1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin’in 26.000 doların altına sarkmasının piyasaya ağır bilançosu ve sebebi

Bitcoin’in 26.000 doların altına sarkmasının piyasaya ağır bilançosu ve sebebi

Bitcoin’in 26.000 doların altına sarkmasının piyasaya ağır bilançosu ve sebebi
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lider kripto para Bitcoin’in fiyatı bir kez daha düşüş yaşıyor. BTC 26.000 doların altında. Bu gerilemenin kripto paralara ağır bir etkisi var. Yaşananların ayrıntılarına ve Bitcoin’deki düşüşün sebebine bakalım.

Bitcoin’in 26.000 doların altına sarkmasının piyasaya ağır bilançosu ve sebebi

Bitcoin fiyatı 28.000 doların üzerine yaşadığı pump’tan kısa süre süre sonra düşüş yaşıyor. Bu sefer 26.000 doların altına geriledi. Bu düşüş sonucu son 24 saatte yüz milyonlarca dolarlık kripto para pozisyonu tasfiye oldu.

Piyasa analiz şirketi Coinglass’ın yeni verilerine göre, son 24 saat içinde yüz milyonlarca dolarlık kripto varlık tasfiye edildi. Tasfiyelerin çoğunluğu, OKX, Binance ve ByBit gibi kripto para borsalarından geldi. Bu borsalarda sırasıyla 41 milyon dolar, 38,6 milyon dolar ve 17,9 milyon dolarlık opsiyon sözleşmeleri ortadan kayboldu.

Analiz firmasına göre, en çok etkilenen dijital varlıklar Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) oldu. BTC’de son 24 saat içinde 47 milyon dolarlık opsiyon sözleşmesi tasfiye edilirken, ETH’de ise aynı zaman diliminde 31 milyon dolarlık türev sözleşmesi tasfiye oldu.

İlgili – Bitcoin fiyatı keskin düşüşle yeniden 26.000 dolarda: Güncel BTC teknik analizi

Diğer dikkate değer kripto varlıkları arasında ETH’nin rakibi Solana (SOL), merkezsiz peer-to-peer ağ Litecoin (LTC) ve ödeme platformu Ripple Labs’ın tokeni XRP de yer alıyor. Bu üç kripto para birimi sırasıyla 3,01 milyon dolar, 2,29 milyon dolar ve 2,84 milyon dolarlık tasfiye gördü.

bitcoin etf

Coinglass ayrıca, tasfiyelerin ezici çoğunluğunun long pozisyondaki yatırımcılardan geldiğini tespit etti. Son 24 saatte, short satıcılar sadece 16 milyon dolarlık pozisyon sattılar, ancak long pozisyondaki yatırımcılar 113,2 milyon dolarlık sözleşme kapattı.

Bitcoin fiyatında yaşanan bu düzeltme, Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile spot BTC borsa yatırım fonu (ETF) oluşturulması konusundaki yasal zaferinden birkaç gün sonra geldi. Bu zafer haberi BTC’nin yükselmesine yol açmıştı. Şimdi ise yeniden dump yapıyor. Davaya bakan yargıç, SEC’in yaptığı şeylerde tutarlı kalması için Grayscale’in ETF kararını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini kararlaştırmıştı.

İlgili – Bloomberg analisti: Kriptoya milyarları getirecek bir katalizörle 2024 büyük yıl olacak

Ancak ertesi gün, düzenleyici kurum SEC, Invesco, WisdomTree ve Valkyrie için spot BTC ETF’lerini onaylayıp onaylamayacağına dair kararını ertelediğini duyurdu. Bu haber Reuters’te yer aldı.

Bitcoin, şu an 25.875 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son 24 saatte %5,44’lük bir düşüş yaşadı.

Kaynak