Bitcoin’i manipüle, kontrol ya da yok etmeye çalışanlar

Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha bitti! Peki şubat nasıl geçecek?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CoinCeek’te Marquez Comelab imzalı makalede, Bitcoin konusunda dostça olmayan niyetleri olan gruplara dikkat çekiliyor. Bu gruplar BTC’yi etkileyeme, manipüle etmeye ya da kontrol etmeye çalışıyor. Tabii bunu başaramadıklarında ise geriye yok etmek seçeneği kalıyor. Neden böyle yapmaya çalıştıklarını da açıklıyor söz konusu makalenin yazarı.


Bitcoin’i manipüle, kontrol ya da yok etmeye çalışanlar

Bitcoin, finans dünyasına elektronik nakit seçeneği olarak çıktı. Tabii ardından alternatif coinler olarak adlandırılan benzerleri de çıktı ki şu an trilyon doları aşan bir piyasa. Ancak fırsat olarak duran bu gelişen piyasayı kendi çıkarları için etkilemeye, manipüle etmeye ya da yok etmeye çalışanlar da var.

Suçlular

Kripto paraların ilk kullanıcıları arasında suçlular vardı. Daha çok silah, uyuşturucu, çalınan bilgiler ve birçok başka suç içeren işler için kullanılıyordu. Bir örneği online pazar yeri Silk Road’du. Başlıca sebebi ise Bitcoin’in bir ölçüde gizlilik sağlaması.

Ancak Bitcoin işlem bilgileri herkese açık ve bu alanda araştırma yapanlar tarafından bulunabilir. Yine de suçlular bu alan için tehdit olarak kalıyor ve dikkat edilmesi gereken gruplardan biri.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatında kritik düzeltme sinyalleri!

bitcoin btc

Bitcoin’i tehdit olarak gören hükümetler ya da politik rejimler

Tarih kötü hükümet örnekleri ile dolu. Günümüzde de Bitcoin’i tehdit olarak gören ya da kendi çıkarları için kullanmaya çalışan hükümetler de az değil. BTC’yi tehdit olarak gören hükümetler ise onu zayıflatmaya ve hatta yok etmeye çalışıyor. Mesela en başta yasaklamak geliyor. Bitcoin’i yasaklayan ülkeler zaten var. Gelecekte de benzer yönde adımlar gelebilir.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

İdeolojiler

Anarşist ya da liberaller Bitcoin’i fiat sisteminden bir kurtarıcı olarak görüyor. Ancak şunu bilmek gerekiyor ki hiçbir politik akım ya da ideoloji her zaman güvenilir olmayabilir. Bundan dolayı BTC’nin politik hedefleri olan grupların etkisinde kalmaması gerekiyor.


Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’i manipüle, kontrol ya da yok etmeye çalışanlar
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.