Bitcoin’e müdahil olamaz”

Teknik beceri

Diğer altcoinler karşısındaki avantajını söylemek için piyasanın ilk başladığından bu yana Bitcoin nerde duruyor ona bakmak lazım diyor Graf.

Koinmedya olarak daha önceki yazılarımızda da bu konuya değinmiştik. Sadece hash oranı bile Ethereum ve diğerlerinden çok daha iyi gelişme gösteriyor.

“Bitcoin şu anda, kendisine en yakın olan altcoininkinden çok daha yüksek bir hash oranına sahip.”

Bitcoin kendisine benzeyen özellikleri ile kendisini taklit etmeye çalışanlardan oldukça farklılık gösyeriyor. Prensip temelde aynı olabilir ama hash oranı,merkeziyet konusu ve network faaliyetlerine bakarsak, diğer altcoinler Bitcoinin yanında oldukça sönük kalıyor.

Bitcoin tüzel bir kişilik değil

Bitcoin için söylenecek en son avantaj ise, politik aktörlerin hedef alacağı zayıf taraflarının olmaması. Mesela Facebook Libra için Mark Zuckerberg’i senatoya çağırıp nasıl zorladılarsa, Bitcoin için böyle bir durum yaşanma ihtimali yok çünkü Bitcoin’in sorguya çekileceği bir CEO’su yok.

Kaynak