fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin hash gücü arttığında BTC fiyatı da artar mı?

Bitcoin hash gücü arttığında BTC fiyatı da artar mı?

Bitcoin hash gücü arttığında BTC fiyatı da artar mı?
0
koinmedya_telegram_coinsignal
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin BTC hash oranı yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Ağın hesaplama gücü saniyede 119 Exa hash (EH/S) değerinin üzerine çıktı. Bu saniyede 1230 zettaFLOPS ile eşdeğer.


Bitcoin BTC hash ratio zirvede

Twitter kullanıcısı The Moon (@themooncarl) şöyle yazdı: “Bitcoin hashrate 119,354,000 Th/s ile yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Bu 2017’de 20,000 dolar ile zirve yapıldığı dönemdeki hash oranından 8 kat daha fazla. Bitcoin temelleri bana BTC fiyatının yakında patlama yapacağını söylüyor.”

Her hash, Bitcoin blockchain ağında bir blok çıkarmak için gerekli olan matematiksel denklemlere bir çözüm bulma girişimi olarak da adlandırılabilir. Hash oranı ayrıca ağdaki madenci sayısını da ortaya koyuyor. Ayrıca çok sık olarak ağdaki faaliyetlerin sağlığının da bir işareti.

İlgili – Bitcoin hash ratio 2017 zirvesinin tam 7 katında!

koinmedya_paradex

Tüm zamanların zirveleri

Mevcut Bitcoin hash oranı, geçmiş faaliyetler göz önüne alındığında çok dikkate değer. Şimdiki hash oranı, Bitcoin 2017’de 20,000 dolar ile zirve gördüğündeki orandan tam 8 defa daha büyük.

Buna ilave olarak bu değer, 2017’deki boğa koşusundan önce olan hash oranından 120 kat daha fazla. BTC saniyede bir Exa hash değerine ilk defa Aralık 2016’da ulaşmıştı.

Bu veriler, Bitcoin ağındaki faaliyetlerin son yıllarda patlama yaşadığına işaret ediyor. Artan benimsenme oranı ve blok madenciliğinden potansiyel olarak kazanç sağlama, büyük ihtimalle daha fazla madenciyi ağa çekti.

Bu hash oranındaki artan faaliyet, bir boğa indikatörü olabilir. Ancak bazı durumlarda böyle bir anlamı olmayabilir. Hash oranı, kripto kışı olarak bildiğimiz 2018 yılı boyunca büyüdü. Ancak o zaman fiyatlar aşırı ölçüde düşmüştü.

İlgili – Bitcoin hash gücü ve zorluk derecesi birlikte zirve yaptı

Ancak hash oranındaki yükseliş 2018 yılının dördüncü çeyreğide yerini düşüşe bıraktı ve bu dönemde 20 EH/s değerine kadar geriledi. Tabii bu arada fiyat da düştü. Bu hash oranı düşüşü aynı zamanda 2019’un ilk yarısındaki boğa koşusunun da habercisi oldu.

Basit bir dille anlatırsak, hash oranı ağdaki faaliyetin bir göstergesi olsa da fiyat ile bir korelasyona sahip değil. Yine de artan faaliyet piyasadaki hareketliliğe işaret edebilir. Çünkü benimsenme arttıkça talebe de yön verir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

koinmedya_brave